BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x
BREAKING NEWS

Moska në prag të falimentimit, Putini i ka ditët e numëruara, liderët më të fuqishëm të botës i japin goditjen përfundimtare “Carit”, ja çfarë po ndodh në Rusi

Moska në prag të falimentimit, Putini i ka ditët e
x

Sport

Qëndrimi i John Obi Mikel: Lukaku s’është për Premier League, duhet të kthehet me urgjencë në Serie A italiane

Qëndrimi i John Obi Mikel: Lukaku s’është për Premier

Sulmuesi zhgënjeu me Çelsin sezonin ë lamë pas dhe ish-futbollisti i “Bluve” e këshillon të kthehet në kampionatin italian

Merkato e Interit mund të jetë e kushtëzuar nga disa lëvizje të domosdoshme, por edhe për të rritur pritshmëritë e skuadrës në Champions League. Futbolli italian ka rënë disi në raport me futbollin anglez dhe atë spanjoll, gjë që shihet me mungesën e ekipeve italiane në fazën çerekfinale, gjysmëfinale e aq më pak në finale të Champions League. Në nivelin parësor të futbollit italianët mungojnë këto vite dhe pavarësisht përpjekjeve të federatës italiane për të lënë pas krizën dhe hapur një portë të re zhvillimi të futbollit në këtë vend, ka probleme serioze që duket më së pari të jenë të tipit financiar. Megjithatë, disa klube tentojnë të marrin më të mirët në treg duke bërë sakrificë në merkato. Interi është ekipi nënkampion që dëshiron të lerë gjurmë në sezonin e ri, jo vetëm për të fituar titullin në Serie A, por edhe të avancojë në Champions dhe për këtë duhet të bëjë lëvizje cilësore. Një nga emrat e lakuar është Romelu Lukaku, për të cilin po punohet të kthehet në Itali. 13 gola në 38 ndeshje përgjatë këtij sezoni te Çelsi janë shumë pak për një sulmues për të cilin në verë londinezët shpenzuan 100 milionë euro për ta transferuar në “Stamford Bridge”. Fjala është për Romelu Lukakun i cili tashmë ëndërron një rikthim te Inter aty ku shfaqi më së miri kualitetet e tij. Por kush është arsyeja që belgu nuk mundi të tregohej vendimtar në Angli? Përgjigjen mundohet ta japë një ish i Çelsit. John Obi Mikel thekson se niveli në Premier League është shumë i lartë, në dallim nga Italia ku loja është e ngadaltë. Ndaj ish-mesfushori thekson se Lukaku duhet të kthehet shpejt në Serie A, pasi në Angli është inferior në duelet me kundërshtarët. “Mendoj se arsyeja pse Lukaku nuk shkëlqen në Angli ashtu siç bënte në Itali, qëndron te diferenca që kanë dy kampionatet. Premier League është shumë e fortë, e shpejtë, potente ndërsa në Serie A luhet një lojë e ngadaltë. Kampionati anglez ka shumë cilësi, ritmi i kampionatit është shumë i lartë dhe është dukshëm superior ndaj kampionatit italian. Në Itali lojtarët mund të luajnë deri në moshën 40-vjeçare, ndërsa në Premier është shumë e vështirë që diçka e tillë të ndodhë. Për mendimin tim, Lukaku duhet të kthehet shpejt në Itali për t’u rikthyer protagonist”, u shpreh Mikel. Duhet thënë se zhgënjimi i Lukakut tek Çelsi ka qenë mjaft i madh, prandaj Interi kërkon ta shfrytëzojë këtë moment në interesin e tij për ta kthyer belgun në klubin zikaltër.