BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Sport

Të huajt që po shkruajnë histori për sportin shqiptar, nga Petrov i gjimnastikës te Kolturi e skive

Të huajt që po shkruajnë histori për sportin shqiptar, nga

Sportistët vendas po pakësohen në numër dhe kjo mund të ketë efekte negative në planin afatgjatë. Në të vërtetë Shqipëria nuk ka shumë sukses në sportin ndërkombëtar, të pakta janë rastet kur ajo ka arritur ndonjë titull europian apo botëror. Sukseset më të mëdha i ka patur peshëngritja, e deri diku qitja e ndonjë sport tjetër. Por sportet individuale po pakësohen në numër, kurse sportet kolektive janë ende larg konkurrencës me rivalët europianë, ëpr shkak se cilësia e sporteve tonal ë për të dëshiruar. Duke parë këtë situatë, disa federate kanë bërë zgjedhje me lojtarë të huaj. i pari që erdi e përfaqësoi ngjyrat kuqezi ishte Matvei Petrov, rus, i cili stërvitet në perëndim dhe pas negociatash arriti të pranonte që të garonte për Shqipërinë, me të cilën ka fituar titull europian e botëror, por në Olimpiadën e Tokios s’ia doli dot të futet në finale. Pas këtij rasti, të tjerë sportistë erdhën të vishin fanellën kuqezi, të yshtur me sa duket edhe nga shpërblimi që jep qeveria me VKM pë rata që marrin medalje europiane e botërore. Madje rast surprizë është padyshim ajo e Laura Konturit, një alpiniste italiane, që në vendin e saj nuk mund të garonte me të rriturit dhe për këtë shkak ajo zgjodhi Shqipërinë e cila ia ofron këtë mundësi. Shpresohet që ajo të sjellë medalje nga aktivitetet madhore. Si të mos mjaftonin këto, brenda pak muajsh, dy mundës të ardhur nga republikat autonome të Federatës Ruse, Islam Dudaev dhe Zelimkhan Abakarov, shpërthyen me medalje të rëndësishme njëri në aktivitete të njëpasnjëshme rajonale e botërore. Madje i fundit, vetëm para pak ditësh, në Beograd, u shpall kampion bote në mundje.

Rama i quan “yje” të vitit 2022 dhe zbulon punësimin në Ministrinë e Mbrojtjes

7 yje të krenarisë kombëtare që na kanë bërë aq krenarë me trofetë e tyre në arenën ndërkombëtare. Sot të gjithë pjesë e Ministrisë së Mbrojtjes, ndërkohë që Ministria e Mbrojtjes është duke përgatitur legjislacionin për krijimin e një strukture të posaçme për sportistët elitarë pranë Forcave të Armatosura. Luiza GEGA, kampionia që i dhuroi Shqipërisë medalje ari në 3000 metra me pengesa në kampionatin Europian të Atletikës. Distria KRASNIQI, xhudistja e pamposhtur nga Kosova fitoi gjithashtu medaljen e artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.  Nora GJAKOVA, xhudistja e cila fitoi medaljen e artë olimpike, në kategorinë deri në 57 kilogramë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Briken CALJA, u shpall kampion bote në peshën deri 73 kg, në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes, në Uzbekistan në vitin 2021. Ilir KËLLEZI, një atlet i talentuar që ka nderuar vendin tonë me shumë medalje e kupa në gara e maratona ndërkombëtare. Ilirian SULI, një nga peshëngritësit më të suksesshëm të vendit tonë. Me mbi 100 rekorde kombëtare, është nënkampion bote në peshëngritje. Indrit ÇULLHAJ, xhudisti që mes sukseseve të shumta në arenën kombëtare, arriti të kurorëzohet si kampion Ballkani në vitin 2018”, shkruan Rama në postimin e tij në rrjetin social “facebook”.