BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x
BREAKING NEWS

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon kërkesën për bashkim: Gazmend Bardhi i ka dërguar Berishës një shkresë

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon
x

Sport

Partizani mund të fitojë nga 20% i Skukës miliona euro, varet nga vlera e transferimit

Partizani mund të fitojë nga 20% i Skukës miliona euro, varet nga

Partizani ka firmosur dy ditë më parë shitjen më të shtrenjtë ndonjëherë në futbollin shqiptar. Ka dhënë sulmuesin Xhuliano Skuka tek Metz francez për 1.4 mln euro, shifra më e madhe e shitjes së një lojtari të kampionatit shqiptar në tregun e futbollistëve. Padyshim ë Partizani fiton goxha para nga lëvizja, por do të fitojë edhe më shumë (20% të transferimit) nëse lojtari pas një viti apo dy vjetësh bën një transferim akoma më të madh drejt një klubi më cilësor në Europë.

Vlera e transferimit dhe fitimet e Partizanit

Ka qenë menaxheri Shkumbin Qormemeti që ka siguruar lëvizjen, duke bërë një supergol edhe sa i takon pozitës së tij në treg, por edhe një lëvizje surprizë për klubin e kuq e për vetë lojtari. “Më bëhet qejfi sepse nxjerrim një futbollist shqiptar nga Superiorja që arrin këto shifra marramendëse për futbollin shqiptar. Transferimi i Skukës është për vlerën e 1.4 milionë eurove dhe 20% nga shitja e ardhshme e Skukës e mban Partizani. Një shifër që në fillim ishte më e ulët, por pasi u futën disa ekipe të tjera dhe skuadra franceze, u rrit. Besoj ishte lëvizja më e mirë dhe shifra më e mirë për një klub shqiptar. Futbolli është biznes, por duhet parë edhe në anën sportive se cila është mundësia më e mirë për të arritur kulmin. Për Skukën, Metzi është një shtëpi e dytë, ai ka jetuar the dhe ndihet në shtëpinë e vet. Por, duhet ta dimë që Metz është një nga klubet më me emër dhe që bën transferime të mëdha. Mund të përmendim Traore që u shit te Ulverhempton për 13 mln euro, shitën një mbrojtës te Montpelier për 6 mln euro, është një klub që ka ndër akademitë më të mira në Francë dhe që bën shitje nga më të mirat. Unë besoj se vendin e ka në Ligue 1, klubi insistoi për Skukën që të ngjitet në elitë. U vendos për Metzin jo vetëm në aspektin financiar, por edhe në atë sportive”, nënvizoi Qormemeti.

Bashkëpunimi me Partizanin dhe falënderimi për Gaz Demin dhe Olsi Ramën

“Ishte tratativa e parë që bëra me klubin Partizani dhe kam një falenderim për presidentin Gaz Demi, një marrëveshje shumë profesionale. I qëndruam fjalës, kam një respekt të veçantë, por njëjtë edhe për drejtorin Olsi Rama. Ai sikur e dinte, e mori me parametër zero Skukën dhe tashmë i solli një pasuri Partizanit. Franca është vendi më i lehtë dhe më i mirë për Skukën për të bërë një tjetër goditje në të ardhmen, pasi shihet si një aset për t’u shitur. Është një marrëveshje shumë profesionale dhe shumë e mirë për Partizanin”, thotë Qorrmemeti.

Flet Skuka: E njoh këtë qytet, kam avantazhe

Menjëherë pas prezantimit në klubin që militon në Ligue 2, sulmuesi i talentuar shqiptar dha një intervistë për “SuperSport”-in, ku rrëfeu emocionet e transferimit te Metz, skuadër e një qyteti ku Skuka ka jetuar edhe më herët dhe ka luajtur me ekipet e moshave. “Ndihem i vlerësuar, pasi u bëra lojtari më i shtrenjtë. E dija që do të arrija lart, pasi kisha shumë besim te cilësitë e mia dhe te puna ime, ndaj e prisja. Fakti që kam jetuar këtu dhe që njoh mirë gjuhën, më ka ndihmuar shumë, në çdo gjë. Si në stërvitje, në të kuptuarit e ushtrimeve, në komunikim e çdo gjë tjetër”, tha Skuka.