Skënderbeu nuk ka sukses me turqit, pëson disfatë edhe ndaj Beshiktashit

Postuar: 13/01/2018 - 10:04

Antalia po shfrytëzohet nga skuadrat tona në këtë periudhë për të përgatitur pjesën e dytë të sezonit në kampionat. Në kuadër të fazës përgatitore dimërore ekipet e Skënderbeut, Partizanit, Flamurtarit, Kamzës, Kukësit e ndonjë tjetër, po zhvillojnë edhe disa ndeshje miqësore, për të rritur kapacitetet e tyre sportive. Natyrisht, duelet miqësore u shërbejnë trajnerëve për të përgatitur si duhet skuadrën dhe për të parë efikasitetin e lojtarëve të veçantë, por edhe grupit në tërësi, me theks harmoninë ndërmjet reparteve. Dje ishte radha e disa skuadrave tona të zbrisnin në fushë përballë kundërshtarëve turq që zhvillojnë fazën përgatitore në këtë periudhë në Antalia. Asnjëri nuk ia doli të fitonte, madje as të barazonte. Të gjithë i humbën duelet e tyre, por vëmendja u përqendrua te një prej ndeshjeve më të forta, pikërisht ajo mes Skënderbeut e Beshiktashit, e cila përfundoi me fitoren e turqve 3-2. Ishte një ndeshje e çuditshme, pasi golat e parë për të dyja skuadrat ishin “dhurata”, ku të parët realizuan vendasit një gol në kundërshtim me rregullat e “fair-play”-it, por që Beshiktashi e korrigjoi shpejt, duke lënë Ali Soue të merrte topin nga mesi i fushës e të shënonte golin e barazimit, duke bërë që të merrte duartrokitjet e atyre pak të pranishmëve, si një zbatim i lojës së drejtë e të ndershme. Vendimtare për ndeshjen ishte padyshim pjesa e dytë ku turqit u treguan superiorë dhe e fituan takimin. Por duhet thënë se Beshiktashi është skuadër shumë e fortë dhe kampione në fuqi e Turqisë, prandaj bën edhe diferencë. Gjithsesi, paraqitja e skuadrës tonë ishte pozitive dhe në nivel të kënaqshëm, gjë që tregon se, ndryshe nga dueli i parë miqësor me Bursasporin, këtë herë Skënderbeu kishte përmirësime dhe rritje të ndjeshme të nivelit, gjë që do të thotë se po përmirësohet. Daja hodhi në fushë këtë formacion: Shehi, Vangjeli, Radas, Jashanica, Mici, Osmani, Lilaj, Muzaka, Gavazaj, James, Soue. Siç thamë, Beshiktas kaloi në epërsi që në minutën e 16-të me Mustafa Petkemek, por vetëm një minutë më vonë barazoi Ali Soue. Skuadrat shkuan në dhomat e zhveshjes në ekuilibër të plotë, por më të 52-ën Pektemek realizoi të dytin personal, dukë kaluar sërish në avantazh turqit. Në minutën e 62-të një emër i njohur i futbollit europian, spanjolli Alvaro Negredo i çoi shifrat në 3-1, ndërsa një minutë para përfundimit të kohës së rregullt Sabien Lilaj realizoi me 11-metërsh për rezultatin përfundimtar 3-2. Vetëm kaq, pasi Skënderbeu nuk kishte as kohë të bënte më shumë e për pasojë e humbi ndeshjen. Kjo ishte disfata e dytë në dy ndeshje miqësore për ekipin e Skënderbeut, i cili vijon të stërvitet në kuadër të fazës përgatitore dimërore në resortin turk të Antalias./Adriatik Balla

Total votes: 57

Postuar: 19/09/2018 - 17:07

Juventus nuk është pritur aspak mirë nga tifozët e Valencia-s, në kuadër të përballjes midis tyre.

Postuar: 19/09/2018 - 16:34

Barcelona mbrëmjen e djeshme shpartalloi në shifrat 4-0 skuadrën holandeze të PSG-së, sfidë kjo e

Postuar: 19/09/2018 - 07:34

Faza e grupeve e Ligës së kampioneve nisi mbrëmë aventurën e saj për këtë edicion, ku u luajtën d

Postuar: 19/09/2018 - 07:30

Kosova po i merr trajnerët më të mirë dhe lojtarët më të mirë të kampionatit shqiptar.

Postuar: 19/09/2018 - 07:28

Lojtarët e Kombëtares kuqezi nuk po kalojnë një periudhë të mirë dhe forma e tyre nuk ka qenë mak

Postuar: 19/09/2018 - 07:14

Një moment mjaft qesharak ka ndodhur sot në një ndeshje të kategorisë së katërt në Rumani.

Postuar: 18/09/2018 - 23:10

Janë mbyllur takimet e para në grupet A, C dhe D të UEFA Champions League.