BREAKING NEWS

Çështja e Saimir Tahirit, Gjykata e Lartë bën lëvizjen e rëndësishme

Çështja e Saimir Tahirit, Gjykata e Lartë bën
x

Sport

Peshëngritja në zi, shuhet ish-sportisti dhe ish-trajneri i njohur, Haki Agalliu

Peshëngritja në zi, shuhet ish-sportisti dhe ish-trajneri i njohur,

Peshëngritja shqiptare ka humbur të premten një tjetër figurë, pasi është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare Haki Agalliu.

Ai ka qene peshengrites dhe trajner i ekipit te Partizanit dhe ekipit Kombetar qe nga vitet 1960. Në vijim, ai ka kryer edhe detyrën e anëtarit të Komitetit Drejtues të Federatës Shqiptare të Peshëngritjes për 8 vjet, nga viti 2004,deri në 2008-ën, gjatë drejtimit të saj nga Presidenti Esat Ademi.

Emri i Haki Agalliut eshte emer i respektuar i peshengritjes shqiptare ne disa dekada dhe për këtë kontribut, Ademi e propozoi emrin e tij për dekorimin nga Federata Evropiane e Peshëngritjes (EWF), propozim që u miratua në vitin 2008. Me ndarjen e tij nga jeta, shtanga shqiptare humb një tjetër peshë të rëndë.

Peshëngritja në zi, shuhet ish-sportisti dhe ish-trajneri i njohur,