BREAKING NEWS

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen pushtetet”, Lorenc Vangjeli lëshon 'bombën' dhe tregon çfarë do ndodhë së shpejti: Aferë më e madhe se Inceneratorët

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Sport

Shqipëria ia doli, organizoi një finale të madhe europiane

Shqipëria ia doli, organizoi një finale të madhe europiane

Për Shqipërinë ishte hera e parë që priste një aktivitet kaq madhor në futbollin europian. Kryeqyteti ynë, Tirana, u shndërrua të paktën për një ditë në qendrën europiane të sportit dhe rinisë, duke mbledhur në gjirin e saj personalitete të futbollit dhe institucioneve sportive nga rajoni e Europa por edhe mjaft huliganë me të cilët nuk ishte përballur më parë policia jonë. Rrugët e Tiranës për dy netë me radhë kanë qenë skenë e përplasjeve të forta, gjë që ka detyruar forcat e rendit të përdorin jo vetëm shkopinjtë e gomës, por në mjaft raste edhe gazin lotsjellës për të shpërndarë turmat e irrituara dhe krejtësisht jashtë kontrollit. Holandezët disi më të dhunshëm se italianët, ndërkohë që birraritë në rrugët kryesore të Tiranë kanë pasur punë në maksimum me tifozerinë e Fejnordit. Italianët kanë zgjedhur anën jugore të qytetit, pranë kodrave të Liqenit, kurse holandezët e Roterdamit rrugët pranë ministrive dhe qendrës. Në tërësi atmosfera pozitive dhe festive ka mbizotëruar në shumicën e grupeve, kurse elementët problematikë u depërtuan që në orët e vona të mbrëmjes së të martës e sidomos gjatë paradites së djeshme. Shumë të tjerë u proceduan për dhunim të dyqaneve dhe shkatërrim të pronës publike.

Festimet e kryeministrit Rama me personalitetet e UEFA-s

Federata Shqiptare e Futbollit organizoi dje një drekë me miqtë e ardhur me rastin e finales së Conference League, duke filluar që nga Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, zyrtarë të lartë të qeverisë së futbollit europian, presidentë federatash, drejtues dhe legjenda të klubeve finaliste, Roma dhe Fejnord. Në këtë drekë ishte i pranishëm edhe Kryeministri Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit, Evis Kushi, Ambasadori shqiptar i UEFA Conference League, Lorik Cana, Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, Presidenti i Federatës së Futbollit të Maqedonisë së Veriut, Muamed Sejdiu, si edhe drejtues e anëtarë të Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së. Në një atmosferë të shkëlqyer dhe tejet të ngrohtë, Presidenti Duka ka falënderuar UEFA-n për besimin që i dha FSHF-së si partner zyrtar i finales së Conference League, teksa ka vlerësuar edhe mbështetjen e qeverisë dhe Kryeministrit Rama për organizimin sa më të mirë të kësaj ndeshjeje historike ndërkombëtare, AS Roma-Fejnord, e para e këtij niveli që zhvillohet në vendin tonë. Përveç zyrtarëve më të lartë të UEFA-s këtij takimi iu bashkuan edhe legjenda e Romës, Françesko Toti, dhe ish-futbollistët e famshëm Luigji Di Biaxhio, Aldair Naskimento dos Santos, Vincent Candela.

Stadiumi dhe masat

Duhet thënë se stadiumi “Air Albania” mori vlerësime maksimale nga përfaqësuesit e UEFA-s, por edhe nga personalitetet e sportit, të cilët, edhe pse pranuan kapacitetin e vogël të tij, sqaruan se ai ishte krejtësisht modern dhe mjaft cilësor në funksionet e tij. Stadiumin e lavdëroi edhe vetë trajneri i Romës Hoze Murinjo, por edhe trajneri i Fejnordit Slot. Masat e marra nga autoritetet shqiptare ishin maksimale dhe në tërësinë e saj si forca policore jashtë stadiumit, ashtu dhe stjuartët brenda impiantit u treguan profesionistë.