Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Urë lidhëse mes dy brigjeve”/ 57 notarë me not nga Butrinti në Korfuz, flet drejtori i AKB

Postuar: 08/09/2018 - 19:57

Një grup prej 57 notarësh britanikë, francezë, hollandezë dhe shqiptarë kaluan me not distancën që ndan brigjet shqiptare me ishullin e Korfuzit.

Ky aktivitet i organizuar nga Agjencia Kombëtare e Bregdetit dhe autoritetet e Korfuzit tenton të sjellë një vëmendje jo vetëm në aspektin turistik, por edhe atë historik.

“Kanali i Korfuzit një hapësire detare, e cila gjithmonë ka ndarë dy botë është vetëm 2 km në pikën e saj më të ngushtë. Por këto dy kilometra kanë ndarë gjithmonë këto brigje për arsye politike dhe historike. Për këtë arsye ky aktivitet kërkon, që të krijojë një urë lidhëse midis këtyre brigjeve për të nxitur më shumë shkëmbime kulturore sportive dhe turistike”, pohon Auron Tare drejtor i AKB.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 07:35

Barcelona ishte mësuar t’i vinte gishtin një lojtari që dëshironte, kudo të ishte ai, dhe futbollisti bëhej brenda natës pjesë e klubit katalanas. Por ky ekspansion në treg i Barcelonës duket se ka marrë fund.

Postuar: 22/11/2018 - 07:19

Lojtarët e Kombëtares morën një fitore me vlera morale në duelin miqësor kundër Uellsit të luajtu

Postuar: 22/11/2018 - 07:17

Shqipëria zuri vendin e fundit në grupin e parë të Ligës C në kuadër të Ligës së Kombeve, duke dë

Postuar: 21/11/2018 - 23:12

Shpesh dëgjojmë për rrogat e larta të futbollistëve, por një rast i veçantë është edhe ai i trajn

Postuar: 21/11/2018 - 19:04

Ish-sulmuesi i Arsenalit dhe Juventusit, Niklas Bendner është në telashe të mëdha pasi

Postuar: 21/11/2018 - 17:43

Kombëtarja e Kosovës ka pasur një ngritje në futboll duke u paraqitur në formë shumë të mirë dhe

Postuar: 21/11/2018 - 17:03

Kohë më parë bëri bujë lajmi se trajneri i kombëtares Kristjan Panuçi ishte dëshmitar në një