Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Partizani parakalon Skënderbeun dhe barazon Kukësin në kryesim

Postuar: 19/03/2017 - 08:12

Për herë të parë në këtë sezon, ku u deshën të kalonin 26 javë garë, Partizani ka marrë kryesimin e kategorisë Superiore. Ky është një fakt domethënës për të kuqtë dhe tifozerinë e tyre, pasi vihen në pozita favoriti për të fituar titullin kampion këtë sezon, plot 24 vjet pas suksesit të fundit në kampionat, pikërisht në vitin e largët 1993. Duhet thënë se kjo u mundësua nga fitorja e djeshme 2-0 ndaj Korabit, një fitore që e barazoi skuadrën e trajnerit Sulejman Starova në krye të tabelës me Kukësin, tashmë të dy në kuotën e 52 pikëve. Ardhja e Partizanit në krye të tabelës pas javës së 26-të shënon një moment kulmor të garës, pasi Skënderbeu bie në vend të tretë me 50 pikë dhe Kukësi ndjen presionin e të kuqve si bashkëkryesues, duke e bërë garën mjaft interesante. Këtu del në pah tashmë detaji dhe ai ekip që do të bëjë diferencën në detaje dhe në ndeshje direkte do të fitojë edhe titullin kampion. Padyshim, Kukësi dhe Partizani janë tani pretendentë, por nuk mund të anashkalohet Skënderbeu që do ta luajë ndeshjen e fundit të fazës së tretë pikërisht përballë të kuqve. Një duel direkt që do të thotë shumë për vazhdimësinë e garës.

Ndeshja

Partizani e shfrytëzoi maksimalisht asistin e marrë nga dueli direkt në Korçë vetëm 24 orë më parë dhe bëri detyrën përballë Korabit. Sfida me dibranët ishte një formalitet që të kuqtë e zgjidhën në harkun e dy minutave. Pas 30 minutave të vakëta në lojë, Partizani zhbllokoi rezultatin falë autogolit të Premçit. Ish-mbrojtësi i kuq ishte i pafat në topin e harkuar nga Fili, duke e dërguar në rrjetën e portës së tij. Për të mbyllur çdo diskutim mendoi Caleb Ekuban, që në të 32-ën bëri gjithçka mirë dhe me një goditje të saktë nga jashtë zonës mposhti për herë të dytë Laçin. E ndërsa portieri i Korabit provoi të mbante të tijtë në lojë, duke frenuar tentativën e Vilës, Ekuban e fali në sekondat shtesë të pjesës së parë, duke shpërdoruar një rast mjaft të mirë. Me fitoren që dukej e hipotekuar, trajneri Starova vendosi ti jepte shansin Xhevahir Sukaj të debutonte. Por, me të kuqtë që po luanin me sforco minimale (min 56 fili), Korabi dha sinjale se nuk ishte dorëzuar. Fillimisht me kapitenin Mziu që gaboi shënjestër dhe pas tij me Jubanin goditja e lehtë e të cilit vendosi për herë të parë në provë portierin Alban Hoxha. E ndërsa Sukaj u aktivizua mes ovacioneve të mbështetësve të kuq që nuk munguan, Korabi ishte pranë golit të nderit me Jubanin. Te Partizani, ishte traversa ajo që frenoi tentativën e mbrojtësit Ibraimi, ndërsa në 15 minutat e fundit Xhevahir Sukaj u mundua të bënte gjithçka për të shënuar. Pas më tepër se pesë muajve që nuk luante prej transferimit në kampionatin e Malajzisë, ku u rikuperua nga një dëmtim, sulmuesi kërkoi të shërbehej nga Boniface, Vila dhe Ekuban, të cilët vendosën të provonin zgjidhjet personale. Sukaj e mbylli ndeshjen me një karton të verdhë, por në fund e rëndësishme ishte fitorja që e ngjiti Partizanin në vendin e parë përkrah Kukësit në kuotën e 52 pikëve përkrah. Për herë të parë në këto 26 javë të Kategorisë Superiore, ku diferenca e vetme ndërmjet kryesuesve lidhet me golavarazhin më të mirë të veri-lindorëve, por edhe faktin se në tri ndeshje të luajtura midis tyre, Kukësi e ka fituar një duel direkt, mjaftueshëm për t’i marrë vendin e parë Partizanit nëse skuadrat e mbyllin garën me pikë të barabarta. Ndoshta edhe ky tregues bën diferencë dhe Kukësi do ta shfrytëzojë deri në fund këtë fakt domethënës. Pas kësaj jave, gara për titullin bëhet akoma më interesante, por është fakt i pamohueshëm që Partizani e parakaloi Skënderbeun dhe tani po sulmon kreun. Një garë mjaft e fortë që nuk kishte ndodhur në sezonet e mëparshme, ku Skënderbeu i Korçës bënte “ligjin” në Superiore, duke mos pasur rivalë dhe duke dominuar bindshëm garën.

 

Ndeshjet, java 26

Të premten

Skënderbeu-Kukësi     1-1

Të shtunën

Laçi-Flamurtari           1-0

Korabi-Partizani          0-2

Të dielën

Luftëtari-Tirana

Vllaznia-Teuta

 

Renditja

Kukësi             52

Partizani          52

Skënderbeu     50

Luftëtari          33

Vllaznia           31

Tirana              30

Teuta               27

Laçi                 25

Flamurtari        22

Korabi             12

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 28/03/2017 - 22:20

Gianni De Biasi beson se Shqipëria e ka merituar fitoren ndaj Bosnjës.
 
Tekniku italian pas ndeshjes miqësore të cilën Shqipëria e humbi 2:1, ka deklaruar se skuadra e tij e ka merituar fitoren.
 

Postuar: 28/03/2017 - 20:34

Federata Shqiptare e Futbollit vendosi që të përjashtonte grupimin “Illyrian Elite” nga ndeshjet e Kombëtares si dënim për prishjen e imazhit të Shqipërisë në ndeshj

Postuar: 28/03/2017 - 07:47

Federata holandeze e futbollit nuk do të vendosë për shpejt një kandidaturë, por emri i Van Gal po shfaqet si më popullor dhe i pranueshëm për “tulipanët&rdquo

Postuar: 28/03/2017 - 07:44

Trajneri Xhani De Biazi do të ketë një përballje të vështirë sot kundër Bosnjë-Hercegovinës, një ekip me shumë yje në gjirin e saj, ndërkohë që gjendja psikologjike e skuadrës t

Postuar: 28/03/2017 - 07:39

Trajneri i Kombëtares Xhani De Biazi është vënë në qendër të akuzave në rrjetet sociale, ku thuajse shumica e fansave e akuzojnë se nuk ka vepruar drejt me zgjedhjen e formacion

Postuar: 28/03/2017 - 07:34

Shqipëria ka një brez lojtarësh cilësorë që mundësuan pjesëmarrjen në Europianin e Francës, por në të njëjtën kohë ka dhe plot të rinj të talentuar që po presin radhën të afirmo

Postuar: 27/03/2017 - 13:41

Mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Andi Lila, në një prononcim për “Supersport”, ka thënë se do të jetë gjithnjë i gatshëm për të ndihmuar kombëtaren, qoftë si futbol