BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x

Sport

Zvicra ndalon Xhakën dhe Shaqirin të festojnë me shqiponjën dykrenare në Botërorin e Katarit, nuk do ta besoni arsyen absurde

Zvicra ndalon Xhakën dhe Shaqirin të festojnë me shqiponjën

Pas gjesteve të shqiponjës dykrenore nga Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri në “Botërorin 2018”, në fitoren e bujshme ndaj Serbisë, u krijua një çështje e vogël. Në Zvicër, për FIFA dhe veçanërisht në Serbi, këto gjeste shkaktuan shumë diskutime dhe indinjatë. Dy skuadrat do të takohen sërish më 2 dhjetor në Botërorin e Katarit. Shqiponja dykrenore nuk duhet të jetë më problem atje.

Këtë e siguron drejtori i kombëtareve helvete Pierluigi Tami. Menjëherë pas shortit të grupeve më 1 prill 2022, Tami dhe delegacioni zviceran takuan trajnerin e kombëtares serbe, Dragan Stojkovic. “Ai na tha: Është dëshira jonë e përbashkët që kjo ndeshje të jetë e gjitha për futbollin”, – tha Tami për “Aargauer Zeitung”.

Në maj të këtij viti, presidenti i Federatës Zvicerane të Futbollit Dominique Blanc dhe sekretari i përgjithshëm Robert Breiter u takuan më pas me homologët e tyre nga Federata Serbe e Futbollit. Gjatë bisedës, serbët përsëritën se ekipi serb duhet të merret vetëm me futbollin. Megjithatë, është e paqartë nëse fansat dhe politikanët, gjithashtu do t’i përmbahen asaj. Kujtojmë se Xherdan Shaqiri është fyer nga tifozët serbë gjatë gjithë ndeshjes së vitit 2018.

Tami specifikon: “Nuk duam të bëjmë më të njëjtat gabime. Ne jemi këtu për të luajtur futboll dhe asgjë tjetër. Ne nuk duam të dërgojmë asnjë mesazh politik apo fetar”.

Pra, a do të thotë kjo se Zvicra ka vendosur ndalimin e shqiponjës dykrenare? Tami sqaron: “Nuk duhet të ketë as fjalë, as gjeste dhe as sjellje të përgjithshme që provokojnë ndjeshmëri të tjera. Kur brohorasim, është për të treguar gëzimin tonë, kjo është e rëndësishme. Por ne nuk duhet të jemi provokues”.

Në vitin 2014, tashmë kishte një njoftim të ngjashëm nga shefat e federatës helvete. Granit Xhaka kishte postuar më herët një foto në Instagram, ku shoqëruesit e tij formonin me duar shqiponjën dykrenare shqiptare. Pak më herët, Xhaka kishte pozuar me fanellën e Gladbach me shqiponjën dykrenare. Ashtu si ish-kolegu i tij i “Nati”, Pajtim Kasami, i cili po ashtu bëri të njëjtin gjest me fanellën e Olympiacos.

Çështja u trajtua më pas në një takim në hotelin e kombëtares zvicerane dhe u deklarua e zgjidhur… deri në shqiponjën dykrenore, sërish në vitin 2018.