Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport
 • Del risia e Instagramit, video direkte me miqtë

  18/09/2017 - 08:21 - Tech
  Instagram vjen me risi. Bëhet fjalë për videot direkte të cilat mund të bëhen bashkë me pjesëmarrjen e miqve. Ndonëse aktualisht ky opsion është në fazë testimi, në muajt e ardhshëm pritet të jetë në përdorim në nivel botëror. Është kjo ajo që...
 • Sa do të kushtojë një iPhone 8

  18/09/2017 - 07:54 - Tech
  Apple dërgoi ditën e sotme ftesat e evenimentit tradicional të shtatorit i cili do të mbahet në datën 12 të këtij muaji. Gjatë aktivitetit pritet prezantimi i iPhone të ardhshëm shoqëruar nga përditësime të Apple Watch, Apple TV dhe iOS. Pas muaj...
 • Njihuni me risitë e iPhone 8, 8+ dhe iPhone X

  17/09/2017 - 22:11 - Tech
  Gjëja e parë për të cilën shumë njerëz duan të flasin për iPhone X është çmimi 999 dollarë, por kur ju keni në dorë telefonin e ri, çmimi është gjëja e fundit që ju shkon ndër mend.Ajo çfarë ka rëndësi për ‘X’ është ekrani, i cili zë...
 • Zbulohet aplikacioni që identifikon kancerin

  17/09/2017 - 17:35 - Tech
  Disa mjekë dhe programues në Uashingtonit në Shtetet e Bashkuara kanë zbuluar njëaplikacion i cili është i aftë të dallojë shenjat e hershme të kancerit në pankreas. Ky lloj kanceri, që i mori jetën edhe bashkëthemeluesit të Apple,...
 • Kompani APPLE prezanton modelët e rinj, iPhone 8 dhe iPhone X, ja kur mund ti blini

  14/09/2017 - 13:19 - Tech
  Sot është bërë prezantimi i modelit të ri të iPhone, që vjen pikërisht 10 vite pasi është krijuar kompania Apple. Tim Cook, që është drejtori i Apple pasi Steve Jobs ndërroi jetë doli në skenë për të treguar të rejat që do vijnë. Ai foli për iPhone...
 • Apple sjell LTE Apple Watch

  11/09/2017 - 22:54 - Tech
  Dihet se edhe për shumë kohë do të jenë 4K Apple TV, iPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus. Por tani në këtë mes thuhet se ka zënë vend edhe ora e mençur e kompanisë, LTE Apple, e cila është konfirmuar nga kjo rrjedhje e bërë online....
 • Trondisin mjekët, celularët po përhapin këtë sëmundje të re

  29/08/2017 - 22:15 - Tech
  Shkencëtarët nga Hong Kongu i kanë habitur të gjithë me zbulimin e fundit. Ata thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re. “Ankthi i ndarjes nga celulari” quhet simptoma që, sipas shkencëtarëve aziatikë, ka prekur shumicën e njerëzve...
 • Huawei prezanton tabletët buxhetorë T3 dhe M3

  28/08/2017 - 08:05 - Tech
  Me një çmim prej 90 dollarësh, tableti 7 inç nga Huawei ishte një alternativë solide. Tashmë kompania është rikthyer me dy oferta të reja: dy modele 8 inç dhe 10 inç respektivisht. Krahas tyre erdhi eedhe seria më e fuqishme MediaPad M3 Lite. Dy...
 • Konfirmohet dizajni i iPhone 8

  27/08/2017 - 21:08 - Tech
  Sipas shkrimtarit të seksionit të teknologjisë së Forbes Gordon Kelly, i cili ka mundësuar pamje  CAD për produktin falë punës së tij me projektuesin e  Nodus, pamja e telefonit është konfirmuar. Po bien këmbanat. Përfundimet e Kelly...
 • Njihuni me lojërat më të përshtatshme për iPhone dhe iPad

  21/08/2017 - 08:22 - Tech
  Faqja e teknologjisë ‘techradar’ rendit disa nga lojërat më popullore të cilat janë falas.   Asphalt 8 (iPhone/iPad) Clash Royale (iPhone/iPad) Battle Golf (iPhone/iPad) Really Bad Chess (iPhone/iPad) Beneath the Lighthouse (...
 • Këta janë “miqtë” që duhet ti fshish menjëherë nga Facebook

  20/08/2017 - 22:49 - Tech
  Shkurtin e shkuar, facebook bëri 10 vjeç! Nuk është një shifër e vogël dhe me shumë mundësi, prej 10 vitesh, edhe ti gjendesh në të! Ke miq që as nuk i kujton se janë aty por që të shohin në gjithçka që bën. Fillojnë që nga kopshti e deri te...
 • Në këtë vend të botës nuk blihet Iphone

  20/08/2017 - 21:14 - Tech
  Iphone është telefoni më i shitur në botë dhe konsiderohet si një nga tenologjitë më të avancuara. Por ka një shtet në botë që në fakt Iphone nuk ka mundur të depërtojë plotësisht. Bëhet fjalë për Indinë, në tremujorin e parë të këtij viti Apple...
 • Mësoni këtë hile për volum më të lartë në Iphonin tuaj

  14/08/2017 - 21:50 - Tech
  Jemi në stinën e nxehtë të verës dhe këngët na duken më të bukura nëse i dëgjojmë me volum të lartë në maksimum. E disa herë ankohemi pse iPhone-i ynë nuk ka shumë volum, por tashmë nuk do e bëjmë më. Një përdorues i Tëitter ka publikuar një postim...
 • Ja si të zgjasni pa fund internetin në celularin tuaj

  14/08/2017 - 20:09 - Tech
  Pse interneti në celularin tuaj konsumohet shpejt? Fotot me rezolucion të lartë dhe videot që shihni harxhojnë shumë MB internet në pak minuta. Çfarë mund të bëni për këtë? Së pari, mund të ndaloni mundësinë që videot të luhen automatikisht në...
 • Ja sa ndjekës duhet të keni në "Instagram" për tu bërë milionerë

  13/08/2017 - 20:55 - Tech
  Përdoruesit e Instagram-it me ndjekës nga 50 mijë deri në 200 mijë mund të fitojnë më shumë se 1 mijë dollarë për çdo foto të sponsorizuar që ata postojnë. Paratë që kompani të ndryshme po investojnë në këtë rrjet po rriten në mënyrë të qëndrueshme...
 • Më shumë emoji për 2018!

  11/08/2017 - 22:44 - Tech
  Javën që kaloi revista amerikane ”Cosmopolitan” bëri një parashikim të emoji të reja që do dalin për vitin 2018. Por mesa duket të tjera do shtohen. Dhe disa nga ato janë vërtetë të çmendura. Hidhini një sy.
 • Historia e hip hopit/ Ja çfarë të lejon sot Google të bësh

  11/08/2017 - 22:06 - Tech
  Sot Google feston historinë e hip hopit duke të lënë ty të jesh DJ. Doodle përmban artin nga artisti graffiti Cey Adams dhe ka tabela interaktive që ju lejojnë të përzieni mostrat tuaja duke përdorur këngë të famshme nga faqja e Google. Për të...
 • Kjo është risia e WhatsApp

  11/08/2017 - 20:54 - Tech
  Aplikacioni i Facebook, do të sjellë fotot me filtra për versionin e tij në Android, mësohet sipas raporteve nga Android Police. Megjithatë opsionet e modifikimit të fotove me filtra gjendet në çdo aplikacion apo rrjet tjetër social, dhe shumica e...
 • Kujdes, nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp fshijeni menjëherë!

  09/08/2017 - 22:38 - Tech
  WhatsApp është një nga aplikacionet më të përdoruara në botë, por shpesh herë është bërë pre e hack-erave. Së fundmi mësohet se po qarkullon një mesazh në WhatsApp që nuk është as më shumë dhe as më pak se një virus. Prandaj nëse secilit prej jush...
 • iPhone 8 vjen vetëm me tri ngjyra (FOTO)

  09/08/2017 - 19:36 - Tech
  Linja e re e iPhone, me gjasë, do të lancohet në vetëm tre ngjyra, thuhet sipas një burimi të besueshëm të Apple, përkatësisht nga Ming-Chi Kuo i KGI Securities.   Në kërkimin e tij të fundit, i cili iu dha MacRumors, Kuo parashikon që Apple do...
 • Volkswagen Beetle tashmë vjen në shitje me 305 kuajfuqi

  08/08/2017 - 22:24 - Tech
  Kur ka dalë nga prodhimi në vitin 1965, ky Beetle kishte vetëm 40 kuaj/fuqi, por tani është shumë më i fuqishëm. Nga koha kur është krijuar, atij i ka mbetur vetëm pjesa jashtme. Këtij modeli motori i është zëvendësuar me atë të Subaru Impreza me...
 • Whatsapp njëlloj si Facebook?

  08/08/2017 - 21:44 - Tech
  WhatsApp në celularët me sistem operimi Android do të marrë një veçori të re, përmes së cilës përdoruesit do të jenë në gjendje që të vendosin statuse me tekst me ngjyra, në vend të fotografive dhe videove. E njëjta veçori është në dispozicion për...
 • Celulari po u shkatërron jetën të rinjve në këtë mënyrë

  08/08/2017 - 20:06 - Tech
  Më shumë se 75% e adoleshentëve në perëndim kanë një iPhone dhe pjesa më e madhe e këtyre të rinjve shfaqin shenja të vetmisë dhe probleme me mirëqenien shpirtërore shumë më tepër se brezat e mëparshëm. Numri i adoleshentëve të cilët shpenzojnë kohë...
 • Vjen aplikacioni i ri, ja si të bëni “selfie” perfekte

  07/08/2017 - 22:07 - Tech
  Drita e duhur, pozicioni i fytyrës, shprehia, ambienti që është në sfond, distanca nga objektivi.  Pra, të bësh një selfie perfekte pa filtra apo fotoshop, nuk është gjithmonë e lehtë, por tashmë ka një aplikacion për këtë. Aplikacioni...