Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Oliver Kahn rikthehet te Bajerni, posti i rëndësishëm që merr

Postuar: 17/04/2019 - 23:37

Një emër i madh i futbollit gjerman do të kthehet në ekipin e Bayern në fillim të vitit të ardhshëm. Oliver Kahn do të marr postin e Karl-Heinz Rummenigge, njoftoi presidenti i bavarezëve Uli Hoeness.
 
"Është planifikuar të fillojë punë më 1 janar 2020. Ne jemi në bisedime shumë konkrete me Oliver. Sidoqoftë, ne nuk jemi nën presion, sepse Karl-Heinz e zgjati kontratën e tij deri në fund të vitit 2021", tha Uli Hoeness.
 
Kahn, 49 vjeç, është zgjidhja ideale e bavarezëve për për të zëvendësuar Rummenigge që synon të dalë në pension nga pozita e tij në krye të bordit pas gati 20 vjetësh. Duke iu bashkangjitur bordit, ish-portieri do të testojë aftësitë e tij dhe paraardhësi i tij do ta ndihmojë atë të fitojë përvojë.
 
"Më pëlqen zhvillimi i Oliver pas karrierës së tij si futbollist. Ai ka avancuar shumë si ekspert televiziv për futbollin. Zhvilloi një kurs për administrim-biznes dhe themeloi kompaninë e tij. Këtu kemi dikë që ka luajtur futboll në nivelin më të lartë dhe që në të njëjtën kohë është i aftë në fushën e biznesit, gjë që na ngacmon," shpjegoi presidenti i Bayern.
 
Kahn ka lindur në Karlsruhe dhe ka luajtur në Bayern nga vitin 1994 deri në 2008. Ai fitoi tituj të shumtë me kampionët gjerman, duke përfshirë Champions League në vitin 2001. Ai aktualisht drejton kompaninë Goalplay dhe punon si ekspert futbolli për ‘ZDF’, kanali i dytë i televizionit publik gjerman.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 16:48

Në Angli nisi sot Kampionati Botëror i Lojërave për personat që kanë dhuruar organe jetësore apo kanë kryer transplant.

Aktiviteti do të mbahet në 3 qytete: Neëcastle, Gatesheed dhe Sunderland për 5 ditë.

Postuar: 18/08/2019 - 19:40

  Që pas largimit nga stoli i Manchester United, Jose Mourinho është duke shijuar pushimet e

Postuar: 18/08/2019 - 08:32

Sporti po kalon ditë të vështira, ku infrastruktura e mangët dhe e dëmtuar, si dhe mungesa e buxh

Postuar: 18/08/2019 - 08:01

Premier League është padyshim kampionati më i bukur dhe më i fortë në botë.

Postuar: 18/08/2019 - 08:00

Ajo që ishte paralajmëruar ndodhi sërish.

Postuar: 17/08/2019 - 17:03

Zyrtare klubi i Bayern Munich arrin marrëveshjen me Barcelonën për sulmuesin brazilian Philippe C

Postuar: 17/08/2019 - 07:31

Trajneri i Realit të Madridit, Zinedin Zidane, ka bërë një hap prapa dhe i “lutet” su