BREAKING NEWS

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për viktima!”, Frrok Çupi del me paralajmërimin ‘bombë’ për protestën e Sali Berishës: Ai nuk kthehet pa një trofe!

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për
x
BREAKING NEWS

Berisha dhe LSI i hedhin “benzinë” zjarrit dhe paralajmërojnë trazira gjatë protestës së sotme, sulmojnë Ramën dhe i kërkojnë të mos provokojë protestuesit, Noka kërcënon policinë

Berisha dhe LSI i hedhin “benzinë” zjarrit dhe
x
BREAKING NEWS

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet për skenare dhune, ja çfarë do të ndodhë sot në protestë dhe lëvizja e papritur e Ramës

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet
x
BREAKING NEWS

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit, refuzojnë hapjen e dosjeve, 71 zyrtarë që aplikuan për SPAK rezultuan “spiunë

130 deputetë në panik nga dosjet e Sigurimit të Shtetit,
x
BREAKING NEWS

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë! Ja sa para janë sekuestruar

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë!
x
BREAKING NEWS

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të parandalojnë një “Luftë të Tretë Botërore”, ja 3 shtetet ku mund të shpërthejë një konflikt i armatosur

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të
x
BREAKING NEWS

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin” Vuçiçin, Bashkimi Evropian miraton për herë të parë dokumentin për Kosovën që do të tronditë Serbinë

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin”
x
BREAKING NEWS

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë dorëheqjen sot

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë
x

Sport

Rama për “Tuttosport”: Kemi një nga stadiumet më të bukur në Europë, mund të presim edhe Champions

Rama për “Tuttosport”: Kemi një nga stadiumet më

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nëpërmjet një videoje të publikuar nga media prestigjioze italiane “Tuttosport”, siguroi jo vetëm dy klubet finaliste të Ligës së Konferencës së UEFA-s Romën dhe Fejnordin, por edhe publikun sportdashës europian në tërësi se finalja e 25 majit në “Air Albania” do të jetë e sigurt, e organizuar më së miri dhe një mbrëmje magjike në futbollin europian. I sigurt, bindës dhe natyrisht joshës për publikun italian, Rama u kujtoi dëgjuesve dhe ndjekësve të futbollit kudo në Itali dhe Europë se Shqipëria ka një stadium ultramodern nga më të bukurit në rajon dhe në kontinent dhe është në gjendje të presë jo vetëm një finale si kjo e Conference League, por edhe një finale si ajo e Champions League.

Qëndrimi i Ramës

Kryeministri Rama foli kështu (jo për herë të parë) për finalen e UEFA Europe Conference League, e cila do të mbahet në Tiranë. Roma dhe Fejnordi do të përballen në mes vete në “Air Albania” në ndeshjen që do të luhet më 25 maj në kryeqytetin shqiptar. E kreu i Qeverisë shqiptare thotë se shqiptarët i kanë simpatizuar gjithmonë skuadrat italiane, prandaj edhe këtë radhë do të bëjnë tifo më shumë për Romën sesa për Fejnordin holandez. Ndërkohë, Rama, i cili njihet si një tifoz i Juventusit, ka thënë se siguria do të jetë në nivel dhe është shprehur i gatshëm për ta pritur edhe finalen e Ligës së Kampionëve. “Në radhë të parë i përshëndes të gjithë juventinët. Kërkoj ndjesë, por këtu në Shqipëri të gjithë bëjmë tifo me Romën. Për fat të keq, është ende Roma ajo që mban lart flamurin e futbollit italian. Në një vit ku gjërat nuk kanë shkuar mirë për futbollin italian, Shqipëria do të bëjë çmos që ai flamur italian i Romës të ngrihet në ballkonin më të lartë të Evropës me një kupe. Ne kemi një nga stadiumet më të bukura në Evropë dhe për ne do të jetë një Super Boel i vogël”, ka shtuar ai. “A shqetësohemi për tifozët e shumtë? Asnjë shqetësim, por do të jetë një risi absolute për ne. Sa i takon mikpritjes, ne jemi një vend që do të luftonte për Champions League. Jam shumë i lumtur që në finale është një ekip italian. Që i vogël kam bërë tifozllëk për italianët në sport, më pas Roma u bë e veçantë prej se erdhi Hoze Murinjo”, u shpreh Rama përmes një videoje të publikuar nga “Tuttosport”.

25 maji ditë pushimi për administratën

Qeveria vendosi që dita 25 maj të jetë pushim për të gjitha institucionet publike në Tiranë. Kuptohet që ky vendim është marrë për shkak të finales së “Conference League”, që do të luhet në këtë datë në “Air Albania” mes Romës dhe Fejnordit të Roterdamit. Në këtë ditë gjithashtu do të paralizohet qarkullimi i automjeteve në rrugët e kryeqytetit. Ministria e Brendshme, e drejtuar nga Bledi Çuçi, ka publikuar edhe planin e masave për këtë ngjarje të shënuar në Tiranë. “Më 25 maj, shpallet ditë pushimi për të gjitha institucionet publike për qarkun e Tiranës. Kjo masë merret për organizimin në mënyrë sa më shembullore të finales së Conference League. Do të jetë një ditë pa makina, përveç urgjencave. Të gjitha akset hyrëse në Tiranë do të bllokohen deri në orën 18:00 pasdite”.