BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Sport

Sulmuesi Uzuni ka futur në ankth trajnerin Silvinjo, kurse Broja sheh me optimizëm nga e ardhmja

Sulmuesi Uzuni ka futur në ankth trajnerin Silvinjo, kurse Broja sheh me

Uzuni probleme muskulore tek Granada, Broja bëhet gati të kthehet në Kombëtare pas një viti

Adriatik BALLA

Shqipëria do të luajë përballë Çekisë më 12 tetor në Tiranë, në atë që konsiderohet edhe si dueli vendimtar për fatet e grupit E, nisur nga ambicia q2ë kanë të dyja skuadrat për të siguruar kualifikimit në Europianin e vitit të ardhshëm. Duhet theksuar se Shqipëria për momentin është në vend të parë në grup, me 10 pikë, ndjekur nga Çekia dhe Moldavia me nga 8 pikë. Ndaj dhe përplasja e 12 tetorit është duel direkt për kualifikimin. Një fitore na afron në mënyrë përfundimtare me finalet e Europianit, madje na bën pretendentë për vend të parë në grup, por jë humbje mund të vërë në rrezik dhe të hedhë në erë ëndrrat kualifikuese. Ndaj trajnerit brazilian të Kombëtares, Silvinjo, i duhet një grup i plotë dhe në top-formë për të marrë maksimumin. Për momentin ka një lajm të mirë që është kthyer Armando Broja dhe me siguri që do të grumbullohet në tetor, por ka një shqetësim që lidhet me një formë jo të mirë të Myrto Uzunit, ku në Spanjë tek Granada flasin për një dëmtim.

Uzuni shqetëson Silvinjon

Trajnerin Silvinjo e shqetëson së fundmi gjendja shëndetësore e sulmuesit të krahut, Myrto Uzuni, pas deklaratave të vetë trajnerit të tij tek Granada, Pako Lopez. Në fakt, Myrto Uzuni ishte në fushë përgjatë 90 minutave në sfidën e Granadës në transfertë ndaj Las Palmas. Sulmuesi nuk mundi të shfaqej vendimtar në këtë ndeshje dhe skuadra e tij humbi me shifrat 1-0. Megjithatë, trajneri i Granadës, Pako Lopez zbuloi në deklaratat pas ndeshjes së Uzuni kishte luajtur duke pasur një shqetësim i cili nuk e lejonte 28-vjeçarin të ishte në formën maksimale. “Gjatë javës së kaluar, Uzuni pati një shqetësim të vogël në kuadriceps. Megjithatë, ai kishte ndjesi pozitive dhe testet nuk treguan një dëmtim të mirëfilltë ndaj vendosëm që të ishte pjesë e ndeshjes ndaj Las Palmas”, u shpreh Lopez. Granada e Uzunit nuk e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme këtë sezon të La Ligës dhe pas gjashtë javëve të para ka mundur të grumbullojë vetëm tre pikë ndërsa sa i takon sulmuesit të kombëtares, ai e ka gjetur rrugën e rrjetës në dy raste. Mbetet të shihet shqetësimi që ka lojtari, pasi në ndeshjen ndj Çekisë trajneri Silvinjo dëshiron një grup sa më të plotë e në top-formë për duelin vendimtar në grupin E për fatet e kualifikimit në Europian.

Broja mesazh falënderimi për kthimin në fushë

Ndërkohë që Uzuni ka shqetësuar jo pak stafin e Kombëtares, duket se një tjetër sulmues kthehet i fuqishëm në përfaqësuese dhe bëhet fjalë për një nga elementët premtues. Kështu, sulmuesi i Kombëtare Shqiptare të Futbollit, Armando Broja, u rikthye të dielën në fushë me Çelsin. Broja e nisi sfidën ndaj Aston Vilës nga stoli, ndërsa zbriti në fushë në minutën e 79’, duke zëvendësuar Kaicedon. Në një reagim në rrjetet sociale, Broja shprehu keqardhje për humbjen 0-1 ndaj Aston Vilës, ndërsa më tej falënderoi të gjithë ata që punuan në rikthimin e tij. “Natyrisht nuk është rezultati që prisnim sot, por çfarë ndjesie e pabesueshme dhe emocionale të kthehesh në fushë pas kaq shumë muajsh jashtë. Faleminderit djema për mbështetjen dhe faleminderit të gjithëve që punuan për kthimin tim”, shkruan Broja.