BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x
BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x
BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x

Sport

Vit fantastik për Brojën, la gjurmë me Viteshen, titullar me Sauthemptonin, “yll” i tifozëve kuqezi në Kombëtare

Vit fantastik për Brojën, la gjurmë me Viteshen, titullar me

Kombëtarja kuqezi i mbylli angazhimet e saj në grupin I eliminator për Botërorin “Katar-2022” në vendin e tretë, me 18 pikë të grumbulluara, duke pasur një performancë të mirë, madje për shumë specialistë ishte një ecuri shumë cilësore, dëshmuar me pikët e grumbulluara si asnjëherë tjetër në eliminatoret e një Botërori, por nga ana tjetër pati edhe lojëra cilësore në shumë takime që dëshmuan qëndrueshmëri dhe cilësi në rritje. Padyshim që ka dhe probleme, por një prej arritjeve të trajnerit Edi Reja në këto eliminatore ishte grumbullimi i shumë të rinjve, një pjesë prej të cilëve patën rastin të luanin dhe të kishin shansin e tyre, e madje disa të rinj u futën direkt në formacionin titullar, sikurse ishte rasti i Uzunit, apo dhe Manajt, por ky i fundit zhgënjeu jo pak për shkak të egoizmit në veprimet sulmuese dhe numrit të paktë të rrjetave të realizuara. Por nga të rinjtë, spikati në veçanti sulmuesi 20-vjeçar Armando Broja, i cili ka dalë nga akademia e Çelsit, por i huazuar prej dy vitesh në skuadra të ndryshme. Kudo ku ka shkuar ka lënë gjurmë, fillimisht tek Viteshe në kampionatin elitar holandez e këtë edicion ndodhet i huazuar tek Sauthemptoni në Premier League, me të cilin ka luajtur disa ndeshje e ka shënuar dy gola në kampionatin elitar anglez, duke dëshmuar jo vetëm vlerat e një futbollisti cilësor e në rritje, por që mund të gjejë shpërthimin e shumëpritur. Ka shënuar gola me peshë për ekipin e tij dhe është radhitur në listën e futbollistëve më të mirë në Europë për moshën deri në 20 vjeç. Pra Broja ka të ardhme, por kjo e ardhme nuk duhet penguar dhe këtë e ka evidentuar edhe media sportive angleze që ka apeluar që djaloshit shqiptar t’i jepet më shumë shans aktivizimi si titullar me Sauthemptonin. Kohët e fundit ai kaloi një dëmtim por pa probleme afatgjata, rrjedhimisht

Kombëtarja, Brojës i duhet shansi i tij

Trajneri i Kombëtares, Edi reja, ia ka dhënë shansin Armand Brojës të grumbullohet në përfaqësuese, por nuk i dha aq minuta sa lojtari dëshironte, madje e aktivizoi në pak minuta të ndeshjeve të rëndësishme, duke ngjallur pakënaqësi jo vetëm tek sulmuesi, por edhe tifozët kuqezi, që masivisht në rrjetet sociale e kërkonin Brojën titullar në fushë. Lojtari i mori zemrat e tifozëve menjëherë sapo zbriti në fushë, sepse i mjaftuan pak minuta në duelin kundër Hungarisë që të shënonte një gol me vlera që i dha tri pikë skuadrës tonë. Po në ndeshjen e kthimit me hungarezët, në vetëm pak minuta në fund të lojës, Broja shënoi një supergol dhe ia doli t’i japë tri pikë përfaqësueses kuqezi, pra me dy gola dhe gjashtë pikë, ai e meritonte patjetër shansin të luante titullar në çdo ndeshje të mbetur, por Reja zgjodhi ta aktivizojë nga stoli, gjë që solli pakënaqësi të fansave që prisnin nga trajneri tjetër gjë. Natyrisht, në eliminatoret e ardhshme Reja do ta ketë në vëmendjen e tij, në të kundërt Kombëtarja rrezikon të humbasë një superlojtar e kjo gjë s;do ta nderonte aspak trajnerin dhe stafin kuqezi. Më parë kështu kemi shkuar dëm për ca vite edhe Bogdanin, që ishte në superformë në kampionatin italian dhe Brigeli u besonte veteranëve, e kur ia dha shansin Bogdanit ai nuk ishte më në top-formë.