BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Sport

Specia nuk e blen Manajn, sulmuesi kuqezi kthehet te Barcelona, në pritje të përgjigjes së drejtuesve katalanas

Specia nuk e blen Manajn, sulmuesi kuqezi kthehet te Barcelona, në pritje

Sulmuesi i Shqipërisë, Rei Manaj do të kthehet te Barcelona në datën 1 korrik pasi në fund të qershorit i skandon afati i huazimit te klubi i Serisë A, Specia. “Shqiponjat e vogla” nuk pranuan ta blejnë 25-vjeçarin duke e konsideruar si tepër të lartë klauzolën e largimit nga katalanasit prej 2.7 milionë euro dhe në këtë situatë s’i mbetet gjë tjetër vetëm të marrë valixhet për të zbarkuar sërish në Katalonjë. Megjithatë, për sa i  përket mundësisë për të luajtur me ekipin e parë katalanas, Manaj e ka thuajse të pamundur të aktivizohet për shkak të konkurencës së madhe në repartin ofensiv me Ferran Torres, Pier-Emerik Obamejang dhe afrimin e mundshëm të bomberit polak të Bajern Mynihut, Robert Levandovski. Aktivizimi sërish me Barcelonën B nuk është një opsion i preferuar shumë Manaj pasi dëshiron të luajë në nivele më elitare. Në këtë situatë, drejtori sportiv i gjigantëve blaugrana, Mateu Alemani duhet të gjejë një ekip tjetër për të sistemuar Manajn.  
Lamtumira me Specian
Lamtumirën me Specian e konfirmoi fillimisht vetë Rei Manaj në rrjetet sociale. Ai publikoi një mesazh falenderues për ish-shokët e skuadrës dhe tifozët lagurianë.
“Faleminderit të gjithë djemve, ju uroj fat. Faleminderit edhe tifozëve që e bëjnë këtë qytet kaq magjik”, shkruan sulmuesi kuqezi.
Sezonet e Manajt, 19 gola në dy sezonet e fundit me Barcelonën B dhe Specian
Sezonin e fundit në Serinë A me Specian, Manaj shënoi 5 gola në 30 ndeshje me ligurianët. Specia mundi të shpëtojë nga rënia në Serinë B duke e mbyllur edicionin e fundit në vendin e 16-të. Manaj u ble nga Barcelona për 2.7 milionë euro nga Albasete në verën e 2020. Në harkun kohor 2020-2021, ai shënoi 14 gola në 22 ndeshje me Barcelonën B në Segunda Division duke dhuruar dhe 2 asiste. Në fazën përgatitore verore të 2021, Manaj pati statistikat më të mira ndër lojtarët e Barcelonës A duke shënuar 4 gola për 117 minuta. Më pas, ai iu dha Specias në formë huazimi. Tashmë, me mbylljen e këtij kapitulli me Specian, nuk ka ende informacione se cilat klube janë interesuar për shërbimet e 25-vjeçarit. Nga ana tjetër, ai ka dhe një vit kontratë me Barcelonën. Manaj e ka zhvilluar karrierën profesioniste deri tani në aksion Itali-Spanjë. Nuk dihet nëse ai do të devijojë nga ky aks apo jo.
Karriera e Manajt, “aventura” nga Kremoneze, Interi deri te Barcelona
Në 8 vite karrierë profesioniste, Manaj ka realizuar 51 gola në 207 ndeshje. Ai veshi fanelat e Interit, Pizas, Peskarës, Kremonezes, Albasetes, Granadës, Barcelona B dhe Specias. Sezonin më të mirë të karrierës, Manaj e pati me Barcelonën B në 2020-2021 me 12 gola të shënuar në 21 takime i aktivizuar. 3 herë në karrierën e tij, Manaj ka luajtur në Serinë A: Inter 2015-2016, Peskara 2016 dhe Piza 2021-2022. Gjatë viteve, ai nuk ka qenë lojtar stabël nëpër skuadra duke qëndruar maksimumi jo më shumë se 1 sezon.