BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Sport

Shanset e Shqipërisë për të fituar Europian të pakta, renditemi në dy vendet e fundit

Shanset e Shqipërisë për të fituar Europian të pakta,

Media e njohur ndërkombëtare “goal.com”, ka bërë ditë më parë një përmbledhje të pritshmërive të 24 ekipeve pjesëmarrëse në Europianin e Gjermanisë, ku ka marrë në analizë ndër të tjera edhe Shqipërinë. “Ne i rendisim të 24 ekipet që udhëtojnë në Gjermani këtë verë, nga Franca dhe Anglia shumë të admiruara për të surprizuar kualifikueset Gjeorgjia dhe Shqipëria. Si pasojë, ne tani e dimë identitetin e të 24 ekipeve që do të konkurrojnë në Gjermani këtë verë dhe është e drejtë të thuhet se disa kombe siguruan vendet e tyre në një mënyrë më mbresëlënëse se të tjerat. Franca dukej e hatashme gjatë kualifikueseve, Anglia provoi se ata patjetër kanë talentin për t'i dhënë fund pritjes së tyre për një trofe të parë të madh që nga viti 1966, ndërsa Portugalia po fluturon absolutisht nën drejtimin e trajnerit të ri Roberto Martinez. Është e qartë se Spanja dhe Belgjika do t'i pëlqejnë edhe shanset e tyre, duke pasur parasysh cilësinë që kanë në dispozicion.

Shqipëria zbulim i eliminatoreve

Sipas medias në fjalë, Shqipëria është një zbulimi i kualifikueseve. “Shqipëria mori pikën që u nevojitej në Moldavi nëntorin e kaluar për të arritur në finalet e Kampionatit Europian për të dytën herë në historinë e tyre. Ajo që është e jashtëzakonshme është se Shqiponjat, të cilët trajnohen nga ish-mbrojtësi i Arsenalit dhe Barcelonës, Silvinjo, u mundën në kualifikueset e para, duke humbur 1-0 ndaj Polonisë. Megjithatë, ata më pas pretenduan 15 pikë nga 21 të mundshme, me një goditje sensacionale 3-0 ndaj Republikës Çeke, pika kulmore e padyshimtë e një vrapimi historik prej shtatë ndeshjesh të pamposhtura në Grupin E. Megjithatë, ndërsa Shqipëria mundi edhe Poloninë në shtëpi në kualifikueset, dhe krenohet me disa lojtarë të denjë të Serie A, si Elseid Hysaj, Berat Gjimshiti dhe Nedim Bajrami, do të ishte një surprizë e madhe t'i shihje ata të bënin fazat me eliminim direkt në Gjermani pasi barazimi nuk mund të kishte shkuar më keq për ta, me Spanjën, Italinë dhe Kroacinë në Grupin B,  ndërsa humbjet në miqësoret e marsit, ndaj Kilit dhe Suedisë, nuk kanë bërë asgjë për të rritur shpresat”, shkruhet në artikull.

Renditja nga më i forti te më i dobëti dhe qëndrimet e medias britanike

1.Franca, 2.Portugalia, 3.Belgjika, 4.Anglia, 5.Gjermania, 6.Spanja, 7.Italia, 8.Hungari, 9.Austri, 10.Holandë, 11.Kroaci, 12.Danimarkë, 13.Turqi, 14.Ukrainë, 15.Sllovaki, 16.Zvicra, 17.Çekia, 18.Sllovenia, 19.Rumania, 20.Skocia, 21.Serbia, 22.Polonia, 23.Shqipëria, 24.Gjeorgjia. Në artikuj të tjerë për këtë çështje, mediat britanike radhisin si më favoriten përfaqësuesen angleze me koeficient 3/1, pastaj Francën me 7/2, për të vijuar me Gjermaninë 11/2, Spanjën dhe Portugalinë me 8/1. Në renditje si pretendente vijojnë Italia me Holandën me 14/1 shanse, më tej Kroacia dhe Danimarka 40/1, Turqia dhe Zvicra me 66/1 shanse, Austria dhe Hungaria me 80/1, më tej Skocia, Serbia dhe Çekia me 100/1 shanse, e fill pas tyre Rumania, Ukraina, Polonia dhe Sllovenia me 150/1, Gjeorgjia me 200/1, Sllovakia 225/1 e në fund të renditjes Shqipëria me 275/1. Pra, sajti “fourfourtwo”, quajtur në shqip “4-4-2”, e radhit Shqipërinë si ekipin më pak pretendent në Europianin e Gjermanisë.