Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sabien Lilaj, kontratë dyvjeçare me Ruç në Poloni

Sabien Lilaj, kontratë dyvjeçare me Ruç në Poloni

Postuar: 13/08/2014 - 08:54

Mesfushori i Kombëtares tonë kuqezi, Sabien Lilaj, është një hap larg transferimit tek polakët e Ruch Chorzov. Mesfushorë i kampionëve të Shqipërisë ka braktisur skuadrën në fazën përgatitore në Austri, për të kaluar testet mjekësore tek skuadra Polake. Vetë futbollisti ka postuar fotot në “Facebook”, teksa ka për të bërë të tjera teste mjekësore. Ruch Chorzov që sezonin e kaluar u rendit në vendin e tretë, ishte pranë firmës me mesfushorin tjetër të kampionatit shqiptar Erjon Vucaj, dhe tashmë duket të ketë kthyer sytë drejt mesfushorit të Skënderbeut. Për Lilaj është ofruar kontratë 1+1 ndërsa termat financiarë janë të kënaqshme, me një pagë dy herë më të lartë se ajo që merr aktualisht tek Skënderbeu.
 
Megjithatë ky transferim pritet të sjellë reagimin e klubit, pasi i kontaktuar në telefon, presidenti i kampionëve të Shqipërisë, Ardian Takaj ka theksuar se futbollisti është nën kontratë me klubin edhe për sezonin e ardhshëm. Pritet që me kalimin e testeve mjekësore, Lilaj të firmosë kontratën për Ruch Chorzov, skuadër e cila nuk e ka nisur mirë kampionatin këtë sezon, duke marrë vetëm 1 pikë në 4 javët e para. Në rast se 25-vjeçari firmos me skuadrën polake atëherë për të do të jetë ekipi i 4 në karrierë, pas Tiranës, Lokomotiv Zagreb dhe Skënderbeut. Lilaj gjithashtu është një futbollist, i cili është në vëmendjen e trajnerit të Përfaqësueses Shqiptare, Xhani de Biazi dhe ky kalim mund të shtojë shanset për të qenë pjesë e kuqezinjve në edicionin e Eliminatoreve të Euro 2016.
 
Lilaj ka një eksperiencë të parë të çmuar me Tiranën, ku ka bërë sezone fantastike, e më pas luajti për një vit në Kroaci. Më pas u kthye në gjirin e Skënderbeut, duke u shpallur kampion. Më tej ai është ftuar edhe nga De Biazi në radhët e Kombëtares, ku ka spikatur për lojën këmbëngulëse e të fortë në mesfushë si dhe angazhimin e madh fizik, gjë që i ka pëlqyer fort trajnerit De Biazi. Për të rritur cilësitë e tij, ai ndërmori këtë hap në merkato, për të luajtur me një skuadër të një kampionati më cilësor dhe me shpresën se do të fitojë një vend titullari bindës në skuadrën përfaqësuese. Me këtë lëvizje ai i ka dhënë një shans të madh vetes, pavarësisht se para firmosje ka pasur replika në distancë me presidentin e klubit të Skënderbeut, Ardian Takaj, i cili ka dashur që mesfushori Sabien Lilaj të luante për “Ujqërit e Dëborës” edhe për sezonin e ri.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 39

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2018 - 16:55

Humbja e thellë e Shqipërisë ndaj Skocisë, ka bërë që tekniku italian Kristian Panucci, të humbë toruan përballë gazetarëve.

Postuar: 19/11/2018 - 16:07

Siç është bërë traditë e përvitshme, FSHF organizon çdo vit Kupën Pavarësia për festat e nëntorit

Postuar: 19/11/2018 - 15:19

Në miqësoren e nesërme që Shqipëria do të luajë kundër Uellsit, trajneri Panuçi do të vuajë munge

Postuar: 19/11/2018 - 14:35

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të luajë nesër në mbrëmje në “Elbasan Arena” një

Postuar: 19/11/2018 - 12:15

Christian Vieri dhe partnerja e tij Costanza Caracciolo bërë për herë të parë prindër.

Postuar: 19/11/2018 - 11:48

Një ish-kapiten për stolin e Kombëtares shqiptare.

Postuar: 19/11/2018 - 11:13

Faji është i imi, nuk kanë faj lojtarët”, u shpreh Panuçi në media pas humbjes 0-4 nga Skoc