BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Sport

Sadiku nuk zë rrënjë as në Bolivi, rriten shanset të kthehet në ligën 2 të Spanjës

Sadiku nuk zë rrënjë as në Bolivi, rriten shanset të

Kishte kohë që merrte kritika të forta për performancën jo aq të mirë me FC Bolivar në Amerikën e Jugut, konkretisht në kampionatin bolivian, por më në fund largimi i Armando Sadikut nga kjo skuadër bëhet zyrtare dhe vetë lojtari e ka konfirmuar një gjë të tillë. Pra, ka zgjatur vetëm 6 muaj eksperienca e Armando Sadikut në Amerikën Latine. Sulmuesi elbasanas u transferua në janar te klubi i Bolivarit në kampionatin bolivian të futbollit, por nuk arriti të lërë gjurmë. Lajmin për ndërprerjen e bashkëpunimit e dha vetë klubi me qendër në La Paz, që njoftoi se palët kanë prishur kontratën me marrëveshje dhe se Sadiku tani është i lirë të zgjedhë vetë të ardhmen e tij. Armando Sadiku u transferua me bujë te Bolivari dhe luajti 15 ndeshje, por arriti të shënojë vetëm 2 gola, duke zhgënjyer jo pak me performancën e tij, aq sa së fundi edhe tifozët e klubit kërkuan largimin e sulmuesit. E ardhmja e sulmuesit 30-vjeçar mbetet e gjitha për t’u zbuluar, megjithatë burime mediatike konfirmojnë se mund të jetë në Spanjë, konkretisht në Segunda Division, ku ka arritur të bëjë mirë me Malagën dy sezone më parë. Transferimi te Bolivari i kishte kushtuar Sadikut edhe humbjen e Kombëtares, pasi trajneri Reja nuk e ka ftuar në grumbullimet e fundit, megjithatë një rikthim në Europë, mund të përkthehej në ftesë për t’u bërë sërish pjesë e grupit kuqezi, për sulmuesin që numëron 37 ndeshje me Shqipërinë dhe 12 gola të shënuar.

Kthimi në Spanjë

Referuar asaj që shkruan “El Desmarque”, Sadiku mund ta vazhdojë karrierën te Las Palmas, klub që garon në ligën e dytë spanjolle, nivel futbolli ku më parë sulmuesi i Shqipërisë ka luajtur me fanellën e Malagës. Por më parë Sadiku rrëfen pse nuk shkëlqeu në Bolivi. “Lartësia ndikoi shumë, unë kurrë nuk u përshtata këtu. Të gjitha gjërat e këqija më kanë ndodhur, u sëmura dhe asnjëherë nuk jam përshtatur 100%. Prandaj më vjen keq. Bolivar është një klub i madh, uroj të fitojnë dhe gjithmonë do ta mbaj këtë klub në zemrën time“. Ndërkohë, Javier Recio, drejtori sportiv i klubit latin, thumbon indirekt Sadikun, duke deklaruar që ndihet fajtor për merkaton e kryer. “Më vjen turp kur shoh këto lloj paraqitjesh nga ekipi. Edhe ekip i femrave luan më mirë se ne. Ndihem përgjegjës për merkaton e zhvilluar, duhet të reagojmë. Sigurisht që do të marrim masa”, deklaroi drejtuesi spanjoll.

“Ringjallet” Eroz Grezda, zyrtarizohet në kampionatin hungarez

Sulmuesi i krahut i përfaqësueses tonë kuqezi, Eros Grezda, nis një etapë në karrierën e tij. Sulmuesi 26-vjeçar shqiptar është zyrtarizuar në Hungari te skuadra Zalaegerszeg TE. Transferimi i tij në kampionatin hungarez është bërë në formë huazimi nga Osijeku për një vit. Kujtojmë që Grezda, i konsideruar një sulmues me shumë perspektivë, ka patur luhatje të mëdha në karrierë. Transferimi te Glasgou Rejnxhërs në vitin 2018 u konsiderua një hap i madh cilësor, por ai nuk mundi të linte gjurmë te gjigantët skocezë, duke u kthyer në Kroaci tek Osijeku, ku sërish nuk mundi të rigjente veten. Grezda shpreson t’i rikthehet ditëve më të mira në skuadrën hungareze, me synim rikthimin edhe në Kombëtare, ku mungon prej shumë kohësh.