Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Partizani shpall “non grata” Kridens Metën, video me skandalet e arbitrit

Postuar: 21/02/2018 - 08:12

Partizani humbi me Kukësin 3-1, duke mbetur pothuajse jashtë zonës së Europa League dhe me pak shanse që të realizojë ndonjë objektiv këtë sezon. pas ndeshjes drejtuesit e klubit të kuq, kryesuar nga drejtori i përgjithshëm sportiv Olsi Rama, akuzuan gjyqtarin Kridens Meta si përcaktues të rezultatit të ndeshjes dhe indirekt FSHF-në si përgjegjëse për këtë skandal arbitrimi. Madje dje klubi përpiloi dhe një dosje me përshkrimet teknike të rasteve të dyshuara si dhe një video ku jepen momentet më pikante të gabimeve me dashje të gjyqtarit Meta. Pas kësaj dosjeje, Partizani ka lëshuar ultimatumin ndaj FSHF-së: Kridens Meta shpallet non-grata dhe nuk dëshirohet më të gjykojë skuadrën e Partizanit. Pra pas Kukësit me Jorgjin, edhe Partizani bën “dalje” një arbitër me eksperiencë në futbollin tonë.

Qëndrimi

Afro katër minuta video për të denoncuar arbitrimin, të cilësuar tendencioz nga Kridens Meta, gjatë 90 minutave të sfidës me Kukësin. Partizani ka kontestuar praktikisht gjithçka nga gjykimi në humbjen 3-1, duke nisur nga rivëniet anësore, goditjet e dënimit dhe pretendimet për goditje këndi. Por, natyrshëm pjesa më e rëndësishme e “provave” të publikuara nga të kuqtë lidhet me masat ndëshkuese ndaj lojtarëve në fushë. Pamjet filmike të publikuara nga klubi konfirmojnë qëndrimin e drejtuesve, sipas të cilëve arbitri u tregua i rezervuar me kartonët e verdhë ndaj Kukësit, ndërsa nuk u kursye aspak me ndëshkimin e lojtarëve të Partizanit. Madje, për të konfirmuar se Elis Bakaj duhet të kishte dalë me karton të kuq gjatë lojës dhe jo në stol, u publikuan pamjet e ndërhyrjeve të minutave të para të sulmuesit të rritur në Akademinë e kryeqytetasve. Ndëshkimi me kartonin e parë i Çulum cilësohej i tepruar, me mesfushorin serb që në minutën e 65-të e la skuadrën në inferioritet numerik, pas faullit të tretë të shkaktuar që i kushtoi kartonin e dytë të verdhë. Pretendimet për ndikimin e arbitrimit në rezultatin final të ndeshjes në favor të Kukësit u ilustruan edhe me ndërhyrjet e Gurit, Musollit e Kale, që kaluan të pandëshkuara, ndërsa pas deklaratës së drejtorit sportiv Olsi Rama në emisionin “Gol Pas Goli” për përdorim të dy standardeve, klubi sillte në vëmendje ndërhyrjet e ngjashme të Kotobellit dhe Imamit, ku vetëm mbrojtësi i Partizanit u ndëshkua me karton të verdhë. Sipas të kuqve, këto janë pamje që flasin vetë e nuk kanë nevojë për komente, pasi gjyqtari sipas tyre duket qartë se ka mbajtur në lojë anën e kuksianëve, duke mos i penalizuar, përkundrazi, ka dëmtuar rëndë Partizanin. “Pamje që nuk kanë nevojë për koment, për ata që duan të dinë të vërtetën, ata që duhet të dinë të vërtetën dhe që nuk duan të shikojnë të vërtetën”, shkruan klubi i kuq në këtë postim.

Kërkesa/ Partizani shpall Kridens Metën “non grata”

Protesta publike ndaj gjyqtarit Kridens Meta dhe publikimi i videove të gabimeve të tij dhe të asistenëve në ndeshjen kundër Kukësit, ishin vetëm hapat e parë të klubit kryeqytetas. Ky i fundit sot ka bërë kërkesë zyrtare në FSHF që të mos gjykohet më nga kjo treshe. Sipas shkresës së të kuqve, gjykimi tendencioz dhe i gabuar solli si pasojë humbjen e këtij ekipi ndaj kërkohej që Kridens Meta, Denis Rexha dhe Nertil Bregasi, të mos ishin më në drejtimin e ndeshjeve të skuadrës në vijimin e këtij sezoni, duke i shpallur të padëshiruar, ashtu siç kanë vepruar më parë edhe klube të tjera për arbitra të veçantë. Të kuqtë kanë protestuar vazhdimisht kundër gjyqtarëve në dy sezonet e fundit dhe mënyrën se si janë penalizuar nga gjykimi i tyre. Partizani ka vendosur që nga tani e tutje të shoqërojë protestat ndaj gjykimit me shkresa në FSHF, për t’i bërë të ditur zyrtarisht këtij institucioni pretendimet që ka, duke kërkuar njëkohësisht që të merren masa ndaj këtyre gjyqtarëve në rastet kur konstatohen gabime./Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 50

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2018 - 07:26

Liga e Kampioneve dhuroi emocione dhe spektakël, por italianët dështuan, pasi Napoli në grupin C dhe Interi në grupin B dështuan dhe përfunduan si vend i tretë e tani do të luajnë në Ligën e Europës.

Postuar: 12/12/2018 - 07:25

Për herë të parë që kur Kosova u bë shtet i pavarur (2008) dhe u anëtarësua më pas në organizmat

Postuar: 12/12/2018 - 07:23

Partizani mban me meritë kryesimin e Kategorisë Superiore, teksa ka grumbulluar 35 pikë në 16 jav

Postuar: 11/12/2018 - 22:06

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Kristian Panuçi, ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin &

Postuar: 11/12/2018 - 21:21

Barcelona ka kaluar në avantazh ndaj Tottenhamit në "Camp Nou". 

Postuar: 11/12/2018 - 18:36

Djali i vogël futboll-dashës i presidentit amerikan Donald Trump, Barron nuk bën shumë paraqitj

Postuar: 11/12/2018 - 07:24

Rivaliteti midis Kristiano Ronaldos dhe Lionel Mesit vijon prej më shumë se dhjetë vjetësh.