BREAKING NEWS

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat në administratë, ja kush përfiton! Zbulohen dhe sa do të jenë pagesat e kompensimit për efektivët e policisë që shërbejnë larg vendbanimit

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë kokën dhe të heshtë, do të turpërohet kur...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë
x
BREAKING NEWS

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e dyta...”, Sali Berisha njofton lëvizjen e radhës për padinë ndaj Blinken-it

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me selinë e PD-së nëse gjykata i jep vulën Alibeajt

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me përgjigjen

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me
x
BREAKING NEWS

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në protestë!”, Arian Çani bën reagimin epik ndaj deklaratës së Luçiano Boçit: Uaaaa, o Ylli e di ç’do të thotë...

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në
x
BREAKING NEWS

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar
x
BREAKING NEWS

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani paralajmëron surprizën e Ilir Metës më 25 korrik: Edhe ata që janë me pushime do të hapin ekranin

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani
x

Sport

Sot finalja e madhe e Conference League, “Air Albania” bëhet qendra e Europës

Sot finalja e madhe e Conference League, “Air Albania” bëhet

Sot në mbrëmje, në orën 21:00, do të luhet në stadiumin “Air Albania” në Tiranë një nga ndeshjet më të rëndësishme europiane për klube, pikërisht finalja e UEFA Conference League, Roma-Fejnord. Në këtë mbrëmje, Tirana dhe stadiumi i saj do të jenë në qendër të vëmendjes së sportdashësve në mbarë botën, për më tepër që në finale janë dy skuadra të nivelit të lartë, emra të spikatur të futbollit europian dhe njëherësh dy “armiq” të betuar nisur nga përplasjet që këto dy klube kanë pasur gjatë viteve të fundit. “Air Albania” stadium është sot më i klikuari në Europë dhe kryeqyteti i vendit, një nga qytetet me më shumë vizitorë në Europë e më gjerë, për shkak të pranisë së madhe të tifozëve të të dy klubeve. Dje paradite u prezantua në sheshin “Skënderbej” të Tiranës trofeu i Conference League që do t’i jepet sot fituesit, ndërkohë që në mbrëmje folën trajnerët e të dy skuadrave, Hoze Murinjo i Romës dhe Arn Slot i Fejnordit, që u shprehën entuziastë për suksesin e skuadrave të tyre. Gjithçka duket gati, e mirëorganizuar nga UEFA dhe Shqipëria.

Murinjo: Ndihem i lumtur që do të luaj një finale shqiptare

Trajneri Hoze Murinjo doli në konferencën për shtyp ditën e djeshme dhe tregoi ambiciet e tij për fitore, duke falënderuar ndërkohë vendin tonë për organizimin dhe për stadiumin e bukur në Tiranë. Nuk harroi të përmendë edhe Kumbullën, mbrojtësin shqiptar që luan tek Roma. “Hera e parë që jam këtu. Është një nga vendet e vetme që nuk kam vizituar. Është shumë mirë të jem këtu. Jam shumë i lumtur me aeroportin, sepse kur kemi luajtur ndaj Viteshes, qëndruam në aeroportin e Eindhoven për dy orë. Këtu është gjithçka bukur, stadiumi është i bukur. UEFA mund të kritikohet se stadiumi duhet të kishte 60 mijë vende, po rata nuk mund të kritikohen që e sjellin futbollin në çdo vend. Ndihem mirë dhe i lumtur që do të luaj një finale shqiptare. Për fat të mirë është një finale dhe ne duhet të jemi të gëzuar që kemi arritur deri aty, pavarësisht si do të shkojë. Unë e ndjej këtë finale, si finalen time të parë. Ne kemi një lojtar shqiptar te Roma, Kumbullën dhe nëse fitojmë ne, atëherë edhe një shqiptar do të fitojë. Ai është një djalë shumë i mirë, po mëson shumë dhe do të jetë me ne edhe sezonin e ardhshëm, 100%. Ai ka potencial për t’u bërë një lojtar edhe më i mirë”, theksoi Murinjo.

Arn Slot: Fejnordi s’ka frikë

Trajneri i Fejnordit, Arn Slot, theksoi dje nga konferenca e shtypit se arritja në finale e skuadrës së tij ishte sukses i madh e tani do të donte ta fitonte trofeun. Ai tha se nuk i frikësohej Romës e Murinjos, edhe pse ka respekt për punën e tyre. “Si trajner, është e mrekullueshme të arrish në finale, por do të jetë edhe më bukur nëse e fitojmë Conference League. Djemtë ia dolën vetë. Lojtarët duhet ta shohin këtë si një inkurajim të madh dhe jo domosdoshmërisht si presion. Por nuk duhet ta heqin plotësisht presionin. Për fat të mirë, ata nuk tregojnë ndonjë sjellje të ndryshme nga pjesa tjetër e vitit. Ne duhet të bëjmë atë që kemi bërë gjatë gjithë vitit. Ndoshta ata të luajnë me topa të gjatë. Është interesante të shihet se si lojtarët tanë do të reagojnë në këtë finale”, tha ai.