Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Audi pranon gjobën 800mln euro për shkelje me emetimet

Audi pranon gjobën 800mln euro për shkelje me emetimet

Postuar: 17/10/2018 - 15:47

Gjigandët gjermanë të prodhimit të makinave AUDI kanë pranuar sot gjobën prej 800 milionë euro për vedijim nga rregullat e emetimeve për disa nga motorët e tyre V6 e V8 të naftës. Dega luksoze e Volksëagen tha se çështja është tashmë e mbyllur, të paktën për në Gjermani. 
 
“Pas ekzaminimeve, Audi ka pranuar gjobën dhe nuk do të apelojë kundër saj. Me këtë Audi pranon përgjegjësinë e saj për devijimet nga kërkesat e rregullacionit” thuhej në deklaratën e kompanisë.
 
Sipas zbulimeve pas hetimit të prokurorëve gjermanë, shkeljet kishin të bënin me monitorimin e emetimeve të karbonit dhe fuqinë e aprovuar të motorit, të cilat ishin neglizhuar nga njësia organizative e kompanisë.
 
U theksua gjithashtu se kompania nuk kishte arritur të zbulonte se  motorët AUDI EA288 (Gjenerata 3) në SHBA dhe Kanada, ishin prodhuar, reklamuar dhe situr me një program të padepërtueshëm elektronik që prej vitit 2004.
 
Megjithëse gjoba është e konsiderueshme, Audi he VW raportohen të kënaqur që një tjetër skandal është mbylur shpejt me drejtësinë.
Në qershor kompania Volkswagen u gjobit 1 miliardë euro në Gjermani për programe të padepërtueshme elektronike në motorët e saj TDI. Ndërsa Daimler, prodhues të makinave  Mercedes-Benz janë gjithashtu në të njëjtën tenxhere telashesh me motorët e naftës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2019 - 10:34

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kritikuar qëndrimin e ndërkombëtarëve lidhur me protestat në e zhvilluara nga opozita. Ai në lidhje me atë që ambasadat e huaja në Tiranë e quajnë dhunë.

Postuar: 14/03/2019 - 18:40

 Miliona përdorues në mbarë botën hasën dje probleme të shumta teknike si në Facebook dhe In

Postuar: 14/03/2019 - 17:56

Sateliti iri i Evropës pranë planetit Mars ka zbuluar ës fundmi vendin e uljes së sondës amerik

Postuar: 14/03/2019 - 17:14

Përveç Facebook, Instagram dhe WhatsApp në Evropë dhe SHBA përdoruesit raportojnë se i pa aksesue

Postuar: 14/03/2019 - 16:41

Mëngjesin e sotëm mediat kanë treguar arsyet e vërteta të cilat Facebook i mbante të fshehta pë

Postuar: 14/03/2019 - 10:25

Përmes një postimi, Facebook reagoi pas problemit serioz.

Postuar: 13/03/2019 - 20:05

Facebook dhe Instagram, dy rrjetet sociale më të përhapura në mbarë globin, prej disa orësh po sh