BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci”, te Kompleksi Partizani, kreu i SPAK zbardh detajet e hetimeve për dosjet e bujshme dhe paralajmëron reprezalje si në Kroaci e Rumani

Nga “Gërdeci”, te Kompleksi Partizani, kreu i SPAK zbardh
x

Sport

“Plasin” polemikat në Itali, gazeta prestigjoze luan me faqen e parë duke përdorur… A bëhet fjalë për 'hije' skandali?

“Plasin” polemikat në Itali, gazeta prestigjoze luan me faqen e

Racizmi është një nga problemet më të mëdha që ka futbolli në Itali dhe debatet kanë qenë të shumta si të ndalohet ky fenomen.

Edhe pse racizimi është një çështje delikate, gazeta prestigjoze italiane “Corriere Dello Sport”, ka guxuar disi me faqen e parë të gazëtës, ditën e sotme.

corriere_sport.750

Titulli i së përditshmes sportive, ishte “Black Friday” (E premtja e zezë), e cila i dedikohet ndeshjes së nesërme mes Interit dhe Romës. Kjo gazetë ka nxjerrë në faqe të parë Romelu Lukakun dhe Kris Smolling, të cilën do vihen përballë njëri-tjetrit nesër në mbrëmje.

Kjo faqe ka shkaktuar polemika në Itali, teksa klubi i Romës me një postim në “Twitter” është “tërbuar” me atë kjo gazetë ka publikuar. Klubi e konsideron këtë titull racist dhe tashmë në gadishullin apenin bëhet fjalë për “hije” skandali.