Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Paqe në Londër mes Çelsit dhe Barçës, Bajerni “shuplakë” Beshiktashit

Postuar: 21/02/2018 - 08:26

Liga e Kampioneve riktheu emocionet e saj në kuadër të fazës së 1/8 e finales, ku në Londër u përballën dy pretendentë, Çelsi dhe Barcelona, ku edhe pse katalanasit shiheshin favoritë, në fakt rastet me rrezikshmëri më të madhe, të paktën në pjesën e parë i pati Çelsi. Ishte një duel mjaft i bukur, ku diferencën e bënin detajet dhe natyrisht përkushtimi ekstrem i lojtarëve në fushën e lojës. Në fund një barazim që justifikoi lojën e të dyja skuadrave. Barcelona bëri në “Stamford Bridge” të Londrës lojën e saj të zakonshme, me pasime të shumta e të shkurtra, duke tentuar të depërtojë në qendër të zonës dhe për të arritur te goli nëpërmjet skemave të saj taktike me pasime diagonale dhe driblimet e lojtarëve kualitativë. Por loja e Barcelonës, pavarësisht dominimit në mbajtjen e topit që arrinte deri në 70%, me kalimin e minutave humbi rrezikshmërinë dhe në fund nisi të bënte gabime që për pak i kushtuan në fundin e pjesës së parë. Gjatë 45-minutave të para Barcelona pati vetëm një rast të mirë shënimi, ku Mesi në krahun e majtë të sulmit jep një asist në gjysmëlartësi, por goditja e Paulinjos me kokë ishte e gabuar. Në fundin e pjesës së parë, kundërzbritjet e Çelsit u bënë të rrezikshme dhe me goditje nga jashtë zone Uillian goditi dy herë shtyllën, në rastin e parë shtyllën e majtë të portës së Ter Shtegen e në rastin e dytë shtyllën e djathtë. Madje dhe Hazard me dy gjuajtje të shpejta fluturimthi ishte pranë golit, por fati ishte me Barcelonën. Në pjesën e dytë Çelsi pati një ecuri të mirë në fazën sulmuese dhe krijoi raste shënimi dhe ai që goditi dy shtylla në pjesën e parë, Uillian, realizoi me një gjuajtje tepër të saktë tokazi në minutën e 62-të, duke ngritur “temperaturën” në “Stamford Bridge”. Goli solli entuziazëm në radhët e Çelsit, por Barcelona nuk e humbi shpresën dhe në minutën e 75-të, pas një gabimi në rreshtim të mbrojtjes, përfitoi Iniesta, i cili nuhati pozicionin perfekt të Mesit, duke i dhënë asist dhe argjentinasi me një të majtë të frikshme nuk mund të gabonte dhe barazoi shifrat në 1-1. Deri në fund skuadrat nuk guxuan më tej, duke u pajtuar me këtë rezultat, i cili favorizon Barcelonën për duelin e kthimit që luan në “Kamp Nou”. Ndërkohë, ndeshja tjetër e mbrëmjes së sotme ishte ajo midis Beshiktashit dhe Bajernit të Mynihut, luajtur në Bavari. Turqit entuziastë dhe të motivuar në maksimum, kërkonin rezultat pozitiv, por gjermanët me eksperiencë nuk mund të dilnin pa triumf nga fusha e tyre. Fatet e ndeshjes u vendosën nga një episod në minutën e 16-të, ku Domagoj Vida doli me karton të kuq dhe la Beshiktashin me dhjetë vetë. Këtë e shfrytëzoi Bajerni që në minutën e 43-të gjeti golin e epërsisë në minutën e 43-të. Mungesa e një lojtari të penalizon dhe turqit nuk kishin më shanse përballë gjermanëve. Në minutën e 53-të shënoi Koman, ndërsa më pas i erdhi radha Thomas Mullerit në 66’. Dy golat e tjerë për bavarezët i shëno Robert Levandovski në minutën e 79 dhe 88-të, duke kompletuar “shuplakën” që Bajerni i dha Beshiktashit mbrëmjen e djeshme, duke siguruar një rezultat 5-0 që i jep qetësi për duelin e kthimit dhe kalimin në raundin tjetër./Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 18

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 22:51

Aktet e dhunës janë kthyer në futbollin shqiptarë. Gjatë ndeshjes Korabi-Vllaznia B, takim ky i vlefshëm për Kategorinë e Parë, futbollistë dhe drejtues të klubit dibran kanë ushtruar dhunë psikologjike ndaj klubit mik.

Postuar: 17/03/2018 - 21:30

Liverpol ka mposhtur 5-0 Watford, ku katër prej rrjetave kanë firmën e sulmuesit egjiptian Mohamed Salah.

Postuar: 17/03/2018 - 20:23

Një tjetër skandal ka ndodhur në Kategorinë e Parë të futbollit në Shqipëri.

Postuar: 17/03/2018 - 18:29

Liga Italiane e Futbollist ka përcaktuar datën dhe orën kur do të luhet derbi mes Milan dhe Inter, i vlefshëm për javën e 22-të të Serie A, por që u shty pas tragjedisë së David

Postuar: 17/03/2018 - 08:14

Shorti i UEFA Champions League solli befasi të mëdha në çiftet çerekfinaliste, pasi goglat përcaktuan edhe kryeduelin e kësaj faze, Real Madrid-Juventusi.

Postuar: 17/03/2018 - 08:12

Skënderbeu po bën përgatitjet e tij për ndeshjen e fundjavës ndaj Luftëtarit dhe ka besim se do të dalë me ikë të plota dhe do të thellojë dhe më tej kryesimin në renditje, duke

Postuar: 17/03/2018 - 08:10

Kombëtarja e Panuçit nuk do të jetë si e De Biazit, përkundrazi, lista e tekniku italian publikuar de tregon qartë se ka nisur revolucioni.