BREAKING NEWS

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin Rama

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x

Sport

Tronditëse! Ish-lojtari i Milanit ndërmerr aktin ekstrem ndaj vetes, shkruan letrën e lamtumirës dhe rrëqeth: Unë, viktimë e...!

Tronditëse! Ish-lojtari i Milanit ndërmerr aktin ekstrem ndaj vetes,

Fati i një personi mund të ndryshojë në çdo moment, dhe ai i futbollistit 20-vjeçar Seid Visin, e çoi drejt aktit tragjik të vetëvrasjes, arsyet për të cilën ai i shpjegon me një letër, që po trondit opinionin publik italian.

I lindur në Etiopi por i adoptuar nga një familje italiane në afërsi të Salernos, Said nuk shfrytëzoi të gjithë talentin e tij, ose ky talent ishte i pamjaftueshëm për nivelin e Milanit. I riu u rikthye në jugun e Italisë duke iu bashkuar fillimisht ekipit të Beneventos, por më pas vendosi të ndryshojë jetë. Futbolli për të ishte tashmë vetëm një hobi, që ushtronte në ekipin e tij të kalçetos.

Ndërkohë, zbritja nga “parajsa” e iluzionit të futbollit profesionist dhe rikthimi në përditshmërinë e çdo personi normal,  e përballi të riun me diçka që ai nuk kishte përjetuar kurrë më parë, kur ishte disi i njohur. Pikërisht racizmi, që fshihet kur fama dhe paratë janë të shumtë, dhe rishfaqet aty ku personat janë më në vështirësi.

“Nuk jam një emigrant. Jam i adoptuar dhe më kujtohet se dikur më donin të gjithë. Por tani gjithçka duket e përmbysur. Kisha gjetur një punë që u detyrova të lej sepse shumë njerëz, veçanërisht më të moshuarit, nuk pranonin të shërbeheshin nga unë, dhe më akuzonin se i hiqja punën të rinjve italianë. Tani kudo që shkoj, ndjej pas shpine vetëm shikime plot urrejtje dhe të trembura”, Shkruan Seid në letrën e tij të lamtumirës.

Letra, e botuar nga prestigjiozja Corriere della Sera, po shkakton debate në një vend që po fillon vetëm vitet e fundit të përballët me fenomenin e gjeneratave të dyta dhe të treta të emigrantëve, ligjërisht italianë por praktikisht të mënjanuar, në një shoqëri që i toleron ato kur përfaqësojnë më së miri botën e sportit dhe shoëbizit, por që nuk ka gjetur ende instrumentet për t’i integruar ato si të barabartë në përditshmërinë sociale.

Tronditëse! Ish-lojtari i Milanit ndërmerr aktin ekstrem ndaj vetes,