BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Sport

Sulmuesit veteranë po hapin krahun, pas Sadikut edhe Balaj nuk është më në planet e Rejës

Sulmuesit veteranë po hapin krahun, pas Sadikut edhe Balaj nuk

Kombëtarja ka bërë një edicion relativisht të mirë deri tani në eliminatoret e Botërorit “Katar-2022”, duke grumbulluar deri tani 15 pikë, por mund ta thellojë këtë rezultat në nëntor, me dy ndeshjet e fundit në grupin I, ndaj Anglisë dhe Andorrës. Natyrisht që rinovimi i skuadrës me elementë të rinj të talentuar nga trajneri Reja i ka dhënë këtij të fundit të drejtën që ta vazhdojë procesin e nisur këtu e dy vite më parë dhe për të siguruar më shumë rezultate pozitive në krye të përfaqësueses. Në këto eliminatore, një nga lëvizjet më të mira të trajnerit ka qenë pikërisht kjo: që veterani italian u dha shansin shumë lojtarëve të rinj për të luajtur titullarë ose pak minuta, ama në ndeshjet zyrtare. Elementë të tjerë të rinj po presin tek dera, kështu që procesi i rinimit po vazhdon dhe do të vijojë edhe në muajt e ardhshëm. Me mbylljen e eliminatoreve të Botërorit, trajneri Edi Reja do të nisë një fazë të re testimi dhe seleksionimi tek moshat, për të afruar elementë të tjerë të nevojshëm në radhët e skuadrës kombëtare. Broja, Manaj, Uzuni, Doka, Çokaj e ndonjë tjetër janë pjesë e grupit të të rinjve që pak nga pak tani po marrin edhe rol titullari dhe që do të jenë bërthama e ekipit në eliminatoret e ardhshme të Europianit 2024.

Sadiku, aspak në formë për Kombëtaren

Sulmuesi Armando Sadiku ka prej disa kohësh që është bërë pjesë e Las Palmasit në kampionatin spanjoll, me shpresën se do të ketë mundësinë të luajë e të jetë kompetitiv me ekipin e tij. vitet e fundit ai ka shtegtuar jashtë mase, duke luajtur nga Polonia në Spanjë, nga Spanja në Turqi e nga Turqia në Bolivinë e largët në Amerikën e Jugut e nga kontinenti në krahun tjetër të botës, sërish në Spanjë. Ky rrugëtim tregon se lojtari i ka cilësitë dhe preferohet nga trajnerët, porse ai nuk ka qëndrueshmëri në lojën e tij dhe e vërteta është se golat i kanë munguar në këtë periudhë. Në rrethana të tilla ai nuk mundi të marrë ftesë në Kombëtare në këto eliminatore, duke humbur shumë kështu nga shkëlqimi i tij, sidomos kur e krahason me Euro-2016, ku ai mori rol qendror dhe u bë shqiptari i parë që shënon në një fazë finale të një kampionati Europian.

Balaj, dëmtimi e shpejtoi largimin

Shkodrani Bekim Balaj është lojtar me potencial të lartë. Ai është një “9”-sh tipik, që mund t’i vlejë çdo skuadre. Luan mirë me këmbë dhe me kokë, por në Kombëtare, qoftë prej formës së tij të paqëndrueshme nga dëmtimet e shumta, qoftë he nga rivaliteti, nuk ka mundur të luajë rregullisht. Por Balaj e ka dhënë më të mirën e vet sa herë i është dhënë mundësia të zbresë në fushë dhe për këtë nuk ka koment e as nuk vihet në diskutim. Por fakti që nuk luan rregullisht në Austri me Shturm Grazin dhe ka shënuar pak gola, nuk e bëjnë atë kandidat potencial për të qenë titullar, për më tepër në eliminatoret e ardhshme. Pra Balaj, së bashku me Sadikun me gjasë do të dalin në “pension” në fund të këtyre eliminatoreve, për ta mbyllur angazhimin e tyre me ekipin përfaqësues. Për Balajn, do të mbetet historik ai gol i shënuar në Portugali në kuadër të eliminatoreve të Euro-2016 (fitoi Shqipëria 1-0).