BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Sport

Silvinjo shpall listën e kuqezinjve, ka prurje të reja dhe largim të vjetrish

Silvinjo shpall listën e kuqezinjve, ka prurje të reja dhe largim

Shqipëria do të luajë me Poloninë në transfertë më 27 mars. Është ndeshja e parë në kuadër të eliminatoreve të Kampionatit Europian 2024 dhe rezultati i këtij takimi të parë në grup ka shumë rëndësi për vetë skuadrën, objektivat e saj, ambiciet e FSHF-së e sidomos për trajnerin e ri në krye të kuqezinjve, brazilianin Silvinjo. Dje tekniku shpalli listën e lojtarëve që ka ftuar për ndeshjet e para eliminatore, ku vihet re një ndryshim jo i vogël në emra. Ka prurje të reja, largime të vjetrish, por edhe një gërshetim të elementëve që kanë minutazh në këmbë me ata që përbëjnë bërthamën e grupit.

Prurjet e reja

Në të vërtetë trajneri brazilian Silvinjo e nis me surpriza jo të pakta që në startin e tij në krye të kuqezinjve, duke sjellë disa elementë të rinj dhe duke bërë disa përjashtime nga garda e të vjetërve. Ai e ka mbajtur fjalën kur përmendi pak ditë më parë se do të ketë surpriza në listë, e kështu ndodhi realisht. Anis Mehmeti dhe Jasir Asanin janë dy prurjet e reja të Silvinjos, që do të veshin për herë të parë fanellën kuqezi. Futbollisti i Bristol Sito ka bërë mjaft mirë në javët e fundit, duke tërhequr dhe vëmendjen e brazilianit, i cili i ka dërguar menjëherë ftesë. Mehmeti numëron vetëm 2 ndeshje me skuadrën e 21-vjeçarëve në shtator të 2021. Jasir Asani është surpriza e Silvinjos. Sulmuesi, i cili luan në Korenë e Jugut me Gëangiu, ka vendosur të lërë përfaqësuesen e Maqedonisë së Veriut, ku është aktivizuar me 21 dhe 19-vjeçarët, për të qenë pjesë e Kombëtares së Shqipërisë.

Lojtarët e kampionatit shqiptar

Nga kampionati shqiptar, do të jetë pjesë e skuadrës Andi Hadroj. Lojtari i Partizanit u ftua dhe nga Edoardo Reja në ndeshjet miqësore me Katarin, Arabinë Saudite dhe Armeninë. Në mungesë të Berat Gjimshitit të dëmtuar, Silvinjo ka ftuar Jon Mersinajn, 24-vjeçarin që a luajtur këtë edicion në 19 ndeshje me Lokomotivën e Zagrebit. Do të mungojnë disa prej lojtarëve që në ndeshjet e fundit të Kombëtares kanë qenë pjesë e formacionit. Odise Roshi dhe Bekim Balaj nuk do të jenë pjesë e grumbullimit, ndërsa nuk janë ftuar as Ernest Muçi dhe Xhuljano Skuka.

Largohen të vjetrit

Jo të gjithë të vjetrit janë larguar, por lënia jashtë përfundimisht e Roshit dhe Balajt është dëshmi se tekniku brazilian po “skercon” ata lojtarë që nuk kanë peshë në ekipet lku aktivizohen aktualisht dhe nuk kanë lënë gjurmë me ekipet e tyre. Me pak fjalë, një pjesë e gardës së vjetër po zhbëhet dhe ka nisur me dyshen e mësipërme. Por ka dhe futbollistë që nuk do të lagohen menjëherë dhe këtu bëhet fjalë për dy lojtarë veteranë, mesfushorin Amir Abrashi dhe sulmuesin Sokol Cikalleshi, lojtarë që japin maksimumin në fushë dhe që aktivizohen me skuadrat e tyre, ku kanë një peshë edhe në grup. ftesa për Cikalleshin dhe Abrashin duket në fakt më shumë një nevojë e stafit për të pasur një skuadër të kompletuar në të gjitha repartet. Trajneri do të dalë sot në konferencë për shtyp, kurse të dielën do të nisë grumbullimin dhe seancat stërvitore.