BREAKING NEWS

Tubimi i 2 Marsit/ Spartak Ngjela paralajmëron Ilir Metën, zbulon kush do ta dënojë rëndë presidentin

Tubimi i 2 Marsit/ Spartak Ngjela paralajmëron Ilir Metën, zbulon kush
x

Sport

Valencia i jep “leksion” Barcelonës dhe trajnerit Setien, përfiton Reali

Valencia i jep “leksion” Barcelonës dhe trajnerit Setien,

Barcelona pësoi dje një disfatë të rëndë e me pasoja për rrugëtimin e saj drejt titullit kampion në Spanjë. Ajo u mposht nga Valencia e pësoi humbjen e parë sezonale, ndërkohë që kjo disfatë favorizon Realin e Madridit që tani ka shansin të nisë shkëputjen në klasifikim e të marrë pozitat e pretendentit kryesor për titull në La Liga spanjolle. Në fakt, trajneri Kuike Setien u emërua në krye të Barcelonës për shkak të filozofisë së tij sulmuese, por mori një leksion të vërtetë futbolli nga Valencia, që i shkaktoi humbjen e parë në drejtim të “blaugranave”.

Kjo superpërballje e zhvilluar në stadiumin “Mestalla” u mbyll me fitoren e merituar 2-0 të vendasve, që në fakt shënuan edhe një gol tjetër, të anuluar nga VAR-i, si dhe humbën një 11-metërsh në pjesën e parë, të dhëna këto që tregojnë dominimin e Valencias, e cila rikthehet të fitojë pas 13 vjetësh në La Liga ndaj Barcelonës në “Mestalla”. Që Barcelona ishte në një ditë të keqe, kjo u kuptua që kur nisi takimi, teksa në minutën e 10-të u akordua një 11-metërsh për vendësit, por që nuk u shndërrua në gol nga Gomez. Në të 29-ën Gameiro tronditi traversën, ndërsa pak çaste më vonë Ter Stegen i mohoi golin Francis Kokelin. I pafat Zhordi Alba në minutën e 48-të, pasi devijimi i tij në momentin e goditjes së Gomezit nxori jashtë loje Ter Shtegenin, me topin që përfundoi në rrjetë. Tentativa e Mesit nga goditja e lirë (74-t) u devijua nga portieri, ndërsa 3 minuta më vonë Maksimiliano Gomez përmbylli me gol një tjetër aksion të shpejtë të Valencias, duke i dhënë goditjen përfundimtare Barcelonës.

“Blaugranat” jo vetëm që nuk ia dolën të ktheheshin në lojë, por pësuan të tretin, që për fatin e tyre të mirë u anulua nga Gil Manzano, për ndërhyrje të gabuar në zonë ndaj Buskets, para se të niste ekzekutimi i këndores. Pak rëndësi pati ky episod, pas Barcelona nuk gjeti forca për të reaguar në minutat e mbetura. Pas takimit erdhën edhe komentet e para negative për paraqitjen e lojtarëve katalanas. Pas ndeshjes, trajneri i ri i Barcelonës, Kuike Setien, u mundua të arsyetohet për humbjen e parë në stolin e klubit që ia realizoi ëndrrën duke e ulë papritur në stol. “Ka disa gjëra që futbollistët ende nuk i interpretojnë siç duhet, ose ndoshta ne nuk ua kemi shpjeguar mirë”, u shpreh Setien.

Madje trajneri nuk ndalet me kaq. Ai kujton se paraqitja e skuadrës së tij ishte aq e dobët sa Barçelona dje në fushë nuk i ka pëlqyer askujt. Në qendër të kritikës janë disa futbollistë. “Ajo që pamë sot, nuk i ka pëlqyer askujt. Nuk ka munguar përqendrimi. Kam parë lojtarët e përkushtuar. Ne jemi duke vlerësuar pozicionin e disa lojtarëve. Tjetër gjë është që lojtarët e kuptojnë atë në tabelë (çfarë ju shpjegon) dhe tjetër kur e zhvendosni atë në fushë. Luajtëm shumë keq në pjesën e parë, ka gjëra që nuk i kuptuam”, shtoi mes tjerash Setien. Kuptohet, nga ky gabim i Barcelonës, do të tentojë të përfitojë Real Madridit, që mund të shkëputet në tre pikë në rast të fitores të dielën mbrëma, në udhëtim te Real Valadolid.