Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Partizani del me tri pikë nga “Loro Boriçi”, Vllazninë e ndëshkon një shkodran

Postuar: 20/10/2019 - 07:53

Kategoria Superiore luajti dje ndeshjet e javës së 8-të të saj, ku padyshim kryedueli ishte ai i luajtur në “Loro Boriçi” të qytetit të Shkodrës, midis Vllaznisë dhe Partizanit, një ndeshje e fituar nga “demat e kuq” kryeqytetas me përmbysje por me golat e fitores pikërisht në sekondat e fundit, duke e bërë duelin në Shkodër me ngjyra dramatike për vendasit. Kurse fitorja e ngjit Partizanin në vend të dytë, tashmë vetëm 1 pikë larg kreut që mbahet nga Teuta. Fitorja e djeshme ishte jo vetëm e rëndësishme, pasi erdhi në transfertë, por edhe por pozitat e stafit teknik me në krye Lerdën, që tani kanë në dorë rivalët dhe në pozita shumë më të mira.

Ndeshja

Vllaznia duket se nuk ka fat përballë skuadrave kryeqytetasve, sepse ashtu si ndaj Tiranës, edhe sot u mposht me rezultatin 1-3 nga Partizani në “Loro Boriçi”, në një takim ku u ndëshkuan vetëm në minutat shtesë. Sfida nisi e qetë për të dy skuadrat, që 10 minutat e para i shfrytëzuan për të studiuar vendosjen dhe strategjinë e njëra-tjetrës, ndërsa Shkëndijën e parë e dha Partizani me një goditje dënimi të ekzekutuar nga Trashi, por topi u prit në dy kohë nga portieri Sherri. Në minutën e 14-të ishte një tjetër tentativë e “të kuqve” me anë të Çinarit nga distanca, ndërsa portieri Sherri nuk e zotëroi topin si duhet dhe nga kjo situatë përfitoi Uillian Kordeiro, që u la i lirë nga Gligorov dhe dërgoi sferën në rrjetë. Reagimi i shkodranëve ishte i menjëhershëm dhe në minutën e 18-të ishte mesfushori Ardit Krymi që shtyu topin në rrjetë duke shënuar golin e barazimit, në kohën kur Alban Hoxha grushtoi gjuajtjen e kapitenit Gilman Lika nga distanca. Goli u dha zemër shkodranëve, të cilët tentuan të kalojnë edhe në avantazh, por sulmet e shpejta nuk u konkretizuan në raste të rrezikshme, ndërsa shpesh kërkoheshin krosime në zonë, aty ku Shtubina e kishte të pamundur të fitonte dyluftimet me belicën e Boldor. Edhe pjesa e dytë ishte e balancuar, me të dy skuadrat që luftuan shumë për çdo top, teksa Vllaznia i shkoi pranë golit me një gjuajtje të rrezikshme të Shtubinës, por topi u grushtua nga gardiani i Partizanit, Alban Hoxha. Shkodranët pretenduan edhe një 11-metërsh, për një prekje me dorë të një mbrojtësi të kuq brenda zonës, ndërsa edhe kryeqytetasit patën pretendimet e tyre për një ndërhyrje ndaj Malës në zonë, por në të dy rastet arbitri nuk mendoi se kishim të bënim me penallti. Tentativën e fundit për vendasit e bëri kapiteni Gilman Lika, që provoi sërish aftësitë e Alban Hoxhës me një gjuajtje nga distanca, por edhe këtë herë gardiani i “ të kuqve” grushtoi saktë, duke mbajtur në lojë të tijtë. Më pas në fillim të minutave shtesë, nga një aksion pa pretendime i kryeqytetasve, Eraldo Çinari u shërbye brenda zonës, nga ku gjuajti menjëherë duke mposhtur për herë të dytë në këtë takim portierin Sherri. Të gjithë në festë në kampin e kuq, përveç autorit të golit, që u kërkon ndjesë shkodranëve, ndërsa vetëm dy minuta më vonë, me Vllazninë e hedhur në sulm, ka kohë edhe për një gol nga ana e Jasir Asanit, që vulosi fitoren e Partizanit.

Lerda përgëzon lojtarët e Partizanit

Trajneri i Partizanit, Franko Lerda, nuk e fshehu lumturinë për fitoren pas takimit, duke përgëzuar lojtarët e tij. “Dua të vazhdojmë të përmirësohemi, por kur fitojmë, duhet të kënaqemi gjithmonë. Na ndodh edhe të luajmë mirë dhe të mos fitojmë. Pjesën e parë, Vllaznia ishte më agresive, por në të dytën ishim ne që dominuam. Shënuam 3 gola ndaj një nga ekipeve më në formë për momentin, ndaj për të tjerat do punojmë gjatë javës. Dua të komplimentoj lojtarët e mi, pasi ndaj një ekipi si Vllaznia, që kishte pësuar vetëm një humbje, arritëm të marrim një fitore me 3 gola. Ata luajnë edhe pa presion dhe dua t’i përgëzoj dyfish lojtarët e mi. Kampionati është me shumë vështirësi, pasi edhe dy ekipet që janë ngjitur, po bëjnë shumë mirë”, tha ndër të tjera tekniku Lerda.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2019 - 23:28

Shqipëria U-19, e drejtuar nga Nevil Dede, është mundur me rezultatin 2-1 nga Belgjika U-19, në një ndeshje të vlefshme, për Grupin 4 eliminator.

Postuar: 16/11/2019 - 18:38

Trajneri i Francës Deshamp  kërkon vendin e parë për Kombëtaren që drejton.

Postuar: 16/11/2019 - 14:37

Një letër anonime që përmbante kërcënime dhe një plumb iu dorëzua ditët e fundit trajnerit të Int

Postuar: 16/11/2019 - 13:32

Jo vetëm kontrolle të rrepta dhe uniforma blu pa fund… E nesërmja duhet të jetë festë për

Postuar: 16/11/2019 - 10:13

Trajnerit të Interit, Antonio Konte-s, i ka mbërritur një zarf anonim në shtëpi, ku kishte brenda

Postuar: 16/11/2019 - 09:30

Nesër në stadiumin e ri kombëtar, i cili nisi si “Air Albania” do të luhet ndeshja e

Postuar: 16/11/2019 - 07:30

Argjentinasit fituan me rezultatin 1-0 miqësoren me rivalin vjetër amerikano-latin, v