Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Astronomët zbulojnë superbashkësinë kozmike në universin e hershëm

Postuar: 17/10/2018 - 17:47

Një grup ndërkombëtar astronomësh njoftonin se kanë zbuluar një strukturë titanike në universin e hershëm, vetëm dy miliardë vjet pas Big Bang. Superbashkësia galaktike e quajtur Hyperion, është struktura më e madhe e zbuluar ndonjëherë në një kohë dhe distancë kaq të largët.
 
Grupi i studiuesve drejtohej nga Olga Cucciati e Institutit të Astrofozikës në Bologna, dhe shkencëtari Brian Lemaux i departamentit të fizikës në University of California. Për studimet e tyre ata përdorën instrumentin VIMOS në teleskopin e Paranal, në Kili, për të identifikuar bashkësinë e universit të hershëm, vetëm 2.3 miliardë vjet pas Big Bang.
 
Hyperion është një strukturë që llogaritet miliarda herë më e madhe se dielli dhe është e ngjashme me strukturat galaktike të universit të sotëm, por zbulimi i një objekti të tilla galaktik në universin e hershëm i habiti shkencëtarët.
 
"Normalisht këto struktura shiheshin pasi universi ynë ka pasur kosh të zhvillohet, por mesa duket krijime të tilla ndodhnin dhe në universin e hershëm”, tha Cucciati.
 
Me vendndodhje në konstelacionin Sextans, Hyperion u identifikua me teknikën e re të analizës së të dhënave masive nga VIMOS e drejtuar nga Olivier Le Fèvre i laboratorit të astrofizikës në Marseille. instrumenti VIMOS mund të masë distancën mes qindra galaksive njëkohësisht, duke bërë të mundur hartimin e pozicioneve të galaksive në tre dimensione.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2019 - 18:47

Një planet i ngrirë, vetëm gjashtë vite dritë nga toka mund të ketë potencialin për të bartur jetë, pretendon një studim i ri, në konkluzionet e arritura pas 20 vjet observimi.
 

Postuar: 17/01/2019 - 17:40

Mediat ruse shfaqnin sot pamjet  e avionëve të fundit gjuajtës  MiG-31 që kryenin ndj

Postuar: 17/01/2019 - 11:59

Peisazhi i profesioneve teknologjike për 2019-ën duket i përafërt me 2018-ën, ku rolet në zhvilli

Postuar: 16/01/2019 - 22:40

Po të kthehemi në momentin e parë të  universit, çdo gjë besohet se ka qenë e nxehtë dhe e

Postuar: 16/01/2019 - 22:23

Bima e pambukut që duket se kishte lindur një gjethe dje në hënë në bordin e sondës hapësinore

Postuar: 16/01/2019 - 16:35

Agjencia evropiane e kërkimit bërthamor CERN ka prezantuar planet e ndërtimit të një tjetër tun

Postuar: 16/01/2019 - 13:35

 WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirëso