BREAKING NEWS

Do të shpallet “non grata” së shpejti”? Ilir Meta bën deklaratën e fortë, zbulon planin e fshehtë: Le ta bëjnë gjatë kohës që jam President! Do e paguaj vetë biletën e ekstradimit, të mi ngrijnë asetet dhe llogaritë

Do të shpallet “non grata” së shpejti”? Ilir Meta
x
BREAKING NEWS

Escobar refuzoi ta takonte, Ilir Meta: Më falni për modestinë, por...

Escobar refuzoi ta takonte, Ilir Meta: Më falni për modestinë,
x
BREAKING NEWS

Presidenti Meta zbulon datën e zgjedhjeve të pjesshme lokale

Presidenti Meta zbulon datën e zgjedhjeve të pjesshme lokale
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim plas deklaratën e fortë, tregon nëse SHBA do të zbulojë provat që kanë fundosur Sali Berishën

Yuri Kim plas deklaratën e fortë, tregon nëse SHBA do të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim e thotë për herë të parë: Ju tregoj kush i mblodhi provat për të shpallur non grata Sali Berishën

Yuri Kim e thotë për herë të parë: Ju tregoj kush i
x
BREAKING NEWS

SHBA i tregon prangat Sali Berishës, Yuri Kim ‘i shuan çdo shpresë’: Ka prova! I iku drejtësisë...

SHBA i tregon prangat Sali Berishës, Yuri Kim ‘i shuan çdo
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim bën paralajmërimin e fortë: Ata që janë në pushtet, nëse u kërkohet llogari duhet që të…

Yuri Kim bën paralajmërimin e fortë: Ata që janë
x
BREAKING NEWS

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së
x

Sport

Reali mposht Barcelonën pas 120 minutash dhe kap finalen e Superkupës së Spanjës

Reali mposht Barcelonën pas 120 minutash dhe kap finalen e Superkupës

Klasikja e futbollit spanjoll, dueli i madh midis Realit të Madridit dhe Barcelonës, u luajt mbrëmë në stadiumin “King Fahd” të Riadit në Arabinë Saudite, sipas një marrëveshjeje të bërë kohë më parë. Takimi luhej për Superkupën e Spanjës, gjysmëfinalja e parë (gjysmëfinalja tjetër është ajo mes Atletiko Madrid dhe Atletiko Bilbao). Barcelona ishte më mirë gjatë pjesës së parë të ndeshjes, megjithëse reali pati një dominim të lehtë në qarkullimin e topit. Parë në tërësi me aksione sulmuese, goditje drejt kuadratit dhe ndërtim aksionesh të rrezikshme, Barcelona ishte më lart në fraksionin e parë të lojës. Gjithsesi, ishte Reali i Madridit që shënoi i pari me anë të Vinicius, që u shërbye nga Karim Benzema, pikërisht në minutën e 25-të. Por Barcelona e rriti disi lojën ofensive në minutat e fundit të pjesës së parë dhe e balancoi takimin, duke shënuar me anë të De Jong në minutën e 41-të. Pra, pjesa e parë u mbyll në barazim 1-1. Në pjesën e dytë u ruajt i njëjti profil për të dyja skuadrat, ku Reali po përpiqej disi më shumë për ta mbyllur ndeshjen pa e çuar në shtesë. Karim Benzema tregoi se është një sulmues i madh në të 72-ën, duke e kaluar në avantazh Realin. Por Barcelona nuk u dorëzua dhe barazoi shifrat me talentin Fati në minutën e 83-të, pas asistimit të Zhordi Albës. Me shifrat 2-2 u mbyll 90-minutëshi i rregullt, ç’ka u desh të luhej 30-minutëshi i shtesave. Në minutën e 98-të Valverde shënoi golin e tretë për Realin e Madridit. Barcelona nuk pati më fuqi të ndryshonte rezultatin, për pasojë fitoi reali 3-2, që do ta diskutojë finale e madhe të Superkupës me fituesin e njërës prej dy Atletikove. Finalja për trofeun e Superkupës spanjolle do të luhet më 16 janar në orën 18:00. Duke u kthyer tek ndeshja e mbrëmshme, duhen evidentuar dy gjëra: së pari trajneri Ksavi Hernandez kishte duelin e parë “El Clasico” në krye të klubit blaugrana, por nuk ia doli ta nisë mbarë, për më tepër në një duel si ky që vlente për një trofe sezonal. Nga ana tjetër, rivali i tij, Karlo Ançeloti, dëshmoi dhe një herë superioritetin e teknikëve italianë, por edhe rolin e përvojës së madhe. Së dyti, Barcelona vijon të humbasë terren në raport me Realin dhe kjo po bëhet rutinë tashmë pas largimit të Mesit. Kjo pasi katalanasit janë në një fazë riformatimi, kurse Reali mban kuota të larta pretendimesh. Tashmë vëmendja e Barcelonës do të fokusohet vetëm në La Liga dhe në “Copa del Rey” .