Roma u afrohet kryesuesve, sulmi i saj i papërmbajtshëm

Postuar: 24/09/2017 - 07:41

Serie A ka nisur vrullshëm dhe me shumë forcë, teksa është e sigurt tashmë se Juventusi do ta ketë të vështirë të mbrojë titullin kampion këtë sezon, nisur nga rivaliteti më i madh prej skuadrave të tjera dhe sidomos rritjes së ndjeshme të Napolit, Interit dhe Milanit, që shihen edhe si pretendentë kryesorë për Juven në garën për titullin kampion. Nga ana tjetër, në këtë garë për trofeun kryesor të Serisë A, nuk duhet të mbetet Roma, e cila edhe pse ka vetëm 12 pikë në total, ka shanse të rivalizojë për titull në Itali dhe këtë e vërteton më së miri fakti se në dy ndeshjet e fundit ka shënuar shtatë gola dhe ka pësuar vetëm një, duke qenë një ekip në rritje dhe duke marrë rezultate të qëndrueshme. Ajo që e bën Romën tejet të fortë në këtë rrugëtim është sulmi i shpejtë dhe efikas, por edhe zhdërvjelltësia në veprime e lojtarëve të saj,. Të cilët po i japin Romës një identitet prej fitimtari dhe po e bëjnë të frikshme në sytë e rivalëve në garë. Dje Roma mposhti 3-1 Udinezen dhe me trepikëshin që mori u afrua ndjeshëm në klasifikim, duke u bërë presion Napolit dhe Juventusit që mbajnë kryesimin e serisë A. Kështu, skuadra e kryeqytetit italian, Roma, ka rritur të sigurojë një fitore të pastër duke mposhtur Udinezen në një takim të zhvilluar brenda në Romë. Ndonëse edhe mysafirët nuk bën lojë të keqe, duke pasur raste të mira shënimi, ishin sulmuesit e Romës që e siguruan fitoren qysh në pjesën e parë. Edin Xheko shënoi që në minutën e 12-të pas një asisti nga Naingolan si rrjedhojë e një rrëmuje në mbrojtjen kundërshtare. Në minutën e 30-të, ishte golashënuesi i parë, Xheko, ai që i asistoi El Sharauit për rezultatin 2-0. Kur skuadrat po bëheshin gati të shkonin në pushimin 15 minutësh, El Sharaui shfrytëzoi një gabim në mbrojtjen e Udinezes për të çuar rezultatin në 3-0. Një minutë pa përfunduar koha e rregullt e ndeshjes, Perroti i Romës humbi një penallti, dhe nga ky rast, mysafirët u nisën në kundërsulm për të shënuar golin e ngushëllimit përmes Jens Larsenit. Këto gola i mjaftuan Romës që të ngjitet në pozitën e 4-të me 12 pikë të mbledhura nga 5 ndeshje. Ndërkaq, skuadra Udineze gjendet në pozitën e 16-të, e cila këtë sezon ka regjistruar vetëm një fitore dhe 4 humbje, me vetëm 3 pikë. Ndeshja e mirë dhe rezultative, por edhe fakti se sulmi shënon rregullisht dhe është në shpërthim, tregojnë se Roma po piqet dhe po ecën në drejtimin e duhur. Stafi teknik e drejtues shpreson që këto rezultate të mira të ruhen në vazhdimësi, sepse vetëm qëndrueshmëria sjell për një kohë të gjatë sukses. Natyrisht, vendimtare për Romën do të jenë ndeshjet direkte me Milanin, Lacion, Interin dhe padyshim dyshen kryesuese Napolin dhe Juventusin. Thuajse të gjithë ekipet e kanë të qartë se titulli kampion kalon nga Juve dhe skuadra që mposht Juven shihet favorite, prandaj duelet me “Zonjën e Vjetër” marrin përparësi. Edhe forca e vërtetë e Romës do të shihet në ndeshjet direkte me të mëdhatë e futbollit italian.

Adriatik BALLA

Total votes: 11

Postuar: 12/12/2017 - 07:53

Drejtori i përgjithshëm i klubit italian të Milanit, Marko Fasone ka konfirmuar se kërkesat e UEFA-s, siç i ka quajtur ai “të pa realizueshme”, përfshijnë zgjidhjen e menjëhershme të problemit të borxhit ndaj Elliot Management.

Postuar: 12/12/2017 - 07:52

Shorti i hedhur Nion të Zvicrën u rezervoi kundërshtarë të lehtë emrave të mëdhenj të futbollit europian.

Postuar: 12/12/2017 - 07:49

Liga e Kampioneve mësoi dje duelet e 1/8 e finales, ku goglat u treguan të pamëshirshme me disa ekipe, të cilat do të përballen me rivalë shumë të fortë.

Postuar: 12/12/2017 - 07:48

Sokol Cikalleshi ka vetëm pak kohë që është rikthyer nga një dëmtim që pësoi gjatë përgatitjeve me Kombëtaren, por tanimë po e rimerr formën e mëparshme dhe dje shënoi në fitore

Postuar: 12/12/2017 - 07:34

Mediat italiane insistojnë se mbrojtësi Napolit, shqiptari Elseid Hysaj, mund të ndryshojë skuadër në fund të sezonit.

Postuar: 12/12/2017 - 07:30

Gjatë paradites së djeshme Kukësi ka zhvilluar një mbledhje në zyrat e presidentit Safet Gjici, i cili u ka kërkuar llogari të tijve për atë çfarë ndodhi në ndeshjen e fundit me

Postuar: 12/12/2017 - 07:22

Kuqezinjtë po bëjnë një performancë të mirë dhe janë në top-lojtarët e vlerësuar në kampionatin zviceran.