BREAKING NEWS

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet 'dhëmbë për dhëmbë' Sali Berishës pas akuzave të rënda që bëri nga Fieri: Kjo gjë nuk do të ndodhë kurrë!

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet
x
BREAKING NEWS

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat e rënda dhe plas paralajmërimin ‘bombë’ për politikanët shqiptarë: Janë kapur në krimin e...

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi
x
BREAKING NEWS

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet korruptive të Sali Berishës, zbardhen informacionet nga takimet

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe funksionarësh në nivele të larta, në listë edhe Berisha

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe
x

Sport

Zbulohet burofaksi i Mesit për Bartomenun, kërkoi aktivizimin e një klauzole të 2017-s që e linte lojtar të lirë

Zbulohet burofaksi i Mesit për Bartomenun, kërkoi aktivizimin e

Pas më shumë se një viti nga ngjarja, është zbuluar tashmë burofaksi i famshëm i Mesit që i dërgoi klubit të Barcelonës për ta lënë lojtar të lirë, duke insistuar që të zbatohej një klauzolë e kontratës e firmosur nga palët në vitin 2017. Është e përditshmja spanjolle “El Mundo Deportivo” që ka zbuluar dokumentin origjinal në të cilin argjentinasi kërkoi largimin nga Barcelona verën e kaluar. I njohur si burofaks, dokumenti iu dërgua klubit spanjoll dhe presidentit Bartomeu dhe në të Mesi vinte në dijeni drejtuesit se dëshiron aplikimin e një klauzole në kontratën e 2017-ës, që e lejonte të largohej si lojtar i lirë nga “Camp Nou”. Klauzola kishte vlerë deri më 10 qershor të vitit të kaluar, ndërsa burofaks-i i Mesit mban datën 24 gusht, por argjentinasi arsyeton se për shkak të situatës së krijuar nga pandemia, priti fillimisht fundin e sezonit për Barcelonën dhe si shkak për të kërkuar largimin, përmend faktin se nuk ndihet i respektuar. Kujtojmë që atëherë klub katalanas vendosi të mos lërë të lirë Mesin, ni cili nuk bëri luftë me klubin, por iu rikthye stërvitjes, ndërsa këtë verë u largua si lojtar i lirë, duke firmosur për PSG-në. “I nderuar Z. Bartomeu! Në këtë mënyrë, dhe në përputhje me dispozitat e pikës 3.1 të kontratës të datës 25 nëntor 2017, me këtë shpreh dëshirën time për të ndërprerë kontratën time të punës si futbollist profesionist me fuqi nga 30 gusht 2020. “Unë e kuptoj që afati kohor i së drejtës së përfundimit të njëanshëm pa shkak të rregulluar nga klauzola e lartpërmendur duhet të interpretohet në përputhje me rrethanat e jashtëzakonshme në të cilat është zhvilluar sezoni i garave të futbollit 2019/20, për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme dhe situata e forcës madhore që rezulton nga pandemia COVID-19. “Për shkak të këtyre rrethanave të jashtëzakonshme, sezoni i garave 2019/20 përfundoi dje, pa paragjykuar faktin se për ekipin tonë, ky përfundim u bë më 15 gusht, kur u kthyem në Barcelonë pas eliminimit tonë nga Liga e Kampionëve natën e 14 gushtit. “Në çdo rast, brenda 10 ditëve pas përfundimit të sezonit dhe duke përmbushur kështu afatin e rënë dakord për ushtrimin e klauzolës së lartpërmendur 3.1. Në përputhje me kontratën materiale të marrëveshjes sonë, e cila duhet të interpretohet në përputhje me përjashtimin rrethanat e sezonit 2019/20, unë ushtroj të drejtën time për të përfunduar kontratën me efekt nga 30 gusht 2020, me pasojat e parashikuara në përcaktimin e lartpërmendur 3.1”, shkruante Mesi në burofaks.