Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ronaldo në lot dhe me të kuqe në “Mestaja”, Juve me 10 vetë shkatërron Valencian

Postuar: 20/09/2018 - 09:50

Kristiano Ronaldo e nisi me karton të kuq aventurën e tij në Champions League këtë edicion. Pas nëntë vjetësh me fanellën e Realit të Madridit, Ronaldo këtë sezon luan për Juventusin. Dhe “Zonja e Vjetër” ka ambicie për trofeun, duke qenë se ka krijuar një superskuadër. Mbrëmë në “Mestaja” të Spanjës, Juventusi u përball me Valencian, në duelin e parë të grupit H të UEFA Champions League. Ishte një ndeshje e tensionit të lartë, provokuar nga agresiviteti i tifozerisë vendase, por edhe rivaliteti i ashpër në fushë. kjo ndeshje bëri bujë sepse Ronaldo doli me karton të kuq në minutën e 29-të.

Një përplasje pa top me një mbrojtës kundërshtar dhe një lëvizje e dorës në nervozitet, ku i kërkon kundërshtarit të ngrihet në këmbë, u interpretua nga gjyqtarët si gjest antisportiv dhe për pasojë Ronaldo la fushën duke qarë. Deri në atë moment Juventusi pati tri raste të pastra shënimi, por dy herë Mandzukiç e një herë Khedira dështuan ta çonin topin në rrjetë. Kur Juve mbeti me 10 vetë Valencia rriti presionin në sulm, por në minutën e 45-të, spanjollët shkaktojnë penallti që shndërrohet në gol nga Pjaniç. Në pjesën e dytë ishte sërish Pjaniç që realizoi golin e dytë, edhe një herë tjetër nga pika e bardhë e penalltisë, duke i dhënë drejtim fitores së Juventusit.

Valencia rriti ndjeshëm forcën sulmuese, por nuk ia doli të çante mbrojtjen italiane. Madje në fund Valencia humbi një penallti. si përfundim fiton Juve 2-0. Po në këtë grup, Mançester Junajtid nuk e vuri në diskutim fitoren përballë modestëve të Jang Bojs në fushën e zviceranëve, duke fituar 3-0. Po mbrëmë, në grupin E, Bajerni i Mynihut nuk e diskutoi fitoren në Portugali përballë Benfikës 2-0, ndërsa Ajaksi shkatërroi AEK-un e Athinës 3-0. Në grupin F ndodhi edhe surpriza më e madhe, Mançester Siti pëson brenda në fushën e tij dy gola në pjesën e parë nga Lioni, duke tejkaluar çdo parashikim. Edhe pse ngushtoi në pjesën e dytë, Siti e humbi ndeshjen 1-2.

Në të njëjtin grup, ukrainasit e Shakhtarit barazuan 2-2 me Hofenheimin, duke krijuar një gjendje mjaft enigmatike që në startin e këtij grupi. Në grupin G, dueli më i fortë ishte ai midis Realit të Madridit dhe Romës, por u fitua thellë e pastër 3-0 nga “Los Blancos”. Isko shënoi ën fund të pjesës së parë, kurse në pjesën e dytë shënuan Bejl dhe Diaz. Dueli tjetër, Viktoria Plzen-CSKA Moskë përfundoi në barazim 2-2.

Grupi E

Benfika-Bajern            0-2

Ajaks-Aek Athinë       3-0

Grupi F

Shakhtar-Hofenheim   2-2

Mançester Siti-Lion                1-2

Grupi G

Real Madrid-Roma                 3-0

Viktoria Plzen-CSKA Moskë 2-2

Grupi H

Valencia-Juventus                               0-2

Jang Bojs-Mançester Junajtid             0-3

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/10/2018 - 15:22

Një lajm i bujshëm po qarkullon në mediat ndërkombëtare, i cili thekson se Real Madrid ka hedhur vështrimin drejt Zlatan Ibrahimoviç.

Postuar: 21/10/2018 - 23:09

Mauro Icardi ishte heroi i Interit në derbin e Milanos, pasi një gol i tij në kohën shtesë i dhur

Postuar: 21/10/2018 - 12:38

Interi dhe Milani do të përballen me njëra-tjetrin sonte në mbrëmje duke filluar prej orës 20:30.

Postuar: 21/10/2018 - 12:25

Mesfushori shqiptar, Granit Xhaka përveç se një futbollist i madh, ka treguar se është

Postuar: 21/10/2018 - 08:53

Barcelona ka marrë një fitore të rëndësishme sonte ndaj Sevillas me rezultatin e përgjithshëm 4

Postuar: 21/10/2018 - 07:57

Humbja e djeshme me Levanten ka thelluar më tej krizën e Realit të Madridit dhe ka vënë para përg

Postuar: 21/10/2018 - 07:56

Mesfushori i skuadrës tonë përfaqësuese, Emanuele Ndoj, ndihmoi dje Breshian të marrë një pikë me