Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tirana nuk ndalet, merr nga Flamurtari edhe Bathën dhe sfidon rivalët me supermerkato

Postuar: 19/06/2019 - 07:28

Tirana po shndërrohet në skuadra më e suksesshme në tregun e kësaj vere. Kjo për faktin e ka bërë lëvizje të shumta në një kohë të shkurtër, duke formatuar që tani ekipin e sezonit të ri. Janë emra të spikatur që vijnë kryesisht nga Flamurtari i Vlorës, por edhe rinovime brenda klubit me lojtarë të rinj, duke u bërë skuadër pararojë e merkatos së verës. Natyrisht, blerjet kanë qenë të goditura dhe deri tani në shijet e trajnerit Ardian Mema, por këto lëvizje duhen parë edhe si një sfidë që Tirana po u bën klubeve të tjera rivale në kampionat, sidomos Partizanit, pasi disa prej lojtarëve që po afron Tirana kanë qenë më parë pjesë e klubit të kuq. Ndërkohë, dje erdhi edhe goditja e radhës e madhe e Tiranës. Pas firmave me Agustin Torasën dhe Elton Kalenë, klubi bardheblu ka zyrtarizuar marrëveshjen me Idriz Bathën, që sikurse dy të parët, vjen nga radhët e Flamurtarit. Mesfushori ka firmosur kontrate 1-vjeçare, me opsionin për të rinovuar edhe një vit tjetër. “Batha, shkruhet në njoftimin e klubit, - vjen si një përforcim shumë i rëndësishëm për mesfushën bardheblu”. Ish-futbollisti i Flamurtarit, pasi hodhi formën në kontratë, u prezantua në ambientet e stadiumit “Selman Stërmasi”. Pra, në kuadër të merkatos së verës, pavarësisht të kaluarës së tij si futbollisti i Partizanit, Idriz Batha ka pranuar ofertën për t’u bërë pjesë e 24-herë kampionëve të vendit, teksa në sezonin e ri bardheblutë do të kenë synim për të rikthyer klubin në vendet e larta të klasifikimit, duke i dhënë fund vuajtjeve të sezoneve të fundit. Ka qenë vetë klubi i Tiranës, që nëpërmjet faqes zyrtare në Facebook ka njoftuar për firmën me mesfushorin 27-vjeçar. “Idriz Batha është bërë sot zyrtarisht pjesë e Tiranës. Mesfushori ka firmosur një kontrate 1-vjeçare me opsionin për të vazhduar sërish në sezonin pasardhës. Batha vjen si një përforcim shumë i rëndësishëm për mesfushën bardheblu. Ish futbollisti i Flamurtarit pas firmës në kontratë është prezantuar sot në ambientet e stadiumit “Selman Stërmasi”, shkruhej në njoftimin e klubit bardheblu. Ndërkohë, vetë Idriz Batha ka folur për këtë lëvizje dhe referuar “VipSport”, ai e sheh këtë marrëveshje si mundësi në karrierën e tij. “Më bindi projekti që ka Tirana këtë vit dhe synimet që ka. Më pëlqen të jem në kryeqytet sepse më pëlqen të pretendoj për titullin kampion dhe të jem afër familjes”, u shpreh Idriz Batha. Ndërkohë, një nga problemet është edhe lidhja me tifozerinë duke qenë se për vite me radhë ka luajtur me fanellën e Partizanit. I pyetur se si mund të fitojë zemrat e tifozëve, Batha shprehet se me shumë përkushtim mund t’i fitojë. “Unë nuk e di si mund të fitoj zemrat e tifozëve por di që do të jap më shumë se maksimumin për të fituar me Tiranën. Për të fituar zemrat e tifozëve të Tiranës, do të jap maksimumin për ekipin tim dhe shpresoj të renditemi të parët në tabelën e klasifikimit”, shtoi mesfushori. Tirana do të luajë edhe këtë sezon 4 ndeshje derbi në kampionat ku për Bathën do të jetë jo pak e veçantë pasi rikthehet si “ish” në derbi. Megjithatë, vetë gjirokastriti nuk ka shumë koment për derbin. “Sa për ndeshjen ndaj Partizanit, ka kohë deri atëherë”, u shpreh Batha. Me ardhjen e mesfushorit të fuqishëm të Superiores, Tirana ka arsye të krenohet me lëvizjet që ka bërë deri tani. Padyshim, në ditët e ardhshme klubi do të tentojë të bëjë gjëra edhe më të bukura, duke afruar ndonjë sulmues cilësor, pasi Tirana e sezonit të kaluar kishte probleme edhe në këtë repart. Sigurisht që mbrojtja ishte reparti më i dobët, por është në karakterin e Tiranës që të ketë një sulm të fuqishëm dhe për këtë i duhet një emër i spikatur në treg. Me siguri që deri në fund të gushtit presidenti i Tiranës, Refik Halili, do të bëjë të tjera goditje në treg.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 09:19

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Edi Reja ka rrëfyer detaje nga jeta e tij. I ftuar në emisionin ‘Jo Vetëm Modë’, Reja tregoi detaje jashtë futbollit.

Postuar: 15/09/2019 - 07:49

Në stadiumin “Artemio Franchi” të Firences, Fiorentina arriti të frenojë kampionët në

Postuar: 15/09/2019 - 07:47

Dy emra të mëdhenj të futbollit shqiptar u përballën dje në stadiumin “Selman Stërmasi&rdqu

Postuar: 15/09/2019 - 07:46

Gazeta “Sot” sjell për lexuesit këtë fundjavë intervistën me një prej figurave të shq

Postuar: 14/09/2019 - 18:59

Një skandal i vërtetë u cilësua incidenti i ndodhur para fillimit të ndeshjes Francë-Shqipëri, e

Postuar: 14/09/2019 - 16:38

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Kamëz.

Postuar: 14/09/2019 - 10:44

Shpesh futbollistët janë ata që nuk pranojnë një zëvendësim.