Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Reali me 5 yje, “shuplakë” Seviljes dhe afrohet në 5 pikë me Barcelonën

Postuar: 10/12/2017 - 09:51

Madrilenët turpëruan Seviljen 5-0, ku të gjithë golat u shënuan në pjesën e parë. Kjo fitore e afron realin me kryesuesit e garës, rivalen e tyre të vjetër, Barcelonën

Reali i Madridit mund të thuhet se ka lënë pas krizën në lojë e rezultate dhe është rikthyer fuqishëm në garën për titull, madje duke mposhtur thellë një skuadër me emër të madh në La Ligan spanjolle, si Sevilja. Herën e fundit kur Sevilja kishte pësuar pesë gola në pjesën e parë në La Liga ishte në tetor të vitit 1987, kundër Real Zaragoza, të cilën e patën humbur me rezultat katastrofal 8:1.Të përzgjedhurit e Zinedine Zidane dëshmuan edhe një herë se nuk dinë të falin gabimet e kundërshtarit dhe këtë e dëshmuan edhe në takimin e radhës kundër Seviljes, në kuadër të kampionatit të futbollit spanjoll. Kështu, Real Madridi ka shënuar fitore me rezultat 5-0 ndaj Seviljes në “Santiago Bernabeu”, në një ndeshje që isht festë për mbretërit pas triumfit të pestë të Ronaldos si lojtari më i mirë në botë. 90 mijë tifozë ishin mbledhur në stadiumin kryesor të Madridit për të shikuar duelin që u supozua të jetë një derbi mes skuadrave që po luftojnë për pesë pozitat e para. Megjithatë, kjo ishte gjithçka tjetër pos një derbi – një duel inferioriteti i Sevillas ku Reali bëri proces të shkurtër. Pas dy minutash lojë Naço ishte ai që gjeti golin për 1-0 pas një tollovie në zonë. Në minutën e 23-të Asensio gjen Ronaldon dhe e vë para golit, ku në situatë “një me një” ishte Kristiano ai që me një goditje të ulët shënoi për 2-0. Vetëm nëntë minuta më vonë, CR7 u gjend në pikën e bardhë pas një prekje me dorë për të shënuar për 3-0. Në minutën e 38-të Toni Kros nga afërsia shënoi për 4-0, kurse shpejt shtoi një gol edhe Hakimi i cili pranoi një pasim nga Benzema për të shënuar me një gjuajtje precize për 5-0. Në pjesën e dytë Reali ndali hovin, kontrolloi lojën, por refuzoi të turpëronte kundërshtarin që nuk ishte ekzistent. Me këtë fitore prej 5-0, Real Madridi ka 31 pikë në tabelë, pesë pikë më pak se Barcelona që të dielën udhëton në “El Madrigal” për t’u përballur me Vilarealin. Sa i takon trajnerit Zinedin Zidane, kjo fitore ishte mbresëlënëse, pasi shënuan të gjithë lojtarët që ai kishte planifikuar të dilnin para portës në rast goli. Reali i tij është afruar tani me 5 pikë ndaj Barcelonës, duke u bërë presion katalanasve që kanë një ndeshje më pak dhe që do ta luajnë pikërisht sot në transfertë ndaj Vilarealit. Nga ana tjetër, kjo fitore e Realit dje ndaj Seviljes ishte spektakolare për Kristiano Ronaldon, i cili shënoi dy nga pesë golat e ekipit dhe festoi në të njëjtën kohë marrjen e trofeut të “Topit të Artë”, çmi8m që iu dha nga “France Football” dy ditë më parë në një mbrëmje gala spektakolare në kryeqytetin francez, Paris. Portugezi e meritonte suksesin dhe trofeun, pasi kishte fituar gjatë këtij viti UEFA Champions League, kampionatin spanjoll, Superkupën e Spanjës dhe Superkupën e Europës, duke mos e vënë në diskutim marrjen e këtij çmimi. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/01/2018 - 19:20

Zgjedhjet e FSHF-së, që do të mbahen në datën 7 shkurt ka nisur e zjarrtë dhe plotë polemika. Përballë njëri-tjetrit do të jenë presidenti aktual i Federatës, Armand Duka dhe deputeti i PS Bashkim Fino.

Postuar: 15/01/2018 - 19:20

Zgjedhjet e FSHF-së, që do të mbahen në datën 7 shkurt ka nisur e zjarrtë dhe plotë polemika.

Postuar: 14/01/2018 - 11:13

Kukësi barazoi 2-2 në miqësoren e djeshme ndaj Fenerbahçesë, një takim miqësor i luajtur në Antalia, por që pati jo vetëm lojë të fortë, por edhe tensione e deri në sherre masiv

Postuar: 14/01/2018 - 11:10

Nga sportet kolektive, basketbolli është sporti i dytë më i ndjekur e më masiv në Shqipëri pas futbollit.

Postuar: 13/01/2018 - 10:10

Prej dy ditësh në garën për president të Federatës Shqiptare të Futbollit ka dy kandidatura të konfirmuara tashmë zyrtarisht.

Postuar: 13/01/2018 - 10:08

Një lajm befasues erdhi sot nga mediat sportive në Prishtinë. Sipas tyre, ditë të mira po vijnë për ekipin e FC Vëllaznimit dhe tifozerinë gjakovare.

Postuar: 13/01/2018 - 10:06

Partizani largoi disa lojtarë të rëndësishëm të grupit të mëparshëm, për t’i zëvendësuar me emra të rinj.