BREAKING NEWS

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e njohur që bënë shumë zhurmë që pritet të marrin mandatin e deputetit në seancën e radhës (NJOFTMI I PLOTË)

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e
x
BREAKING NEWS

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/ Spartak Ngjela komenton deklaratat e Yuri Kim dhe Arben Krajës: Berisha është hetuar para se të shpallej non grata, ndërsa Meta po hetohet për...

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë, zbardhen 7 kandidatët e grupit të Alibeajt për zgjedhjet lokale. Kush janë emrat e njohur

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë,
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim Bashës në krye të PD, tek përjashtimi i Berishës dhe Metës nga Parlamenti, ja prapaskenat

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e lartë të korruptuar “në rrethin e ferrit” nga kushtet evropiane, si do të plotësohen me materiale shtesë nga amerikanët dosjet “përvëluese” në SPAK

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe çfarë i ka shkruar në një raport Uashingtonit në shtator 1944 për shqiptarët

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka rezervuar moti për ditët e para të Dhjetorit (TABELAT)

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka
x
BREAKING NEWS

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia tronditet nga një skandal spiunazhi si nëpër filma, zbulohet një ndërtesë plot me oficerë të inteligjencës sekrete të Kremlinit

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia
x

Sport

Short historik për Vllazninë femra, por grup ferri me Realin, Çelsin e PSG-në

Short historik për Vllazninë femra, por grup ferri me Realin,

F utbolli i femrave ka hyrë vonë në Shqipëri, pra ai nuk ka përvojë dhe rrjedhimisht është në hapat e parë. Por ka bërë progres të konsiderueshëm, pasi skuadrat tona luajnë me dinjitet në aktivitetet ndërkombëtare dhe madje vitet e fundit edhe skuadra përfaqësuese është prezantuar mjaft mirë në garat zyrtare eliminatore europiane apo botërore qofshin. E vërteta është se UEFA dhe FIFA kanë zbatuar këtu edhe projekte zhvillimore për futbollin në këtë gjini dhe FSHF ka përfituar jo pak në këtë drejtim. Madje, për të rritur prezencën e femrave në futboll federata u ngarkoi me rregullore klubeve të Kategorisë Superiore që të kenë ekip femrash në të kundërt nuk regjistroheshin. Kjo bëri që klubet të nxisnin vajzat për pjesëmarrje dhe të siguronin kështu vazhdimësi. Natyrisht niveli është ende larg asaj që dëshirohet, por disa hapa përpara janë bërë. Ndërkohë, një skuadër e vendit ka mundur të shkojë larg këtë sezon. Vllaznia është skuadra që i kaloi hapat kualifikues dhe ia doli për herë të parë në historinë e futbollit të femrave de atij shqiptar madje të shkojë në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve. E ajo që ndodhi dje ishte një surprizë akoma më e madhe, pasi në hedhjen e shortit kundërshtarët e saj të mësuar nga goglat janë jo pak, po tre klube me emër të madh në Europë. Pra Vllaznia shortohet në grupin e ferrit të Champions League.

Shorti

Vllaznia e femrave debuton për herë të parë në Ligën e Kampioneve, duke u bërë e para skuadër shqiptare për femra që e arrin këtë sukses. Ditën e sotme, skuadra shkodrane ka njohur rivalet që do të ketë kundër në fazën në grupe, pas shortit të hedhur në Nion të Zvicrës. Kundërshtarët e saj do të jenë Çelsi, PSG dhe Reali i Madridit, në grupin A, i cili mund të quhet dhe si grupi i ferrit. Padyshim që ky grup do t’u japë vajzave shkodrane shansin të ballafaqohen në Europë në nivelin më të lartë, të përfitojë përvojë dhe të rrisin kreditit e tyre për të luajtur pse jo me klube të mëdha që paguajnë më mirë por edhe rrisin nivelin. Kjo Vllazni, për këtë performancë që ka bërë deri tani dhe për kontributin në zhvillimin e futbollit të femrave në Shqipëri e meriton këtë pozicion, mes 16 skuadrave më të mira të Europës në futbollin e femrave.

Përfitimet financiare

Kuptohet, kur luan në nivele të tilla përfitimet financiare janë të majme. Do të bëhen disa ndeshje dhe për çdo rezultat pozitiv UEFA paguan. Por përfitimet vijnë edhe nga reklamimi dhe e drejta televizive që garantohen nga UEFA. Madje, me një Vllazni në Champions edhe stadiumi “Loro Boriçi” do të mbushet e do të sjellë përfitime nga shitja e biletave. Kjo arritje futbollistike sjell kështu mjaft të ardhura dhe ky është një shans financiar për klubin shkodran.