Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Aktori i njohur britanik: Gjigandët e internetit, makineria më e madhe e propagandës në histori

Postuar: 22/11/2019 - 17:13

Aktori britanik i humorit Sacha Baron Cohen sulmoi ashpër dje gjigandët e mediave sociale  si Facebook e Twitter, duke i quajtur “makineria më e madhe e propagandës në histori”.
 
Komendiani i dashur britanik bëri komentet në marrjen e çmimit  ndërkombëtar të lidershipit ADL, për të bërë thirrje ndaj këtyre kompanive që “amplifikojnë urrejtjen dhe dhunën në shoqëri”.
 
 “E gjithë kjo urrejtje dhe dhunë po lehtësohet nga disa kompani të mëdha interneti që janë kthyer në mëkinerinë më të mëdha të propagandës në histori”, i tha ai audiencës në New York.
 
“Pa ta mendoni,  Facebook, YouTube e Google, Twitter dhe të tjerë arrijnë te miliarda njerëz dhe me algoritmat e përdorur të përshtatjes, përshkallëzojnë qëllimisht përmbajtjet që i mbajnë njerëzit sa më të angazhuar në to, me lajme që tërheqin te njerëzit instinktet më të ulëta, duke shkaktuar tërbim dhe frikë”.
 
Baron Cohen dënoi veçanërisht Facebook për publikim të shënjestruar të reklamave poitike, pa u shqetësuar të kontrollojë faktet apo vërtetësinë e tyre.
 
“Nëse paguani, Facebook do të qarkullojë çdo reklamë politike që dëshironi, edhe nëse është krejt gënjeshtër,” tha ai.
“Madje ata ndihmojnë komapni duke mikro-shënjestruar reklamat te njerëzit më të dobët e të ekspozuar, për të pasur efekt sa më maksimal. Me këtë logjikë perverse, sikur Facebook të ishte me ne në vitet 1930, do t’i kishte lejuar Hitlerit të postonte reklama 30-sekondëshe për ‘zgjidhjet e tij’ mbi ‘problemin hebre’”, tha Baron Cohen me humor.
 
“Prandaj ja ku ke një standard praktike: Facebook, nis të kontrollosh faktet para se të bësh reklama politike, mos publiko menjëherë gënjeshtra të mikro-shënjestruara por ktheji mbrapsht ato para”, tha ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2019 - 15:53

WhatsApp ka njoftuar se së shpejti do të ndalojë së funksionuari në miliona telefona në gjithë botë.

Postuar: 07/12/2019 - 21:37

Instagram do të fillojë t’u kërkojë të gjithë përdoruesve të rinj të shkruajnë di

Postuar: 04/12/2019 - 15:36

Shanset që gjatë gjithë jetës suaj virtuale të keni folur me dikë që ka profil fallso janë të lar

Postuar: 03/12/2019 - 16:35

Universitetin Politeknik i Bukureshtit në Rumani pritet të testojë një sistem që mund të parashik

Postuar: 25/11/2019 - 09:03

NASA ka vërejtur një efekt të çuditshëm gjatë fluturimit në hapësirë.

Postuar: 22/11/2019 - 22:25

Themeluesi i Telegramit, Pavel Durov ka bërë një deklaratë të fortë për rrjetin gjigant të mesazh