BREAKING NEWS

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i vranë edhe vëllain në…

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i
x
BREAKING NEWS

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi në Sarandë, arrestohet autori, ja ku ishte fshehur

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi
x
BREAKING NEWS

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një 20-vjeçar në Elbasan

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një
x
BREAKING NEWS

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të vrarë

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të
x
BREAKING NEWS

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri goditi dy herë me thikë klientin e restorantit për një vend parkimi

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri
x

Sport

Roma-Feyenoord/ 20 minuta nga fundi! Holandezët me tjetër “marsh” në pjesën e dytë, Murinjo hedh në lojë…

Roma-Feyenoord/ 20 minuta nga fundi! Holandezët me tjetër

Roma dhe Fejnordi luajnë finalen e madhe të Ligës së Konferencës, me të dyja skuadrat që do të kërkojnë të ngrenë trofeun më të ri në Europë në qiellin e Tiranës.

Verdhekuqtë kërkojnë që të ngrenë trofeun e dytë europian në historinë e tyre, pas plot 61 vitesh, kur në 1961 mundi Interin në finalen e Kupës UEFA, siç njihet sot Liga e Europës. Nën drejtimin e teknikut portugez, Zhoze Murinjo, Roma do të kërkojë lavdinë dhe të bëhet e para skuadër që ngre këtë trofe.

Duket se në 11 lojtarët e përzgjedhur që ta nisin këtë finale, mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla, do ta nis nga stoli.

Nga ana tjetër, holandezët do të kërkojnë të njëjtën gjë. hera e fundit qe Fejnordi ka ngritur në qiell një trofe europian ishte në vitin 2002, ku në finale e Kupës UEFA mundën Borusian e Dortmundit, duke qenë dhe skuadra e fundit nga Holanda që ka triumfuar në Europë.

67′ Abraham provon të vendosë në vështirësi mbrojtjen e Fejnordit, por koordinimi i sulmuesit nuk është i saktë!

66′ Roma kryen dy zëvendësime, largohen Zalevski dhe Zaniolo, në lojë Spinacola dhe Veretu.

62′ Dominim i frikshëm i Fejnordit në këto minuta, skuadra holandeze ushtron presion të vazhdueshëm në zonën e Romës.

59′ Tjetër rast i rrezikshën në portën e Rui Patrisios, Desers fiton duelin me Smolling, por më pas dales nga Mançini. Gjyqtari akordon faull në sulm. Rrezikshm holandezët në këtë pjesë të dytë.

59′ Zëvendësim te Fejnord, largohet nga fusha Til, vendin e tij e merr Tornstra.

52′ Senesei i prish ekulibrin Abrahamit, duke mos e lejuar të dalë i vetëm përballë portierit, te Roma kërkojnë karton të kuq, por nuk mendon kështu gjyqtari dhe VAR-i.

50′ Fati është me Romën në këto minuta, tjetër shtyllë e holandezëve. Ishte Aursnes që provoi me një gjuajtje nga distanca, topi u devijua nga Rui Patrisio dhe përfundoi në shtyllë.

47′ Drithërima në portën e Rui Patrisios, shtylla dhe portieri i skuadrës italiane i mohojnë golin e barazimit holandezëve. Tentativa e mbrojtësit Trauner u ndal në shtyllën e majtë, teksa më pas ishte portieri portugez që tregoi reflekset. Fejnordi kërkon penallti për prekje të topit me dorë nga Kristante, por pas konsultimit me VAR-in, gjyqtari vijon lojën.

45′ Akordohen 4 minuta shtesë!

45′ Kërcënon Roma me Neison, por topi largohet nga Rui Patrisio. Minuta emocionuese në Air Albania.

43′ Goditjen e parë nga këndi e fiton Roma, por holandezët largojnë rrezikun.

41′ Kokçu provon të surprizojë, tentativa e mesfushorit ndalet në vështirësi nga Rui Patrisio, i cili kontrollon në 2 kohë.

39′ Minuta mjaft të mira për Romën, edhe pse në avantazhin e një goli, italianët nuk heqin dorë nga aksionet e rrezikshme, duke kërkuar golin e sigurisë.

37′ Kapiteni Pelegrini është i radhës me karton të verdhë pas një zënke të ndodhur në fushë.

36′ Momente tensioni në Air Albania, goli “nxeh gjakrat” në fushë. Por gjithçka shuhet shpejt dhe loja rifillon normalisht.

32′ GOOOOOL ROMA 1-0/ Shpërthen festa tek italianët e Zhoze Murinjos, Nikolo Zaniolo gjen golin e avantazhit! Pas asistit të mbrojtësit Mançini, talenti italian i merr kohën mbrojtësit të Fejnordit Trauner, teksa stopon me shumë klas topin, duke e çuar pas shpinës së portierit kundërshtar. Atmosferë elektrizuese, festa është e gjitha e italianëve. Fillimisht ka dyshime për pozicionin 

31′ Zanioli zihet në pozicion të parregullt. Talenti italian shërbehet nga e majta dhe nis një aksion të rrezikshëm, por ndalet nga asistenti.

29′ Aksion i shpejt dhe i rrezikshëm i Fejnordit nga e majta me futbollistin Desers, tentativa e tij devijohet nga futbollistët e Romës dhe shkon drejt e në duart e portierit Rui Patrisio.

26′ Roma shfaqet rrezikshëm në këto minuta, duke vendosur në vështirësi mbrojtjen e skuadrës holandeze.

25′ Qendërmbrojtësi i Fejnord Trauner është i ndëshkuari i parë i sfidës, për faull taktik ndaj sulmuesi Abraham.

24′ Roma kërkon të ndërtojë një aksion të rrezikshëm me Pelegrinin që servir një top për Zaniolon, por mungon saktësia, teksa sfera kontrollohet nga portieri Bilov.

20′ Holandezët më të qartë në qarkullimin e topit, por ende asnjë rast i rrezikshëm në portat respektive. Skuadra e Fejnord duket më e freskët në fushën e lojës. Roma mbrohet me shumë forca dhe has vështirësi në daljen përpara.

17′ Zëvendësim i detyruar te Roma, largohet nga fusha i dëmtuar, Mkitarjan, vendin e tij e merr Serxhio Olivera.

13′ Në “Air Albania” po mbizotëron frika, ende asnjë rast i rrezikshëm në portat respektive.

6′ Fejnordi e ka rritur ndjeshëm lojën, duke vënë në vështirësi Romën, që është duke vuajtur në këto minuta të para.

2′ Start i kënaqëshëm në këto minuta me të dyja skuadrat që kërkojnë të marrin frenat e lojës. Italianët duke më kërkues, holandezët e përqëndorojnë kojë nga krahët.

1′ Mbrëmje historike në Tiranë, starton finalja e parë e Ligës së Konferencës.

ROMA: Rui Patrisio, Karsdorp, Mançini, Smolling, Ibanjez, Zalevski, Zaniolo, Pelegrini, Kristante, Mkitarjan, Abraham.

FEJNORD: Bilov, Gertruida, Trauner, Senesi, Malakia, Kokçy, Aursenes, Til, Sinistera, Nelson, Desers.

Gjyqtarë: Istvan Kovaç (Kryesorë), Vasil Florian Marinesku (Asistentë), Ovidiu Artene (Asistentë), Sandro Sharer (I Katërt), Marko Fritz (VAR).