BREAKING NEWS

Bilanci ditor/ Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja me COVID-19 u identifikuan në vendin tonë në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Bilanci ditor/ Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të
x

Sport

Vllaznia gjen trajner të ri, Mirsad Jonuz merr “timonin” e shkodranëve

Vllaznia gjen trajner të ri, Mirsad Jonuz merr “timonin” e

Agim Canaj duket qartë se nuk do të jetë trajner i Vllaznisë për sezonin e ri. Klubi shkodran ka mbajtur një qëndrim zyrtar dje në rrjetet sociale, ku ka njoftuar për ardhjen e teknikut të ri, Mirsad Jonuz, trajner me origjinë shqiptare nga Maqedonia e Veriut. “Klubi i Vllaznisë zgjedh trajnerin për sezonin e ri. Ai është Mirsad Jonuz, një trajner shumë i njohur në Maqedoninë e Veriut dhe jo vetëm. Gjatë karrierës së tij ka punuar me disa ekipe duke filluar nga ai i Rabotniçkit, për të vazhduar me Pobeda Prilep, para se të merrte drejtimin e kombëtares U-21 të Maqedonisë së Veriut, të cilën do ta drejtonte në periudhën 2003-2009”, shkruan ndër të tjera klubi shkodran. Në këtë vit i është besuar drejtimi i ekipit të parë të kombëtares së vendit fqinj. Në krye të përfaqësueses maqedonase ka qëndruar për dy vite, duke e drejtuar në 30 ndeshje. Pas kësaj përvoje ka punuar në krye të ekipit qipriot, Nea Salamis. Ka provuar të jetë edhe drejtor teknik tek FC Horizont Turnovo në vendin e tij, ndërsa në sezonin e kaluar ka qenë trajner i ekipit FC Aiginiakos në Greqi. Me Mirsad Jonuz drejtuesit e klubit Vllaznia kanë rënë parimisht dakord për gjithçka sa u takon kushteve të kontratës dhe ai pritet që në ditët në vijim të mbërrijë në Shkodër për të firmosur kontratën dhe për t’u prezantuar zyrtarisht para mediave. Pra Vllaznia e gjen trajnerin e ri, ndërsa pritet zyrtarizimi i Jonuz në fillim të javës së ardhshme. Me këtë lëvizje duket s klubi po jep sinjale “ringjalljeje” në prag të sezonit të ri në Superiore.

Qëndrimi i klubit në “facebook”

“Trajneri maqedonas gjatë karrierës së tij në drejtim ka punuar me disa ekipe duke filluar nga ai i Rabotniçkit, për të vazhduar me Pobeda Prilep, para se të merrte drejtimin e kombëtares U21 të Maqedonisë të cilën do ta drejtonte nga vitet 2003-2009. Në këtë vit i është besuar drejtimi i ekipit të parë të kombëtares së vendit fqinj. Në krye të kombëtares maqedonase ka qëndruar për dy vite duke e drejtuar në 30 ndeshje. Pas kësaj, ka punuar në krye të ekipit qipriot Nea Salamis. Ka provuar të jetë edhe drejtor teknik tek FC Horizont Turnovo në vendin e tij ndërsa në sezonin e kaluar ka qenë trajner i ekipit FC Aiginiakos në Greqi. Me z. Jonuz drejtuesit e klubit Vllaznia kanë rënë parimisht dakord për gjithçka sa i takon kushteve të kontratës dhe ai pritet që në ditët në vijim të mbërrijë në Shkodër për të firmosur kontratën dhe për t’u prezantuar zyrtarisht para mediave. Pas kësaj, do të vihet në krye të ekipit për të filluar përgatitjet për sezonin e ri futbollistik”, shkruhet në llogarinë e klubit të Vllaznisë në rrjetin social “facebook”.

Edi Martini: Vllaznia po vuan, na duhen talentet e akademisë

Talentet e Vllaznisë largohen dhe duket se po “shpërthejnë” në skuadra të tjera, ndërkohë që në Shkodër marrin rumunë, afrikanë apo dhe brazilianë anonimë. Këtë e konstatojnë edhe ish-lojtarë apo ish-drejtues ndër vite të skuadrës së Vllaznisë. Edi Martini, një nga ata që i kanë dhënë shumë Vllaznisë, në futbollin e luajtur dhe jo vetëm, pasi ka mësuar nga postimi i futbollistit të ri, Shimaj që ai prezantohet te Besa. Ka shpërthyer në lum akuzash për drejtues aktualë. Madje dhe duke i quajtur ordinera! Nuk është rasti i parë për këtë sezon, pasi pak ditë më partë janë larguar edhe Qardaku, Ndreca e Hoxha. E tashmë vjen Shimaj që lë Shkodrën për Besën e Kategorisë së Parë. Nesër mund të ketë të tjerë…! Ja postimi që ka bërë pak më parë në profilin e tij në “Facebook”, Edi Martini. “Pas largimit të Hoxhës vjen edhe largimi i Shimajt. A ju vjen turp ore drejtuesa ordinera ore njerëz që veni firma me afrikanë e nuk mbani djemtë e talentuar që asnjë vend në Shqipëri nuk i ka po normal kur nuk doni shtëpitë tuaja nuk keni si me e dashtë Vllazninë e Shkodrën”, shkruan ai.

Adriatik BALLA