BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Sport

Strakosha pret shansin e madh nga Europa League, Berisha i zhgënjyer me stolin tek Torino

Strakosha pret shansin e madh nga Europa League, Berisha i zhgënjyer me

Ndeshjet e Kombëtares në eliminatoret e Botërorit “Katar-2022”, dëshmuan se prapavija është forcuar ndjeshëm dhe përfaqësuesja nuk pëson më gola amatoreskë e në tërësinë e saj gjërat po shkojnë mirë e po përmirësohen vazhdimisht. Këtu ka meritë trajneri sigurisht, por më së pari është meritë e lojtarëve që kanë formë të mirë dhe luajnë në klube elitare, duke qenë profesionistë të vërtetë në skuadrat e tyre. Në prapavijë nuk janë vetëm mbrojtësit Ismajli, Gjimshiti, Veseli e ndonjë tjetër, por edhe dy portierët, Berisha dhe Strakosha, që kanë eksperiencë tashmë dhe kanë qenë ndër vite pikat e forta të përfaqësueses tonë. Në ndeshjet e shtatorit dhe të tetorit ka luajtur titullar Berisha, nisur edhe nga fakti se është kapiten dhe një prej liderëve të skuadrës. Forma e tij e mirë e ka favorizuar, por edhe Strakosha e luajti një ndeshje titullar, atë ndaj San Marinos. Por kujtojmë këtu që të dy lojtarët e katërkëndorit të portës së Kombëtares po kalojnë moment të vështirë me skuadrat e tyre në Serie A italiane. Berisha nuk llogaritet titullar por zëvendësues tek ekipi i tij, Torino, kurse Strakosha ka humbur prej më shumë se një viti duelin me veteranin spanjoll Pepe Reina.

Strakosha, pankina po e dëmton të ardhmen

Strakosha ka luajtur pak minuta në këtë sezon, kryesisht në Europë me Lacion, por jo në kampionat, ku paritetin e ka pasur Reina. Duhet thënë se trajneri Mauricio Sarri ia ka dhënë shansin gardianit të përfaqësueses tonë më së shumti në Europa League, ku Lacio po garon në fazën e grupeve. Strakosha angazhohet pra në një aktivitet të rëndësishëm, por që luan më pak minuta. Ai që luan rregullisht në kampionat është Reina dhe kjo e ka shqetësuar jo pak gardianin kuqezi. nëse merret për bazë minutazhi, atëherë 90-minutëshat e Strakoshës në Europa League një herë në dy javë janë shumë pak për një portier të kalibrit të tillë. Ai shkëlqim i dikurshëm me Lacion sikur është zbehur dhe portierit kuqezi i duhet të shqyrtojë vazhdimisht alternativat. Gjithsesi, Strakosha po pret me durim momentin e tij, ndoshta duke luajtur vetëm në Europa League, pasi një ngërç i vogël i Reinës mund ta kthejë atë titullar në mes shtyllave të Lacios. Avantazhet e Strakoshës janë tifozët, që e duan pa kushte dhe para Reinës, janë lojtarët, që në zgjedhjen midis të dyve anojnë nga ana e shqiptarit dhe faktori i tretë është mosha, ç’ka për Reinën nuk premton aspak.

Berisha beson se mund ta fitojë rolin e titullarit tek Torino

Një vit më parë Etrit Berisha luajti me SPAL-in, skuadër që tani nuk ndodhet në elitë. Gardiani kosovar i përfaqësueses tonë bëri detyrën e tij duke i qëndruar besnik klubit, por problemet financiare pas pandemisë dhe roga e lartë e detyruan klubin ta lironte nga kontrata. Pati shumë oferta për Berishën në Serie B, por ai zgjodhi një klub të Serisë A. E bëri këtë me shpresën se falë eksperiencës së tij mund të kapë rol, titullari, edhe pse Torino kur e bleu atë në fillim e zgjodhi për portier të dytë sepse vendi i titullarit ishte i zënë. Por në futboll ka dhe të papritura, por ka edhe meritë. Të dyja po i pret Berisha në këtë fazë, me shpresën se do të mund të kthehet në një titullar në formacionin e Torinos në Serie A. Një klub i madh dhe elitar ka nevojë për një portier të madh dhe elite sikurse është Berisha.