BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Sport

Refuzoi të kthehej te Barcelona, rrëfehet Messi dhe zbulon si qëndron e vërteta

Refuzoi të kthehej te Barcelona, rrëfehet Messi dhe zbulon si

Leo Messi prezantoi zyrtarisht ekipin e tij të ri në intervistën ekskluzive botërore që dha për “SPORT” dhe “Mundo Deportivo” në shtëpinë e tij në Paris. Sulmuesi argjentinas shpjegoi për herë të parë për dy mediat katalanase pse ka marrë vendimin për të shkuar tek Inter Miami, pas largimit nga PSG.

Pasi e dimë se nuk do të ktheheni në Barcelonë, ku po shkoni? Në Arabi apo tek Inter Miami?

Kam vendosur që të shkoj në Miami. Ende nuk e kam 100% të mbyllur, diçka mungon, por mirë, kam vendosur ta vazhdoj karrierën atje.

Po merrni dhe Busquets e Alba me vete?

Është një tjetër nga gjërat që kanë thënë, se unë do të shkoja me Busin dhe Jordin në Arabi, se ne kishim rregulluar gjithçka. Të gjithë kërkojnë të ardhmen e tyre. Padyshim që isha në dijeni të tyre, çfarë do të bënin, por asnjëherë, në asnjë moment nuk ramë dakord të shkonim diku bashkë. Vendimin e kam marrë për vete dhe nuk e di se çfarë do të bëjnë ata.Nuk kam asgjë të lidhur me askënd.

A po largoheni nga fokusi, siç thoni ju?

Po, largim nga Evropa. E vërteta është se kam pasur oferta nga një skuadër tjetër europiane, por as që e kam vlerësuar, sepse në Europë ideja ime e vetme ishte të shkoja te Barcelona. Pasi fitova Kupën e Botës dhe nuk arrita të shkoja te Barça, ishte koha për të shkuar në MLS, për ta jetuar futbollin në një mënyrë tjetër dhe për ta shijuar më shumë dita-ditës. Natyrisht me të njëjtën përgjegjësi dhe dëshirë për të fituar dhe bërë gjërat gjithmonë mirë. Por më me qetësi.

Edhe pse dëgjova të thuhej se La Liga kishte pranuar gjithçka dhe se gjithçka ishte në rregull që unë të kthehesha, kishte ende shumë gjëra të tjera që duheshin bërë. Doja të kthehesha, isha shumë i emocionuar që mund të kthehesha, por pasi përjetova atë që përjetova dhe largimin që pata, nuk doja të isha më në të njëjtën situatë. Nuk doja të prisja të shihja se çfarë do të ndodhte, duke e lënë të ardhmen time në duart e një tjetri.

Kam dëgjuar se ata duhej të shisnin lojtarë ose të ulnin rrogat e lojtarëve dhe e vërteta është se unë nuk doja ta përjetoja këtë, as të merrja përgjegjësinë e diçkaje që kishte të bënte me gjithë këtë. Tashmë isha fajësuar për shumë gjëra që nuk ishin të vërteta në karrierën time në Barcelonë dhe isha pak i lodhur nga kjo, nuk doja të kaloja gjithë këtë… Çfarë do të thoshin për mua nëse do të duhej të shisnin lojtarë apo gjëra të tilla për nënshkrimin tim?

A bëri gjithçka Barcelona për t’ju kthyer?

Nuk jam i sigurt nëse Barça bëri gjithçka që ishte e mundur për të më kthyer. Sinqerisht; unë vetëm e di se çfarë më tha Xavi… Jam i sigurt se ka njerëz në klub që nuk duan që unë të kthehem te Barcelona, duke pasur parasysh këtë aspekt negativ. Jam në një moment që dua të shkëputem pak, të mendoj më shumë për familjen time. Dy vitet e fundit nuk kanë qenë aq të mira për familjen. Kanë qenë dy vite të vështira për mua në përgjithësi. Ishin dy vite në të cilat nuk isha i lumtur, nuk kënaqesha dhe kjo ndikoi në jetën time familjare. Më ka munguar shumë jeta e fëmijëve të mi në shkollë.

A mund t’ju shohim më pjesë të Barcelonës?

Shpresoj të jem në gjendje të kthehem në Barcelonë një ditë, nuk e di se si, por është klubi që e dua. Unë e vlerësoj dashurinë që njerëzit kanë marrë dhe do të doja të isha atje një ditë. Nëse do të kishte qenë çështje parash, do të kisha shkuar në Arabinë Saudite ose diku tjetër. Më dukeshin si shumë para. E vërteta është se vendimi im përfundimtar shkon diku tjetër dhe jo për shkak të parave.