BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Sport

Trajneri gjerman Naglesmann flet ‘pa dorashka’: Babai im ishte një spiun! Ja arsyeja pse kreu vetëvrasje

Trajneri gjerman Naglesmann flet ‘pa dorashka’: Babai im ishte

Julian Naglesmann, menaxheri i ekipit kombëtar të futbollit të Gjermanisë , foli për vdekjen e babait të tij në një intervistë me “Der Spiegel”, duke zbuluar se ai ishte spiun gjerman dhe më vonë kreu vetëvrasje.

“(Në shkollë) thashë atë që gjithmonë besoja se ai ishte më herët: një ushtar profesionist. Edhe gjyshi im besonte se djali i tij ishte ushtar”, tha Nagelsmann për botimin gjerman. Vetëm kur ish-trajneri i Bayern Munichut ishte 15 ose 16 vjeç mësoi se babai i tij punonte për shërbimin sekret. “Para kësaj, nuk e mendoja vërtet. Por pasi më tha se ku punonte vërtet, isha unë ai me të cilin foli më shumë për këtë”, tha 36-vjeçari, duke shtuar se ata flisnin për këtë gjatë udhëtimit për në stërvitjen e futbollit.

“Ai shpjegoi pak, por vetëm në detaje mikroskopike. Ai nuk u lejua të fliste për punën e tij. Kjo ishte edhe arsyeja që ai thoshte shpesh se ishte e tepërt për të. Ndarja e shqetësimeve tuaja nuk është diçka që ka ndodhur në punën e tij. Në fund, kjo e rëndoi shumë”, tha Nagelsmann. Ai kujtoi kur zbuloi se babai i tij kishte kryer vetëvrasje ndërsa ishte në një kurs stërvitor pranë Mynihut dhe po përballej me pasojat “të vështira”.

“Babai im nuk la një shënim vetëvrasjeje, nuk kishte asnjë shpjegim. Por mënyra se si ai mori jetën e bëri të qartë se vendimi për të ishte i vendosur. … Për mua ishte e dobishme të dija, se ai donte patjetër të vdiste dhe nuk bëhej fjalë për një thirrje për ndihmë apo një sinjal. Unë konstatoj më pas se duhet ta respektoj një vendim të tillë”, tha ai.

Naglesmann foli gjithashtu për tiparet që mësoi nga babai i tij, të cilat ai beson se ndikojnë në stilin e tij të stërvitjes sot, një stil që e ka lejuar atë të bëhet trajneri më i ri i përhershëm në historinë e divizionit më të lartë gjerman të futbollit në moshën 28-vjeçare, si dhe duke udhëhequr Bayern Munich në një titull në Bundesligë dhe duke u emëruar trajner i Gjermanisë për Euro 2024. Ai u shkarkua nga Bayern Munich në mars 2023 gjatë sezonit të tij të dytë në krye pasi klubi ra nga kreu i tabelës së Bundesligës.

“Që në fillim të karrierës sime, unë thjesht bëja gjëra pa marrë parasysh ndikimin që do të kishin”, tha Nagelsmann. “Në ndeshjen time të parë si trajner i Bundesligës në TSG Hoffenheim, shënova katër penallti. Të gjithë menduan se isha i çmendur, por ne morëm një pikë të rëndësishme. Tani, i peshoj gjërat më shumë. Por guximin për të marrë vendime, që e marr patjetër nga babai im”, theksoi ai.