BREAKING NEWS

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia
x
BREAKING NEWS

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve
x
BREAKING NEWS

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit te tenderi me vlerë 22 mln lekë, Klodiana Lala zbardh dosjen e plotë që ‘fundosi’ ish-kryebashkiakun Vangjush Dakon

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe anëtarëve që votuan pro dhe kundër hapjes së garës për kreun e PD

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe
x
BREAKING NEWS

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u arrestuan dje nga SPAK

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të ‘zbarkojë’ sot në SPAK

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen' reagimin e Ramës: Loja e fjalëve që bëri kryeministri...

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen'
x

Sport

ZYRTARE/ Kërkohet në KAS heqja e një titulli kampion të Juventusit për çështjen e plusvalencave

ZYRTARE/ Kërkohet në KAS heqja e një titulli kampion të

Çështja e plusvalencave, që solli heqjen e 15 pikëve në renditjen aktuale të Serisë A për Juventusin, mund të ketë pasoja të tjera të rënda për bardhezinjtë. Një prej tyre, është heqja e një tjetër titulli kampion, atij të sezonit 2018-2019.

“Codacons”, organizata për mbrojtjen e konsumatorit dhe Shoqata “Club Napoli Maradona” kanë apeluar në Gjykatën Administrative të Lacios vendimet e gjykatave sportive duke kërkuar që të shtohet edhe heqja e titullit kampion të Juventusit dhe kalimin e tij te Napoli i cili u rendit në vendin e dytë.

Sipas kërkesës së prezantuar nga një grup avokatësh që i përfaqëson, vlerësohet se ”nga Gjykata Federale është bërë vërtetimi që klubi i Juventusit ka shkelur rregullsinë e kampionateve 2018-2019, 2019-2020 dhe 2020-2021”. Mbi këto baza kërkohet që të hiqet titulli kampion i fituar nga bardhezinjtë në sezonin 2018-2019 dhe t’i kalohet napolitanëve, sipas rregullores për shkeljet e vërtetuar të kubeve për sezonet në fjalë,.

Avokati Enriko Lubrano ka bërë të qartë se edhe në këtë rast, duhej aplikuar norma e “Calciopoli”, ku Juventusit iu hoq titulli kampin për sezonet ku ishin konstatuar shkeljet. “Duhet t’i hiqet dhe t’i kalojë si rrjedhojë atij që mbërriti në vendin e dytë, Napolit”, theksoi ai para gazetarëve të cilët ishin të pranishëm në momentin e dorëzimit të dokumentacionit në KAS  të Lacios.