BREAKING NEWS

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re doktoresha e njohur (Emri)

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x

Sport

Sporti në zi/ U nda nga jeta në moshën 60-vjeçare, këto ishin fjalët e fundit që tha legjenda e futbollit Diego Maradona para se të mbyllte sytë përgjithmonë

Sporti në zi/ U nda nga jeta në moshën 60-vjeçare,

Ditën e djeshme e gjithë bota e futbollit u trondit nga lajmi i ndarjes nga jeta të legjendës së përhershme, Diego Armando Maradona.

Lajmi u publikua fillimisht në mediat argjentinase dhe më pas u përhap me shpejtësi në mbarë botën.

Para disa ditësh ai kishte kryer një operacion të ndërlikuar, pas një goditjeje të rëndë në tru dhe gjendja e tij ishte e stabilizuar, aq sa mjekët kishin dhënë lejen për të vazhduar kurën në shtëpi pranë dy vajzave të tij.

Por jo gjithçka shkoi mirë sepse sipas raportimit të Clarin në Argjentinë, legjenda e futbollit botëror pësoi një arrest kardiak në shtëpinë  e tij, në San Andres, në qytetin e Tigre.

Nipi i tij, Johnny Esposito, ka rrëfyer momentet e fundit të Maradona-s, i cili ishte kthyer në shtrat pasi kishte ngrënë mëngjes.

Sipas Esposito-s, fjalët e fundit të legjendës së futbollit ishin “Me siento mal” (Nuk ndihem mirë).

Ai ishte rikthyer në shtrat ku kishte pësuar një atak kardiak dhe pavarësisht se kishin thirrur ndihmën e shpejtë, kjo e fundit s’mundi të arrinte në kohë për të shpëtuar Maradona-n.

Sipas autopsisë, Maradona pësoi një vdekje nga shkaqe natyrale, rreth orës 12 të mesditës.

Maradona u lind në Lanus të Buenos Aires, në një familje të varfër si djali i vetëm pas katër motrave. U rrit profesionalisht në Argjentinë tek Argentina Juniors dhe më pas bëri kalimin tek Boca Juniors, aty ku tifozët e shihnin si ‘Zot’.

Më pas në vitin e largët 1982 Maradona kaloi tek Barcelona, Napoli, Sevilla dhe për t’u rikthyer më pas për ta mbyllur sërish tek ekipi i zemrës, Boca Juniors. Gjithashtu ai shkëlqeu në arenën ndërkombëtare me Argjentinën që e drejtoi edhe si trajner.

Së fundmi ai ishte trajner i Gimnasia de la Plata, ekipi i fundit me të cilin do të kishte të bënte. ”Djaloshi i artë” nuk do të jetë më mes futbolldashësve duke lënë një thesar të paçmuar në fushë dhe përtej saj. Shumë e konsiderojnë si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave, teksa vetë ai si pasardhës të tij e konsideronte Lionel Messi-n.