BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Sport

S’ka asnjë surprizë në kupë, kualifikohen skuadrat e mëdha të Superiores

S’ka asnjë surprizë në kupë, kualifikohen skuadrat e

Kupa e Shqipërisë mbyll ditën e sotme turin e 1/8 e finales, një raund që deri tani nuk ka prodhuar asnjë surprizë në rezultat dhe asnjë emocion në lojë. Skuadrat e mëdha të Superiores i mbyllën llogaritë sikurse deshën vetë, duke mos u dhënë asnjë shans skuadrave të Kategorisë së Parë që kishin përballë. Duhet thënë se Tiran e Partizani fituan bindshëm në të dy përballjet me rivalët e tyre, e po ashtu kaluan Laçi, Kukësi, Egnatia e Kastrioti. Niveli i ndeshjeve ishte i kënaqshëm.

Gjashtë ekipet e kualifikuara

Dje u mësuan gjashtë skuadrat e para të raundit çerekfinal të Kupës së Shqipërisë. Tirana fitoi 1-0 ndaj Lushnjës me golin e Regi Lushkjes, i pari për të me bardheblutë, dhe kaloi në raundin pasardhës me rezultatin e përgjithshëm 4-0. Partizani shënoi sërish tre gola ndaj Korabit. “Demat” fituan 3-0 me golat e Eljon Sotës, brazilianit Da Silva dhe Engjëll Hotit, duke u kualifikuar me rezultatin e përgjithshëm 6-1. Kukësi e mbylli në barazim pa gola takimin e parë ndaj Apolonisë, ndërkohë që sot fitoi 5-0. Ergys Peposhi shënoi në pjesën e parë, ndërsa në të dytën erdhën golat e Fluturim Domit (2- golësh), Gabriel Barbosas dhe Jakup Berishës. Laçi mposhti 2-1 Tomorin. Golat u realizuan nga Santino Biba dhe Olsi Myrta. Bardhezinjtë kishin fituar 3-1 edhe sfidën e parë. Egnatia-Skënderbeu përfundoi në barazim 1-1. Autogoli i Mishel Agbekpornu i dhuroi avantazhin skuadrës korçare, por vendasit barazuan në pjesën e dytë falë golit Fernando Medeiros. Në fund festoi Egnatia pas fitores 0-1 në transfertë. Kastrioti-Dinamo nuk prodhoi gola. Ekipi krutan u kualifikua në raundin çerekfinal pas fitores 3-1 në ndeshjen e parë. Sot do të luhen takimet Vllaznia-Bylis (2-0) dhe Teuta-Erzeni (1-1).

Ndeshjet e sotme

Sot do të luhen dy takimet e fundit të fazës së 1/8 e finales, ku padyshim dueli derbi midis Teutës dhe Erzenit është me mjaft interes dhe emocionues. Theksojmë se ndeshja e parë është mbyllur në barazim 1-1, kështu që kualifikimi mbetet i hapur. Avantazhi i vetëm i Teutës është faktori fushë, por duke qenë derbi kjo vështirë se do të ndryshonte ndonjë gjë. Ndoshta për bregdetarët mund të ndryshojë për mirë fakti se ata kanë përvojë në takime të tilla dhe në momentet de?izive dinë të marrin më të mirën. Por mbetet, sidoqoftë, një sfidë e hapur dhe po i hapur është kualifikimi. Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Vllazninë, e cila e ka mundur Bylisin në Ballsh 2-0 dhe sot do ta presë në Shkodër, pra ka shanse të mëdha të shkojë në çerekfinale. Vllaznia e trajnerit Mirel Josa është kështu favorite për të kaluar raundin.

Skema e çerekfinaleve

Sipas skemës së paracaktuar nga FSHF, në Grupin A në çerekfinale të Kupës do të ndeshen Kastrioti me Tiranën. Ndërsa në Grupin B, Egnatia do të rivalizojë me Laçin për një vend në katërshe. Partizani pret të mësojë se kush është kundërshtari i çerekfinaleve nga Grupi A, në përfundim të sfidës së nesërme mes Vllaznisë dhe Bylisit. Ndërsa në Grupin B, Kukësi është ai i cili do të shohë me shumë interes sfidën Teuta-Erzeni pasi aty do të dalë emri i çerekfinalistit që do të ketë përballë.

Çerekfinalet

Grupi A

Kastrioti-Tirana

Vllaznia/Bylis-Partizani

Grupi B

Egnatia-Laçi

Teuta/Erzeni-Kukësi