BREAKING NEWS

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen ‘diagnozën’ e krizës brenda PD-së dhe bën deklaratën e fortë

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen
x
BREAKING NEWS

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc Çapja, Klodiana Lala zbulon çfarë i pret 14 të rrezikshmit e shpallur në kërkim: Pas një muaji do të...

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc
x
BREAKING NEWS

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi Kodheli jep lajmin fantastik, merr postin e rëndësishëm në Asamblenë e NATO-s

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi
x
BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x
BREAKING NEWS

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/ Rithemelimi zbardh agjendën, ja si do të mësohen emrat fitues. Berisha e Paloka do të…

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj demokracisë, ish-kryeministri është simboli i korrupsionit, pas SHBA edhe BE pritet ta shpallë “non grata”

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj
x

Sport

Partizani fitore europiane në Kukës, shkëlqen Junior, tifozët pushtojnë fushën dhe krijojnë ankth

Partizani fitore europiane në Kukës, shkëlqen Junior,

Partizani ka korrur dje një fitore me aromë europiane në Kukës, duke mundur verilindorët brenda në fushën e tyre me rezultatin 2-1. Ishte një ndeshje thuajse vendimtare, pasi përbënte një duel direkt për vendin e tretë. Para këtij takimi të dyja skuadrat kishin nga 46 pikë, kurse me fitoren e djeshme të kuqtë kryeqytetas morën tri pikë përcaktuese dhe shkojnë në 49 pikë, duke “blinduar” vendin e tretë në renditje. Por fitorja e djeshme shkaktoi jo pa ankth në stadiumin verilindor, pasi në fund të takimit tifozët vendas pushtojnë masivisht fushën, por fatmirësisht pa dëme për lojtarët dhe stafin e Partizanit.

Ndeshja

Partizani ishte i vendosur ta fitonte ndeshjen dje dhe në fushë shkëlqeu Stenio Junior, i cili i dha shenjat që në minutën e 3-të kur goditi transversalen. Pak minuta më pas Taipi nxjerr në pozicion të volitshëm Skukën, por djaloshi i kuq nuk i dha forcë të mjaftueshme topit për ta shtyrë në rrjetë. Gjithsesi, dominimi i të kuqve u shpërblye në minutën e 26-të kur këtë herë Stenio Junior mposhti Xhikën në një goditje me kokë pas harkimit të Carës. Sulmuesi i të kuqve hyri në histori si lojtari i parë që shënon gol në impiantin e ri, “Kukës Arena”. Një tjetër shtyllë më pas vjen nga Skuka, duke bërë që Partizani të ishte dominues absolut i takimit. Por, festa e dytë për kryeqytetasit ishte rezervuar për minutën e 40-të teksa këtë herë Skuka shërbeu në zonë për Stenio Junior dhe braziliani nuk fali por dyfishoi shifrat. Pjesa e dytë nis më mirë për Kukësin, ku në të 50’ ishte Basa që goditi shtyllën, e në të 52’ ishte Milutinoviç që ngushtoi shifrat në 1-2. Pas një dominimi të lehtë të Kukësit, pas minutës së 70-të ishte sërish Partizani më krijues në fushë, por pa mundur të shënojë. Megjithatë, të kuqtë e ruajtën avantazhin dhe e fituan ndeshjen 2-1. Në fund të takimit, dy lojtarë dielën me karton të kuq, Maguete i Partizanit dhe De Lukas i Kukësit. Një fitore mjaft e rëndësishme e Partizanit, i cili është tani afër një objektivi të madh, atë të pjesëmarrjes në UEFA Conference League.

Sjellja e tifozëve e papranueshme, do të ketë ndëshkim për Kukësin

Sjellja e tifozëve të Kukësit në përfundim të ndeshjes me Partizanin ishte e rëndë. Nëse në fund të ndeshjes me Laçin, me rastin e përurimit të stadiumit të ri, hyrja e tifozëve në fushë e gjelbër u mirëkuptua nga fakti që bëhej fjalë për një ditë feste, thyerja e kordonit të sigurisë ditën e djeshme në përfundim të takimit nuk mund të anashkalohet nga komisionet juridike. Fatmirësisht, nuk pati përplasje me lojtarët e Partizanit, që ishin grumbulluar pranë sektorit ku ishin akomoduar ata mbështetës të paktë të kuq që kishin udhëtuar drejt Kukësit. Në fund futbollistët dhe stafi i Partizanit u futën të pacenuar në dhomat zhveshjes, por sigurisht të trembur pak në momentin kur tifozët u dyndën në fushë.