BREAKING NEWS

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon bisedën e ‘frikshme’: Funeral falas dhe mbi 1 milion lekë nëse e regjistron vdekjen me COVID-19

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon
x

Sport

Partizani ngushëllohet me kompleksin e ri, sulmi është katastrofë, merkato e domosdoshme

Partizani ngushëllohet me kompleksin e ri, sulmi është

Partizani i këtij sezoni po vuan, madje dhe në këtë fundkampionati, ku po regjistron rezultate jo të mira. I vetmi ngushëllim për këtë edicion është fakti se klubi ka punuar në kompleksin e ri dhe ka ndërtuar një impiant të fuqishëm për të ardhmen e tij, ku nuk do të akomodohet vetëm skuadra e madhe dhe moshat, por aty do të presë edhe ndeshjet brenda fushës. Ky të paktën është një investim kolosal sportiv që e shndërron Partizanin në lokomotivë të zhvillimit në futbollin shqiptar dhe i jep klubit përparësi të jashtëzakonshme. Mbi të gjitha kompleksi e largon Partizanin nga rruga dhe i jep shtëpinë e tij. por sezoni duket i dështuar. Jo përfundimisht, pasi ka dhe 9 xhiro deri në fund dhe mundësitë janë të mira që të paktën skuadra e kuqe të arrijë në zonën e Europa League, por Partizani ka probleme të tjera, që kanë të bëjnë me finalizimin në sulm. Reparti ofensiv i Partizanit këtë edicion është katastrofë. Këtë e vërtetoi më së miri ndeshja e së mërkurës në “Selman Stërmasi” ndaj Skënderbeut.

Mungesa e golit dhe apatia e reagimit, dobësitë e një skuadre të madhe

Analizat e fundit të bëra nga mediumet dhe specialistët tregojnë një Partizani që luan shumë mirë, që dominon në fushë, por humbet sepse nuk realizon. Dhe ky është problem jo vetëm i lojtarëve por edhe i trajnerit. Janë shumë humbje radhazi që djegin dhe objektivi vështirësohet nëse vijohet me këtë gjendje. Në një analizë që ka bërë “Supersport”, pas ndeshjes me Skënderbeun, u fol për një ndeshje të mirë të Partizanit në pjesën e parë, që në fakt ishte e vërtetë sepse të kuqtë dominuan në ato 45 minuta, në lojë, pasi në rezultat, 0-2 ishte tregues krejt i ndryshëm. Në fakt, Partizani krijoi shumë përpara portës, por të kuqve i mungon diçka në finalizim. Nëse ekipi do të kishte vazhduar me të njëjtin ritëm, ndoshta në pjesën e dytë do të kishim parë një tjetër ndeshje, dhe me një fund tjetër. Por në pjesën e dytë, në humbje të dy golave, një skuadër që synon Europën dhe e ndërgjegjshme se humbja i kthen hijet e “play out”-it për Kategorinë e Parë, minimalisht bën përpjekje për ta ndryshuar këtë gjendje. Kjo nuk ndodhi, Partizani i bukur i 45 minutave të para dhe pse i humbur, në pjesën e dytë nuk ekzistoi. Skuadra pati një reagim të vakët, me raste përpara portës që ishin sporadike, duke u shfaqur si një ekip i fikur. Trajneri Sormani nuk e cilësoi më çështje fati mungesën e rezultatit me një lojë më të mirë se kundërshtari, por mungesë personaliteti. Në fakt është e çuditshme sesi një skuadër kampione, mund të mos reagojë në 45 minuta. Dhe pas golit të Feratit që erdhi në të 85-ën, deri në fund të lojës Partizani kishte 9 minuta në dispozicion. Dikush që ka parë njëherë të vetme futboll, e di që një ekip me personalitet, luan në afërsi të zonës kundërshtare, nxjerr lojtarët përpara, godet portën dhe përpiqet. Goditjet në kuadrat të Partizanit dhe rastet e krijuara pas këtij momenti ishin zero, ashtu si numri i pikëve që të kuqtë morën. Një skuadër kampione nuk mund të dorëzohet në një 0-2, me kontigjentin dhe investimet që janë bërë, në të kundërt 3 humbjet radhazi nuk përbëjnë më një dramë, dhe të kërkosh Europën dhe pse matematika e lejon bindshëm duket më pas një mision i pamundur.

Qëndrimi i specialistit

Edhe pse rival (është i lidhur me Tiranën), tekniku Shkëlqim Muça, thotë se te Partizani ka një ambient të tronditur, ekipi nuk është shumë i qetë, dallohet. Edhe nga rezultatet e kaluara, edhe nga pozicioni, edhe nga ajo që thuhet që Partizani këtë vit ka dështuar. E ndjek edhe fati që nuk ke ndonjëherë, Partizani 0 minuta në pjesën e parë pothuajse po e dominonte lojën. Për tre minuta e humbi lojën, ndërsa më përpara humbi 2-3 raste. Pastaj natyrisht bëhet më e vështirë, por Partizani gjatë gjithë lojës e komandoi, luajti, ngushtoi ekipi kundërshtar nga 2-0. Më shumë ishte pa fat sot, me lojë më pëlqeu, me lojtarët që ka e grup që ka, por ka finalizimin skandaloz, ka dështuar te sulmuesit se po të shohësh se Bardhi që është sulmuesi kryesor, nuk është në rolin e tij. Nuk ka pykë të mirë, nuk lidhen krahët me njëri-tjetrin. Çinari gjithashtu ka probleme në finalizim. Ky është sezon i dështuar, drejtuesit do të mundohen të kapin Europën, me kalendarin që ka mund ta kapë. Laçin e Teutën nuk i ka larg, skuadra ka impenjim, por nuk finalizon, nuk shënon gola, ky është problem”, tha Muça.