BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Sport

UEFA zbardh raportin/ Superiorja luajti 100’, ja sa milionë euro përfituan klubet

UEFA zbardh raportin/ Superiorja luajti 100’, ja sa milionë euro

UEFA ka publikuar raportin e saj pas qyrues të kampionateve europiane për vitin 2023 (janë përpunuar të dhënat e sezonit të shkuar 2022-’23) dhe në një hulumtim të detajuar të statistikave që nga merkatoja, përbërja e skuadrave dhe trajnerët, ka nxjerrë në pah shifra interesante për Kategorinë Superiore.

Sezonin e shkuar, direktivat që iu dhanë arbitrave për të shmangur humbjet e kohës, duke akorduar kohë shtesë më të gjatë i dhanë frytet e tyre, me ndeshjet e Kategorisë Superiore, të cilat zgjatën mesatarisht mes 100-101 minutave, e cila në 54 kampionatet europiane kapërcehet vetëm nga Superliga turke (101.9 minuta).

Nga vëzhgimi i UEFA-s, 2/ 3-at e klubeve europiane ndryshuan trajnerin e tyre. Në Kategorinë Superiore u larguan/ shkarkuan 21 trajnerë, mesatarisht 2.1 për çdo klub, duke pësuar një rritje 10% nga sezoni i shkuar. Koha mesatare e një trajneri shqiptar në krye të një klubi ishte 6 muaj. 88% e këtyre trajnerëve ishin shqiptarë.

Kampionatet europiane operojnë me 11 formate të ndryshme: 61% e tyre kanë formatin klasik linear, ndërsa Shqipëria e ka unik formatin e saj me 4 faza dhe një “Final 4”.

Sezonin e shkuar në Kategorinë Superiore u shënuan mesatarisht mbi 2.2 gola për ndeshje me 58% të tyre të shënuar në pjesën e dytë. 40% e ndeshjeve u fituan nga ekipet pritëse, ndërsa në gati 10% të ndeshjeve u fituan me të paktën 3 gola diferencë.

34% e lojtarëve të aktivizuar ishin të huaj (vendi i 34-t në Europë), ndërsa një dorë iu dha edhe talenteve me 38% të të aktivizuarve që ishin lojtarë nën moshën 23 vjeç.

Fitimet neto të kampionatit i kaluan 1 milion eurot nga merkatoja, ndërsa çdo lojtar i transferuar kushtoi mesatarisht 3.800 euro.