Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA, pambuku i modifikuar mund të bëhet burim ushqimi

SHBA, pambuku i modifikuar mund të bëhet burim ushqimi

Postuar: 19/10/2018 - 22:26

Autoritetet amerikane i kanë hapur rrugë së fundmi fermerëve për të rritur një bimë pambuku të modifikuar gjenetikisht, me fara të ngrënshme nga njeriu, si një burim i fuqishëm proteinash që mund të kultivohet në vendet e varfra ku rritet pambuku industrial.
 
Bima është krijuar nga shkencëtarët e Texas A&M University por ende nuk mund të përdoret si burim ushqimi njerëzish ose kafshësh pasi nuk ka marrë të gjithë aprovimet në SHBA.
 
Pambuku rritet thuajse në të gjithë botën, pasi fibrat e tij krijojnë tekstilet dhe farat e tij përdoren për ushqimin e bagëtive me shumë dhoma stomaku. Por pambuku i zakonshëm nuk mund të konsumohet nga njerëzit ose kafshët pasi është toksik prej niveleve të larta të kimikatit gosipol. 
 
Me ndihmë financiare nga industria, studiuesit e A&M AgriLife përdorën ndërhyrjet e RNAi, ose RNA për çaktivizimin e një geni, duke eliminuar gosipolin nga fara e bimës dhe duke e lënë atë në nivele normale në pjesën tjetër të saj.
 “Tashmë ajo ka shijen e një bizeleje dhe mund të përdoret në përzierje të shijshme”, shkruanin studiuesit.
 
Në këtë mënyrë vaji i farave të pambukut mund të përdoret për të gatuar dhe pjesa tjetër e pasur me proteina gjen përdorim në gatime. Ato mund të përdoren në miell dhe produkte të pjekura, ose për krijimin e ushqimeve të tipit gjalp kikiriku.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2019 - 10:34

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kritikuar qëndrimin e ndërkombëtarëve lidhur me protestat në e zhvilluara nga opozita. Ai në lidhje me atë që ambasadat e huaja në Tiranë e quajnë dhunë.

Postuar: 14/03/2019 - 18:40

 Miliona përdorues në mbarë botën hasën dje probleme të shumta teknike si në Facebook dhe In

Postuar: 14/03/2019 - 17:56

Sateliti iri i Evropës pranë planetit Mars ka zbuluar ës fundmi vendin e uljes së sondës amerik

Postuar: 14/03/2019 - 17:14

Përveç Facebook, Instagram dhe WhatsApp në Evropë dhe SHBA përdoruesit raportojnë se i pa aksesue

Postuar: 14/03/2019 - 16:41

Mëngjesin e sotëm mediat kanë treguar arsyet e vërteta të cilat Facebook i mbante të fshehta pë

Postuar: 14/03/2019 - 10:25

Përmes një postimi, Facebook reagoi pas problemit serioz.

Postuar: 13/03/2019 - 20:05

Facebook dhe Instagram, dy rrjetet sociale më të përhapura në mbarë globin, prej disa orësh po sh