Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Jeff Bezos: Le të bëhemi 1 trilionë njerëz në sistemin diellor

Jeff Bezos: Le të bëhemi 1 trilionë njerëz në sistemin diellor

Postuar: 16/10/2018 - 18:46

Jeff Bezos, miliarderi amerikan themelues i rrjetit Amazon dhe sipërmarrës teknologjie, i cili kohët e fundit ka marrë 500mln dollarë nga ushtria e SHBA për të zhvilluar projektin e tij të fluturimit në hapësirë Blue Origin, ka thënë se shpreson që të shohë ditën kur sistemi diellor të popullohet nga 1 trilionë njerëz.
 
Ai shtoi se tashmë njerëzit po e kuptojnë faktin absolut dhe edhe toka ka një fund.
 
 “Dinamizmi që kam parë gatë 20 viteve të fundit në internet, ka bërë të ndodhin gjëra të pabesueshme në një kohë të shkurtër”, tha Bezos në një event në San Francisco për 25 vjetorin e revistës Wired 
 
“Kemi nevojë për mijëra kompani. Dinamizmin që kemi parë 20 vitet e fudit le ta shohim edhe për avancimin në hapësirë, ne mund t’ia arrijmë”, tha Bezos, i cili nuk është nga të vetmit që po përpiqet të reduktojë kostot fluturimeve hapësinore. Ai do të investojë 1 mld dollarë vitin që vjen për këtë dhe projekte të tjera si ai i  Elon Musk, SpaceX dhe i britanikut Richard Branson, Virgin Galactic.
 
 “Ne do të vazhdojmë mbështetjen për departamentin e mbrojtjes, të gjitha kompanitë amerikane duhet të mbështesin departamentin, përndryshe vendi do të jetë në telashe”, tha ai.
 
Industri të tjera të fushës si Google e Microsoft, kanë pasur paragjykime për të punuar për programet hapësinore të Pentagonit, prej frikës së militarizimit dhe armatimit të hapësirës. Por megjithëse presidenti Trump pak kohë më parë nënshkroi dekretin e krijimit të ushtrisë hapësinore të SHBA, për Bezos kjo është vetëm një zhvillim natyral i zgjerimit të diapazonit civil.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2019 - 18:47

Një planet i ngrirë, vetëm gjashtë vite dritë nga toka mund të ketë potencialin për të bartur jetë, pretendon një studim i ri, në konkluzionet e arritura pas 20 vjet observimi.
 

Postuar: 17/01/2019 - 17:40

Mediat ruse shfaqnin sot pamjet  e avionëve të fundit gjuajtës  MiG-31 që kryenin ndj

Postuar: 17/01/2019 - 11:59

Peisazhi i profesioneve teknologjike për 2019-ën duket i përafërt me 2018-ën, ku rolet në zhvilli

Postuar: 16/01/2019 - 22:40

Po të kthehemi në momentin e parë të  universit, çdo gjë besohet se ka qenë e nxehtë dhe e

Postuar: 16/01/2019 - 22:23

Bima e pambukut që duket se kishte lindur një gjethe dje në hënë në bordin e sondës hapësinore

Postuar: 16/01/2019 - 16:35

Agjencia evropiane e kërkimit bërthamor CERN ka prezantuar planet e ndërtimit të një tjetër tun

Postuar: 16/01/2019 - 13:35

 WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirëso